Jump to content

Ustawianie na biegun za pomocą PAT i lustrzanki


Zlew
 Share

Recommended Posts

Witam,

Nie wiem czy ktoś próbował z powodzeniem takiej kombinacji, ale że nie znalazłem takiej informacji to wrzucam krótki opis.

W związku z faktem, że moja kamerka T7C lubi raz na jakiś czas zgubić połączenie z laptopem, pomimo użycia różnych sterowników, zmuszony byłem do współpracy z PAT zaprząc mój główny rejestrator obrazu, czyli Nikona D5100. Z racji faktu, że PAT współpracuje z kamerami poprzez ASCOM, konieczne są sterowniki do aparatu:

 

https://github.com/FearL0rd/ASCOM.DSLR/blob/master/DSLR.Camera Setup.exe

 

Oczywiście musimy także posiadać montaż z GO-TO, sterowany także poprzez ASCOM.

Z racji faktu, że operujemy tu stosunkowo krótkimi czasami naświetlania (3-5s) w ustawieniach ASCOM DSLR ustawiłem wartość ISO 3200.

Jeżeli chodzi o ustawienia w samym PAT, to istotne jest skonfigurowanie solvera (ASPS) dla ogniskowej i piksela kamery, tak, aby bez problemów policzył blind solve. PAT ustawiony mam tak, że w pierwszym kroku plate solve obliczane jest za pomocą ASPS a w kolejnych za pomoca plate solve 2. 

Pobieram tylko połowę zdjęcia, żeby nie spowalniać niepotrzebnie solvera.

W kolejnych krokach już w trybie ciągłego wykonywania zdjęć zgodnie z instrukcją dokonujemy korekt ustawienia.

 

W załączniku przedstawiam pojedynczą, 10 minutową klatkę bez guidingu wykonaną przy ustawieniu na polarną z błędem całkowitym PA ok 0'25". Ustawienie montażu na biegun, bez widoku na polarną, zajęło mi jakieś 15 minut.

Montaż Bresser EXOS-2 na paskach z przełożeniem 25:40.

Skala zdjęcia 2,5arcsec/pix.

 

https://drive.google.com/file/d/1HoMVWWEKPwNaXqLzx9JJSEF8AQ0S8mO5/view?usp=sharing

 

Jest więc nadzieja dla ludzi używających lustrzanek do astro a nie korzystających z guidingu ;)

 

W razie pytań chętnie odpowiem.

 

Pozdro,

Darek

 

 

 • Like 4
 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ostrość jest kiepska, miałem mało czasu, z tyłu głowy ciągnące z zachodu chmury to ustawiłem mniej więcej na ekranie nie bawiąc się w precyzję. Celem tego wieczoru było zmuszenie PAT do współpracy z Nikonem, nie same zdjęcia. Z resztą, z centum Katowic to ja sobie mogę ;)

 

Link to comment
Share on other sites

@Zlew rozwiązałeś problem, z którym dałem sobie spokój dawno temu z braku pomysłu! Nie byłem w stanie wyciągnąć klatki z Nikona żeby mógł sobie nią PAT podziałać, a wychodzi na to, że jednak się da! :D

Dzięki serdeczne, w wolnej chwili przetestuję ;)

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Zlew napisał:

@sidiouss no błagam, Ty, władca depięćtysięcysetek? nie wierzę ;) 

To, że mam ich 4 sztuki uwieszone, to nie znaczy, że wszystko w nich rozkminiłem :D PATa używałem z T7C, ale szumiało strasznie i nie zawsze mogłem złapać platesolve. Za to w APT platesolve przez D5100 działa elegancko przy nacelowaniu na obiekty, ale już nie kminiłem obsługi przez PAT ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Ja z T7C mam taki problem, że ona nie zawsze wykonuje ekspozycję o takim czasie jaki ma zadany w PAT. @bujarek przeglądając logi zwrócił mi uwagę, że dla przykładu, naświetlanie miało trwać powiedzmy 5s, a kamera po niecałych 3s zwraca zdjęcie i daje sygnał do przesunięcia montażu w kolejne miejsce. Zamiast mieć 3x5s to dostawałem 3 zdjęcia, każdy o innym czasie naświetlania i platesolve potrafił stwierdzić różne cuda, na przykład takie jak na załączonym obrazku:

Przechwytywanie2.JPG

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, count.neverest napisał:

Skontaktuj się z @bujarek

Ja kiedyś dostałem demo od niego. Po uruchomieniu generujesz dane licencyjne, wysyłasz je na patools.contact@gmail.com i w odpowiedzi dostaniesz klucz.

Mi podesłał instalkę na PW, więc chyba nie jest publicznie dostępna. 

Dokładnie tak.

