Skocz do zawartości

Tiangong - chińska stacja kosmiczna


ekolog

Rekomendowane odpowiedzi

Być może będziemy przez lata pasjonować się obecnością ludzi w kosmosie tylko na tej stacji !

 

ISS ma zostać wycofana po 2024 roku, co potencjalnie może uczynić Tiangong jedyną stację kosmiczną na orbicie Ziemi.

Wybiegając nieco w przyszłość: Umarł król. Niech żyje król.

Chińczycy przejmą pałeczkę. Ich pałeczka oczywiście będzie mniejsza :)

 

Chiny uruchamiają pierwszy moduł nowej stacji kosmicznej.

Moduł Tianhe - zawierający pomieszczenia mieszkalne dla członków załogi - został wystrzelony z kosmicznego centrum startowego Wenchang na rakiecie Long March-5B.

 

Nowa, 66-tonowa, wielomodułowa stacja Tiangong ma działać przez co najmniej 10 lat.

Tianhe jest jej głównym składnikiem. Ma 16,6 m długości i 4,2 m szerokości. Zapewni moc i napęd oraz będzie zawierał technologie podtrzymywania życia

i pomieszczenia mieszkalne wymagane przez astronautów odwiedzających.

Pekin planuje mieć co najmniej 10 więcej podobnych startów, przenosząc cały dodatkowy sprzęt na orbitę, przed ukończeniem stacji w przyszłym roku.

Będzie krążył wokół Ziemi na wysokości od 340 do 450 km (210-280 mil).

 

Siema

chinskaISS.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś znalazł informacje na temat maksymalnej jasności tej stacji przy docelowej wielkości?

Z pewnością nie będzie tak jasna jak ISS, który jasnością dorównywał Wenus ale zastanawia mnie czy będzie w stanie osiągnąć jasność Syriusza a może Wegi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jutomi napisał:

Czy ktoś znalazł informacje na temat maksymalnej jasności tej stacji przy docelowej wielkości?

Z pewnością nie będzie tak jasna jak ISS, który jasnością dorównywał Wenus ale zastanawia mnie czy będzie w stanie osiągnąć jasność Syriusza a może Wegi.

 

na podstawie tego porównania zgaduję że będzie podobna do mira i o wiele słabsza od iss.

 

stations.jpg.aa1c544564e73861405499b787298f39.jpg

  • Lubię 3
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne do -1 mag w zenicie, jednak orbita ma mieć bardzo niską inklinację. Na północnych krańcach Polski może być nawet niedostępna do obserwacji, natomiast na południu kraju sięgnie do 20-30 stopni ponad południowy horyzont. Czyli jakieś 1-2 mag spokojnie ma osiągnąć, być może 0.5 mag przy idealnym ustawieniu paneli.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Mariusz Psut napisał:

A jak rozumieć "wycofanie" ISS:g:?

W 2018 Administracja Trumpa przewidywała koniec partycypacji NASA na 2024.

https://kosmonauta.net/2018/01/budzet-nasa-na-2019-kiedy-koniec-iss/

Nie wiem czy administracja Bidena przedstawiła swój plan budżetu NASA. Ale biorąc pod uwagę że spacex lata w sumie od niedawna, a boeing jeszcze się nie ogarnął, to opłaca się nasa jeszcze na ISS polatać, żeby uzasadnić te programy. Jeżeli nasa przeskoczyłaby z ISSa na stację Księżycową, przydałby im się tylko Orion - którego w sumie jeszcze nie mają :)

 

BTW wątek o chińskiej stacji orbitalnej:

 https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=4259.0

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są już dostępne dane orbitalne TLE dla modułu bazowego CSS i  aktualnej jego orbity:

352 x 385 km, 41,5° Epoka (UTC) 1 maja 2021 13:21:31

   
   
Cytat

TIANHE-1
1 48274U 21035A   21121.55661571 -.00003797  00000-0 -30976-4 0  9996
2 48274  41.4716 208.8718 0024741 195.1493 299.8745 15.66648365   389

Źródło: CelesTrak (TLE satelitów dla startów z ostatnich 30-tu dni).

