Skocz do zawartości

Tiangong - chińska stacja kosmiczna


ekolog

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 7.07.2021 o 00:15, Krzysztof z Bagien napisał:

Faktycznie zrobili Chińczyki tę stację :D

Znaczy się w końcu ją zobaczyłem - co prawda tylko przez lornetkę (bo nie bardzo mam teraz czas wytaczać cięższe działa), więc tylko jako kropeczkę, ale była. Gołym okiem nie do zobaczenia, bo ginęłaby w łunie nad miastem.

 

Faktycznie warunki obserwacji przy "białych nocach" są niekorzystne. Między 21, a 22  niebo jest jeszcze za jasne na obserwacje gołym okiem, szczególnie w warunkach miejskiego LP!

 

Z mojej lubelskiej miejscówki dzisiaj (10 lipca) ostatni wieczorny przelot CSS: górowanie (22:02:39 |10° SSW) i wejście w cień Ziemi niecałe 3° pod i tuż za Antaresem.

 

Pozdrawiam: Jurek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.07.2021 o 09:11, tex88 napisał:

hmm :)

 

Potwierdzam, to co pisze lemarc. Z moich obserwacji (z wcześniejszego przelotu) wynikało, że CSS (wtedy jeszcze sam moduł bazowy Tianhe) "świecił" nawet ciemniejszym kolorem pomarańczowo-złocistym, ale był słabszy (jeśli chodzi o mag to było ok. 3-2,5), niż to obecnie zauważył Kol. lemarc, kiedy to teraz do Tianhe są zadokowane: transportowiec i załogowiec (jasność niewiele gorsza od gwiazdy Antares, która ma ok. 1,66 mag po ekstynkcji). Obserwowana barwa wynika prawdopodobnie z faktu, że chińskie panele solarne "świecą" w promieniach Słońca miedzianym kolorem  (mój komentarz na kosmonauta.net i zrzut z filmu pokazującego dokowanie transportowca: Tianzhou 2, gdzie widać świecące na "miedziano" panele):

 

2131453278_TianheTianzhou-2_dokowanie.jpg.d40870e6f20112be6ffa4b8f13624cbd.jpg

 

... można to również zobaczyć na filmach z innych misji związanych z CSS, np. TUTAJ (2:27), mimo że na wszelkich symulacjach animowanych Chińczycy pokazują panele w kolorze niebieskim, nie mającym nic wspólnego z rzeczywistością).

 

 

W dniu 8.07.2021 o 22:49, lemarc napisał:

Jeśli wierzyć Stellarium, to mam w jednym kadrze Dragona po odłączeniu od ISS, oraz chińską Stację Kosmiczną. Fotka z godziny 22:26.

IMG_8792.jpg

 

 

Dzięki lemarc za fotki i komentarze, bo mnie tym razem z obserwacji nic nie wyszło (walka z padającym zasilaczem w "blaszaku" i dodatkowo remont balkonu).

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lemarc napisał:

Ciekawe dlaczego dzisiaj o godz. 22-02 Stellarium pokazuje separację?

 

tianhe-zhenzhou-osobno.JPG

 

To są błędy nieaktualnego TLEs. Zaktualizuj TLEs w Staellarium. U mnie pokazuje dwa statki i moduł Tianhe prawie w punkcie (różnica ok. 1 minuty kątowej). Nigdy nie będzie to dokładnie (to się tyczy również ISS), bo też dane TLEs nie są zmieniane co minutę (aktualność TLEs na CelesTrak jest od kilku godzin do kilku dni, w zależności od typu, grupy satelitów). Szczególnie daje się to odczuć w przypadku dynamicznych (trwających tylko godziny) eventów (dokowanie. odłączanie statków od stacji kosmicznej/ych), kiedy często ich faktyczna pozycja nie jest zgodna z wiszącym w necie, nie zaktualizowanym jeszcze TLEs.

 

Jeśli chodzi o wcześniejszą fotkę to wydaje mi się, że utrwaliłeś na foto przelot CSS (w budowie) i Crew Dragon DEMO-1 DEB. Idealnie pasuje do układu gwiazd, jakie się utrwaliły na foto dla  podanego przez Ciebie czasu przelotu. Dla porównania symulacja ze Stellarium:

 

1689557077_Crew-Dragon-Demo1-DEBTianhe.jpg.598f484b62f3cc584a4360d204c7152c.jpg

 

... dla powyższej symulacji wyłączyłem w Slellarium znaczniki i nazwy załogowca i transportowca, dokujących do Tianhe, bo się zlewają w jedno z modułem bazowym i wtedy razem są nieczytelne.