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...
W dniu 14.04.2021 o 08:30, Zlew napisał:

Ja z T7C mam taki problem, że ona nie zawsze wykonuje ekspozycję o takim czasie jaki ma zadany w PAT. @bujarek przeglądając logi zwrócił mi uwagę, że dla przykładu, naświetlanie miało trwać powiedzmy 5s, a kamera po niecałych 3s zwraca zdjęcie i daje sygnał do przesunięcia montażu w kolejne miejsce. Zamiast mieć 3x5s to dostawałem 3 zdjęcia, każdy o innym czasie naświetlania i platesolve potrafił stwierdzić różne cuda, na przykład takie jak na załączonym obrazku:

Przechwytywanie2.JPG

 

U mnie PAT też czasem robi takie numery, że po którejś korekcie generuje zupełnie odjechane wartości. Trzeba go wtedy wyłączyć i odpalić od nowa i okazuje się, że jest już wszystko ok - zamiast wielu stopni błędu ustawienia nagle wyszło mu, że jest coś około 1 minuty łuku.

Link to comment
Share on other sites

 • 3 months later...

A propos zgłaszanego problemu, że PAT czasem daje idiotyczne wyniki:

 

Stwierdziłem, że praktycznie za każdym razem jest tak, że czwarty lub piąty pomiar daje bezsensowny wynik każący zrobić olbrzymią korektę. Zamknięcie samego PATa i uruchomienie go ponownie nie pomaga. Trzeba uruchomić system na nowo, żeby było ok. Podejrzewam, że zaparkowanie montażu i ponowne uruchomienie eqmoda pomoże, ale musiałbym to jeszcze sprawdzić. 

 

@bujarek Wiesz może skąd ten problem?

Link to comment
Share on other sites

 

Wykonałem setki pomiarów za pomocą PATa i nigdy mi się nie zdarzyło coś takiego. Myślę, że jest to coś w ustawieniach danego setupu (poza konfiguracją PATa), może EQMOD, może sterownik montażu, a może nawet sterownik kamery (przykład T7C, )... nie wiem czego używasz, więc trudno zgadnąć. Mogę snuć teorie, ale bez dodatkowych informacji nie jestem w stanie pomóc.

W której części nieba wykonujesz pomiar: na jakiej deklinacji, czy może montaż wykonuje meridian flipa podczas pomiaru?

 

Widziałem dotychczas tylko jeden log z takim pomiarem i wina tkwiła bezpośrednio w wyliczonych współrzędnych z plate solve trzech zdjęć. Nie pamiętam teraz dokładnych cyfr, ale powiedzmy, że pomiędzy pierwszym a drugim zdjęciem różnica w deklinacji (z plate solve) wynosiła 30 arc-sec. Natomiast pomiędzy drugim a trzecim pomiarem ta różnica wynosiła wielokrotnie więcej, co jest zupełnie nielogiczne. PAT wykonuje obliczenia na podstawie danych z plate solve'a więc jeśli te dane są bezsensowne to wynik nie może być lepszy. Planuję dodać zabezpieczenie, w którym np. wynik typu 3000 minut i więcej będzie odrzucany z błędem.

 

Chętnie zobaczę log z takiego pomiaru. Jeśli u Ciebie jest to powtarzalne to bardzo proszę o możliwość podpatrzenia zdalnie co się dzieje. Jeśli masz logi z poprzednich pomiarów to proszę podeślij, zobaczymy co się stało.

 

Edited by bujarek
 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Jak tylko będzie okazja to przeszukam laptopa pod kątem logów.

Tak na szybko: zawsze pomiar robię bez flipa na wschodniej połówce nieba, na deklinacji między 0 a +30. Tych kilka pierwszych pomiarów wystarczy, żeby zdążyć w miarę dobrze ustawić biegun, ale brakuje możliwości osiągnięcia ideału. Przez długi czas myślałem, że może to być kolejna fanaberia mojego niemal sprawnego laptopa, ale skoro ktoś inny też tak ma...

Kamerka to QHY 5-II-C. W guidingu działa bez problemów, to tutaj też chyba jest ok i jej raczej nie posądzam o stwarzanie problemów.  A przypomniałem sobie: czasem też PAT wyświetla komunikat, że ustawienie montażu znacznie różni się od tego co mu mówi sterownik. 

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Wreszcie po trzech tygodniach przerwy znowu działam ze sprzętem pod ciemnym niebem. Tym razem PAT działał doskonale i bez jakichkolwiek problemów - jakiś czas temu @bujarek zlokalizował przyczynę moich problemów z PATem. Winne były ustawienia EQModa, po zalecanych korektach wszystko śmiga. Muszę przyznać, że pomoc techniczna ze strony bujarka jest na bardzo wysokim poziomie. Szczerze polecam PATa. Tani nie jest, ale bardzo przydatny.

Link to comment
Share on other sites

Hej, też do niedawna używałem PAT, ale z pewnych powodów (problemy z wolnym platesolve, brak obsługi astap - co w sumie rozwiązałem skrypcikiem który oszukiwał PATa) postanowiłem dać szansę pluginowi do NINA (3 point polar alignment). Tak jak PAT metoda ta nie wymaga widoczności na polarną.

 

Polecam spróbować, wyniki daje dobre i mam teraz wszystko czego potrzebuje w jednej aplikacji.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.