 

Korzystając z powyższego TLE można sobie zasymulować w Stellarium widoki FPV dla naszych miejscówek obserwacyjnych z przelotów Tianhe. Widoczność raczej tylko z Polski południowej. Przy inklinacji 41,5° to u mnie w Lublinie maksymalna elewacja nie przekroczy w korzystnych warunkach 15° S. Trochę mała ta inklinacja orbity, wcześniej przebąkiwano coś o 43-44° - wtedy mógłbym się spodziewać wysokości przelotów przynajmniej do 20°S z mojej miejscówki. Na Heavens-Above można sobie już wygenerować mapki przelotów. Pierwsze, poranne przeloty Tianhe (jeszcze niepełne) dla max. wysokości: 13° S już 5 i 8 maja tuż po godz. 3 naszego czasu, natomiast w drugiej połowie czerwca przeloty wieczorne ale tylko do wysokości: 10°, więc lekko nie będzie! Dalej nie sprawdzałem, bo mogą być korekty orbity - trzeba będzie na bieżąco kontrolować TLE. W Stellarium podają jasność Tianhe w czasie górowania na poziomie 4-3 mag (ja myślę, że może być lepsza).

 

Pozdrawiam: Jurek

 

PS Może warto założyć: "Tiangong (CSS) - wątek obserwacyjny" w dziale Obserwacje astronomiczne?

 

 

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, suchyy napisał:

Przy inklinacji 41,5° to u mnie w Lublinie maksymalna elewacja nie przekroczy w korzystnych warunkach 15° S. Trochę mała ta inklinacja orbity, wcześniej przebąkiwano coś o 43-44°

No cienizna, u mnie max 13 stopni nad horyzontem i minimalna odległość ponad 1200km.

Pozostaje mieć nadzieję, że Rosjanom uda się przekonać Chińczyków do zwiększenia inklinacji - tak, żeby na stację mogły latać też Sojuzy z Bajkonuru (właśnie z tej przyczyny ISS ma taką inklinację, jaką ma).

 

 

Edit: tak sobie pomyślałem, że w sumie może jeszcze podniosą nieco inklinację, może faktycznie do tych 43 - 44 stopni, żeby mieć trochę większe pole manewru podczas startów załogowych - te będą chyba z kosmodromu Jiuquan leżącego prawie dokładnie na 41 równoleżniku, więc w tej chwili jest tak na styk.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka związana z budową nowej stacji kosmicznej dla astronautów,
która może być jedyną, po dość prawdopodobnym spodziewanym porzuceniu przez ludzkość obecnie funkcjonującej stacji ISS.

 

Segment chińskiej rakiety Długi Marsz 5B za kilkadziesiąt godzin w sposób niekontrolowany wejdzie w ziemską atmosferę.
Rakieta Długi Marsz 5B wyniosła w ubiegły czwartek na orbitę jeden z kluczowych modułów planowanej stacji kosmicznej Tiangong.

Obiekt nie miał włączonej natychmiastowej deorbitacji i bez kontroli wszedł na tymczasową orbitę Ziemi.


Wiadomo, że w ciągu najbliższych dni wejdzie w atmosferę, a jego pozostałości uderzą w nierozpoznane jeszcze miejsce.
Ocalałe fragmenty mogą być niebezpieczne i rozbić się na terenach zamieszkanych przez ludzi.

Sekcja chińskiej rakiety waży według dostępnych informacji ponad 20 ton. Ma wysokość ok. 30 m i średnicę 5 m.


Podczas wejścia w atmosferę jej część spłonie, jednak szczątki nadal będą stwarzać zagrożenie.

 

Siema
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/chiny-rakieta-dlugi-marsz-5b-poza-kontrola-wladze-milcza-reaguja-media/mce1xzq,79cfc278

smieci.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.05.2021 o 23:20, suchyy napisał:

Widoczność raczej tylko z Polski południowej. Przy inklinacji 41,5° to u mnie w Lublinie maksymalna elewacja nie przekroczy w korzystnych warunkach 15° S. Trochę mała ta inklinacja orbity, wcześniej przebąkiwano coś o 43-44° - wtedy mógłbym się spodziewać wysokości przelotów przynajmniej do 20°S z mojej miejscówki. Na Heavens-Above można sobie już wygenerować mapki przelotów. Pierwsze, poranne przeloty Tianhe (jeszcze niepełne) dla max. wysokości: 13° S już 5 i 8 maja tuż po godz. 3 naszego czasu, natomiast w drugiej połowie czerwca przeloty wieczorne ale tylko do wysokości: 10°, więc lekko nie będzie! Dalej nie sprawdzałem, bo mogą być korekty orbity - trzeba będzie na bieżąco kontrolować TLE. W Stellarium podają jasność Tianhe w czasie górowania na poziomie 4-3 mag (ja myślę, że może być lepsza).

