Jump to content

Ustawianie na biegun za pomocą PAT i lustrzanki


Recommended Posts

Witam,

Nie wiem czy ktoś próbował z powodzeniem takiej kombinacji, ale że nie znalazłem takiej informacji to wrzucam krótki opis.

W związku z faktem, że moja kamerka T7C lubi raz na jakiś czas zgubić połączenie z laptopem, pomimo użycia różnych sterowników, zmuszony byłem do współpracy z PAT zaprząc mój główny rejestrator obrazu, czyli Nikona D5100. Z racji faktu, że PAT współpracuje z kamerami poprzez ASCOM, konieczne są sterowniki do aparatu:

 

https://github.com/FearL0rd/ASCOM.DSLR/blob/master/DSLR.Camera Setup.exe

 

Oczywiście musimy także posiadać montaż z GO-TO, sterowany także poprzez ASCOM.

Z racji faktu, że operujemy tu stosunkowo krótkimi czasami naświetlania (3-5s) w ustawieniach ASCOM DSLR ustawiłem wartość ISO 3200.

Jeżeli chodzi o ustawienia w samym PAT, to istotne jest skonfigurowanie solvera (ASPS) dla ogniskowej i piksela kamery, tak, aby bez problemów policzył blind solve. PAT ustawiony mam tak, że w pierwszym kroku plate solve obliczane jest za pomocą ASPS a w kolejnych za pomoca plate solve 2. 

Pobieram tylko połowę zdjęcia, żeby nie spowalniać niepotrzebnie solvera.

W kolejnych krokach już w trybie ciągłego wykonywania zdjęć zgodnie z instrukcją dokonujemy korekt ustawienia.

 

W załączniku przedstawiam pojedynczą, 10 minutową klatkę bez guidingu wykonaną przy ustawieniu na polarną z błędem całkowitym PA ok 0'25". Ustawienie montażu na biegun, bez widoku na polarną, zajęło mi jakieś 15 minut.

Montaż Bresser EXOS-2 na paskach z przełożeniem 25:40.

Skala zdjęcia 2,5arcsec/pix.

 

https://drive.google.com/file/d/1HoMVWWEKPwNaXqLzx9JJSEF8AQ0S8mO5/view?usp=sharing

 

Jest więc nadzieja dla ludzi używających lustrzanek do astro a nie korzystających z guidingu ;)

 

W razie pytań chętnie odpowiem.

 

Pozdro,

Darek

 

 

 • Like 2
 • Thanks 1
Link to post
Share on other sites

Ostrość jest kiepska, miałem mało czasu, z tyłu głowy ciągnące z zachodu chmury to ustawiłem mniej więcej na ekranie nie bawiąc się w precyzję. Celem tego wieczoru było zmuszenie PAT do współpracy z Nikonem, nie same zdjęcia. Z resztą, z centum Katowic to ja sobie mogę ;)

 

Link to post
Share on other sites

@Zlew rozwiązałeś problem, z którym dałem sobie spokój dawno temu z braku pomysłu! Nie byłem w stanie wyciągnąć klatki z Nikona żeby mógł sobie nią PAT podziałać, a wychodzi na to, że jednak się da! :D

Dzięki serdeczne, w wolnej chwili przetestuję ;)

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Zlew napisał:

@sidiouss no błagam, Ty, władca depięćtysięcysetek? nie wierzę ;) 

To, że mam ich 4 sztuki uwieszone, to nie znaczy, że wszystko w nich rozkminiłem :D PATa używałem z T7C, ale szumiało strasznie i nie zawsze mogłem złapać platesolve. Za to w APT platesolve przez D5100 działa elegancko przy nacelowaniu na obiekty, ale już nie kminiłem obsługi przez PAT ;)

 

Link to post
Share on other sites

Ja z T7C mam taki problem, że ona nie zawsze wykonuje ekspozycję o takim czasie jaki ma zadany w PAT. @bujarek przeglądając logi zwrócił mi uwagę, że dla przykładu, naświetlanie miało trwać powiedzmy 5s, a kamera po niecałych 3s zwraca zdjęcie i daje sygnał do przesunięcia montażu w kolejne miejsce. Zamiast mieć 3x5s to dostawałem 3 zdjęcia, każdy o innym czasie naświetlania i platesolve potrafił stwierdzić różne cuda, na przykład takie jak na załączonym obrazku:

Przechwytywanie2.JPG

Link to post
Share on other sites

Skontaktuj się z @bujarek

Ja kiedyś dostałem demo od niego. Po uruchomieniu generujesz dane licencyjne, wysyłasz je na patools.contact@gmail.com i w odpowiedzi dostaniesz klucz.

Mi podesłał instalkę na PW, więc chyba nie jest publicznie dostępna. 

 • Like 2
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, count.neverest napisał:

Skontaktuj się z @bujarek

Ja kiedyś dostałem demo od niego. Po uruchomieniu generujesz dane licencyjne, wysyłasz je na patools.contact@gmail.com i w odpowiedzi dostaniesz klucz.

Mi podesłał instalkę na PW, więc chyba nie jest publicznie dostępna. 

Dokładnie tak.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 247 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.