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zainstalowane Stellarium na kompie (nie używam wersji on-line) - aktualna wersja 0.21.1. Wtyczka satelity w Stellarium umożliwia zidentyfikowanie większości obserwowanych w realu satelitów, ale trzeba często pomajstrować przy źródłach TLEs i zmianach ustawień wtyczki, dostosowując je do określonych obserwacji. U mnie indeksuje się aktualnie ok 11 tys. satelitów (łącznie z niektórymi śmieciami  - vide moje tematy i posty generalnie związane tylko z obserwacjami satelitów).

 

Pozdrawiam: Jurek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Wyglądają jak ... Trzej Muszkieterowie czy inna filmowa super trójka :D

jak tak idą z walizeczkami (z tlenem, a może z czymś innym). 

 

Trzech chińskich astronautów powróciło na Ziemię po ukończeniu najdłuższej (w tym kraju) misji kosmicznej z załogą.

Spędzili 90 dni w module Tianhe na chińskiej stacji kosmicznej, około 380 km nad Ziemią.

Wylądowali na pustyni Gobi w Mongolii Wewnętrznej.

 

W kosmosie trzej mężczyźni wykonywali różne zadania, przesyłali dane eksperymentalne z powrotem na Ziemię i prowadzili wielogodzinne spacery kosmiczne.

 

Główny moduł stacji kosmicznej, w której żyli astronauci, ma ponoć oddzielną przestrzeń życiową dla każdego astronauty
i kosmiczną siłownię wyposażoną w specjalnie zaprojektowaną bieżnię i rower.

 

Siema
https://www.bbc.com/news/world-asia-china-58554332

 

3musz.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.09.2021 o 08:42, tex88 napisał:

@ekolog czy są gdzieś transmisje LIVE z chińskich spacerów kosmicznych ?

Chłopaki czuwają i robią bogatą archiwizację wszelkich kosmonautycznych eventów na niezawodnym portalu, dotyczącym lotów kosmicznych, czyli: kosmonauta.net (Polskie Forum Astronautyczne)

 

... konkretnie na temat CSS i statków do niej latających masz tutaj:

Chińska Stacja Kosmiczna (CSS) - budowa 2021-2022

Shenzhou-12 - załogowy

Tianzhou-2 - CZ-7 | Wenchang | 29.05.2021 - transportowy

 

Żeby nie było, że robię lwią robotę, odsyłając na inne forum, ale prawda jest taka, że sam Kolega ekolog na Astropolis nie podoła wszystkim tematom kosmonautycznym - tyle się tego dzieje. Więc warto zajrzeć również na kosmonauta.net, jeśli Ktoś potrzebuje więcej szczegółów

 

Pozdrawiam: Jurek

 

 

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Pani Wang Yaping jest pilotem.


W zeszłym tygodniu rozpoczęła sześciomiesięczną misję w centrum ambitnego chińskiego programu kosmicznego
(będzie na chińskiej stacji kosmicznej, która szybuje wokół Ziemi z prędkością 17100 mil na godzinę).

 

Uwaga oficjalnych i informacyjnych mediów skupiła się na porównawczej fizjologii mężczyzn i kobiet,
cyklach menstruacyjnych i 5-letniej córce (Nikt nie pytał o dzieci jej dwóch kolegów).

 

Krótko przed startem urzędnik Chińskiej Narodowej Administracji Kosmicznej, poinformował,
że kapsuła ładunkowa zaopatrzyła orbitującą stację kosmiczną w podpaski i kosmetyki.
"Astronautki mogą być w lepszej kondycji po nałożeniu makijażu".

 

W wieku 41 lat pułkownik Wang jest modelem równości płci w kraju, w którym Mao Zedong powiedział,
że kobiety trzymają połowę nieba ale jest też obiektem seksizmu i protekcjonalności,
które funkcjonują w chińskim społeczeństwie, biznesie i polityce.

W liczącym 25 członków Biurze Politycznym Chińskiej Partii Komunistycznej,
organu politycznego rządzącego krajem, znajduje się tylko jedna kobieta.

 

W dzisiejszych Chinach kobiety spoza branży rozrywkowej
rzadko osiągają takie publiczne rozgłosy jak astronautka Wang.

 

Siema
https://www.nytimes.com/2021/10/23/world/asia/china-space-women-wang-yaping.html

 

 

 

ilus.jpg

kariera.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.