 

Pozdrawiam: Jurek

6 maja o 3:47 obserwowałem Tianhe-1

Jasność miała  2,5 mag

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Heavens-Above jest już oddzielny link (jako nowość) do efemeryd z przelotów Tianhe-1, tak, że każdy, bez konieczności robienia symulacji w Stellarium, może sobie wygenerować mapki z przelotów bezpośrednio z H-A Przykład dla mojej miejscówki (Lublin) na jutro (8 maja) - niestety tylko od połowy przelotu wychodzi w czasie górowania (3:14:59) z cienia Ziemi z max. jasością: 3,2 mag (13° S):

 

Tianhe-1_Lublin_7-05-2021_3-14-59.png.ae6305ef58452761ba28a91bc9d01290.png

 

... następne, najwyższe przeloty (dla Lublina 14°):

18 i 20 maja (przeloty wieczorne)

25 i 27 czerwiec (przeloty poranne)

Resztę efemeryd dla swoich miejscówek sprawdzicie na HA

 

Dzisiaj na ćwierkaczu Jonathan McDowell (źródło) podał, że wg. New Aerospace Corp. wejście chńskiej rakiety w atmosferę może nastąpić między sobotą: godz. 19:00 a niedzielą: godz. 17:00 czasu polskiego. Prognoza Space-Track przewiduje: sobota 16:00 do niedzieli 10:00 CEST. Będzie "gorąco" z soboty na niedzielę! ;)

 

 

                     
Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsze prognozy z Roskosmosu co do upadku CZ-5B R/B (drugiego stopnia rakiety po wyniesieniu Tianhe na orbitę):

 

Roscosmos_prognoza_CZ-5B-RB.jpg.a616d9f369a1d97fa556ea2594fbbf25.jpg

 

Dokładne informacje po rosyjsku są tutaj: ŹÓDŁO

 

Cytat

... Od 8 maja 2021 roku obiekt może wejść w gęste warstwy atmosfery ziemskiej po godzinie 02:30 czasu moskiewskiego 9 maja na południe od Indonezji w regionie Morza Timorskiego. Obecnie obiekt systematycznie traci wysokość orbitalną: w ciągu ostatnich 24 godzin obserwacji apogeum zmniejszyło się z 267 do 218 km, a perygeum - ze 156 do 146 km. Część konstrukcji przestanie istnieć w atmosferze, jednak pojedyncze trudno palne elementy mogą dotrzeć do powierzchni ziemi. ...

 

... czyli niekontrolowana deorbitacja (od początku do końca drugi stopień ma wykonać cztery okrążenia) wg naszego czasu: CEST (na wykresie jest czas moskiewski) nastąpi 9 maja (niedziela):

 

-początek  1:33

-środek      4:54

-koniec      7:28 niespalone w atmosferze szczątki mogą spaść na Madagaskar :new_shocked: (ups, mam nadzieję, że raczej gdzieś obok)!

 

Co ciekawe, wg. aktualnego TLEs dla CZ-5B R/B:

 

CZ-5B_RB_Tianhe_8-05-2021.txt

 

zassanego z CelesTrak wynika, ze w Polsce południowej możliwa jest obserwacja bardzo niskiego przelotu, już w czasie połowy pierwszego okrążenia, po rozpoczęciu deorbitacji (czas i wysokość górowania podana dla Lublina):

 

2:36:38 CEST | 4°06'56'' S | odległość 1137km:

 

CZ-5B_RB_9-05-2021_2-36-38_Lublin.jpg.f0bada437161cb4312be3018da705c00.jpg

 

Oczywiście CZ-5B R/B o tej porze będzie już w cieniu (nie oświetlony przez Słońce), ale gdyby zaczął płonąć i wytwarzać "własne" światło? Nie mam pojęcia w czasie którego okrążenia po wejściu w gęstą atmosferę pojawi się fireball, ale pewnie nie po pierwszym zwitku (skoro ma być ich cztery)?? No i czy wysokość nie zacznie szybciej spadać, tak, że widoczność fireball'a z terenu Polski będzie już pewnie tylko utopią, ale pogdybać można. ;)

Niżej jeszcze symulacja przelotu dla Zakopanego (zgodnie z dzisiejszym TLE), [edit] oczywiście widzianego, gdyby to był "fireball", ale tak nie będzie ;) :

 

2:36:16 CEST | 7°26'39' S | odległość 905km:

 

CZ-5B_RB_9-05-2021_2-36-16_Zakopane.jpg.cf86899f8b38cb18dbc68caacc88f1ef.jpg

 

Czyli, jak pisałem wcześniej, czeka nas "gorący", niedzielny poranek, no i oczywiście pamiętajmy, że to tylko prognozy i szczątki ostatecznie trafią zapewne do wody i oby tak było! 

 

Dla zainteresowanych podam jeszcze, że u mnie w Lublinie Tianhe będzie można obserwować w widocznym przelocie godzinę później po spadającym kosmicznym złomie (czas podany dla górowania, przelot niepełny):

 

3:45:27 | 10° SSW | odległość 1377km | 3,3mag

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najświeższe linki od chłopaków z kosmonauta.net

 

Dr T.S. Kelso zamieścił na CelesTrak wizualizację z przewidywanej deorbitacji CZ-5B R/B. Wynika z tego że złom zacznie się spalać prawdopodobnie dopiero w następnym okrążeniu w porównaniu do opisywanego przeze mnie powyżej hipotetycznie widzianego (gdyby płonął) przelotu (faktycznie jednak NIE) z terenu Polski.

 

CT_1.jpg.4ae34ae6ca03ebe5455ff81e366d7203.jpg

 

Link do wizualizacji orbitalnej on-line na CelesTrak ze spalania się chińskiego złomu

 

zaznaczone na kolorowo możliwe korytarze wejścia (żółty<150km, czerwony<146km)

 

... jak widać szczątki mogą przelecieć nad południową-zachodnią Australią, ale również:

 

Cytat

Decay predicted within revolution 158. Almost over Oceans and Arabic desert with the exception of: North of Spain, South of Italy (Sicily), Middle East and Saudi Arabia, Bass Detroit.

źródło

 

Coraz cieplej się robi!

 

Najświeższe dane z Aerospace Corporation: TUTAJ

 

... oraz od J. McDowell'a

 

Cytat

Nowe prognozy Sił Kosmicznych 18SPCS zawężają rzeczy do jednej orbity: Kostaryka, Haiti, Iberia, Sardynia, Włochy, Grecja i Kreta, Izrael, Jordania, Arabia Saudyjska, Australia, Nowa Zelandia

 

[edit 9 maja 1:34] Idę spać, a za parę godzin zobaczymy komu "chińszczyzna" spadła na głowę, nie noo, taki żart na dobranoc! ;):):laughing1:

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak nie mogłem zasnąć z ciekawości! ;) Po chwilach grozy, jakie przeżywali ludziska (CZ-5B R/B przeleciał nad wieloma krajami świata, w tym Europy: dokładna relacja na ćwierkaczu : Jonathana McDowella) kosmiczny złom Made in Chna, jak wynika z pierwszych info skończył swój żywot w okolicach Malediwów!

 

info ze Space-Track:

Cytat

Wszyscy, którzy obserwują ponowne wejście # LongMarch5B, mogą się zrelaksować. Rakieta spadła. Możesz zobaczyć wszystkie istotne informacje i aktualizacje tutaj na Twitterze / Facebooku, więc nie ma potrzeby odwiedzania strony internetowej dot org space-track.

 

E06j6iIXoAApoRO.jpg.069ef146cd0234a08d06604151bc5cc6.jpg

ŹRÓDŁO

 

CZ-5B R/B "fireballs"

 

BLISKO było do "nieciekawych" miejsc!!!

709728653_CZ5BRe-entry-2021May9.thumb.png.c73452ffb22e166bb34e4eb477ef2ba6.png

źródło

 

Na koniec ciekawy spis niekontrolowanych deorbitacji w historii kosmonautyki wg. wielkości (od 6,5 tony w górę) obiektu (ze strony Jonathana McDowell'a): TUTAJ.

 

Pozdrawiam: Jurek

 

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I po problemie. oceany zajmują więcej planety niż lądy i jak bywa zazwyczaj kosmiczny obiekt spadł do wody.

Drugie w kolejności są olbrzymie połacie Azji (Rosja = impakt czelabiński, tunguski).

 

Chińska rakieta (część) spadła do Oceanu Indyjskiego.

 

https://www.bbc.com/news/science-environment-57045058


Siema
Link:

816

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Budowana chińska stacja kosmiczna też ma i będzie miała ramię podobne do tego na ISS.

 

'(pierwsze) zdjęcie przedstawia zainstalowane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 18-metrowej długości robotyczne ramię Canadarm2
wyniesione w przestrzeń kosmiczną okrągłe dwadzieścia lat temu. Na jego końcu natomiast znajduje się astronauta Stephen K. Robinson
realizujący swoją misję podczas spaceru kosmicznego. Zdjęcie wykonano 3 sierpnia 2005 r.
...
Na pokładzie Tianhe, pierwszego modułu chińskiej stacji kosmicznej Tiangong, znajduje się podobne, nieco mniejsze,
dziesięciometrowe ramię robotyczne. Podobne ramię znalazło się zresztą na pokładzie chińskiego satelity Shijian-17.
...
Dowództwo Kosmiczne USA przekonuje, że takie urządzenia mogą zostać wykorzystane np. do atakowania, przechwytywania czy deorbitacji satelitów.
Oczywiście jest to niewykluczone, ale to samo dotyczy tak naprawdę wszystkich ramion robotycznych znajdujących się na orbicie
już od lat dziewięćdziesiątych XX wieku, niezależnie od tego czy są one przyczepione do międzynarodowej, czy do chińskiej stacji kosmicznej.

Więcej, w przestrzeni kosmicznej pojawiają się także pierwsze satelity, których celem jest przechwytywanie satelitów i albo dawanie im nowego życia,
albo spychanie ich w ziemską atmosferę w ramach czyszczenia orbity ze śmieci kosmicznych.
...
Chińskie władze informują, że ramię robotyczne na pokładzie stacji kosmicznej będzie służyło do chwytania statków zbliżających się do stacji,
w celu zapewnienia precyzji cumowania.'

 

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/nauka-i-technika/nie-ma-dnia-bez-zaniepokojenia-tym-razem-amerykanie-przestraszyli-się-chińskiego-ramienia-robotycznego/ar-AAKnTp6

 

Siema
Link i miniaturki

AAKo0H6.img

 

minichinst7.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Rozbudowywana chińska stacja przyjmie nowych ludzi w swoje progi (a raczej moduły).

 

Zdjęcie uznano za najlepsze wśród pokazujących "wydarzenia dnia".

 

'Start chińskiej rakiety Long March-2F Y12 wiozącej załogę chińskich astronautów w statku kosmicznym Shenzhou-12,
Jiuquan Satellite Launch Center w Jiuquan w północno-zachodnich Chinach, 17 czerwca 2021 r.
Chiny wystrzeliły pierwszą trzyosobową załogę na nową stację'

 

https://wyborcza.pl/56,140981,27212194,dzien-na-zdjeciach-17-czerwca-2021-r.html#S.zajawka_magazynowa-K.C-B.3-L.1.duzy


Siema

z27215323V,Start-chinskiej-rakiety-Long-

 

minstartchin009.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, OBERON RD napisał:

Bagaży tyle, co ja biorę na tygodniowe wczasy. Lecieli 7 godzin, czyli do książek SF nie równają,  jeszcze brakuje technologii. Ale szybciej niż niektóre loty na ISS.

Ciekawe czy toaletę tu też Rosjanie dostarczali?

 

 

Coś u Ciebie te ekrany są zamazane, a na innych zdjęciach (np na interia.pl gdzie mamy artykuł o tym) widać coś i na ekranie.

Wygląda jakby Windowsowo :)

 

Pierwsi astronauci weszli w moduły nowej stacji.


3 astronautów to pierwsi ludzie, którzy weszli na pokład modułu Tianhe znajdującego się na orbicie okołoziemskiej od kilku tygodni.
Spędzą tam aż trzy miesiące.

Gratulacje Chińczykom złożył administrator NASA.

 

https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/nauka-i-technika/pierwsi-astronauci-z-chin-weszli-na-poklad-nowej-stacji-kosmicznej-tiangong/h4sh8y1

 

Siema

Link:

Qkak9kpTURBXy8yMWRkOTJlN2UxZGE5NDBhZWViO

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przypominam, że w najbliższych dniach (u mnie w Lublinie od 5 do 10 lipca) w godzinach wieczornych istnieje potencjalna (zależna od pogody) możliwość obserwacji widocznych z terenu Polski południowo-wschodniej przelotów CSS (w budowie).

Dzisiaj (5 lipca) u mnie w Lublinie będzie to połowa przelotu (tylko do osiągnięcia górowania) i wygląda to tak:

22:15:17 | 5° SW
22:16:37 | 10° SSW
22:17:52 | 13° S przelot ok. 1° nad Antaresem (gw. Skorpiona)
22:18:12 | ok. 14° S wejście w cień Ziemi

Przeloty są niskie (u mnie max. 14° w czasie górowania), a więc warunki ekstremalne. Wiem jednak, że można obserwować CSS, bo sam to robiłem z powodzeniem przy poprzednim widocznym z Polski przelocie. Wtedy widziałem sam moduł bazowy Tianhe (nie było jeszcze zadokowanych: transportowca i załogowca). Przelatując wówczas Tianhe miał jasność ok. 3,0 - 2,5 mag. Obserwowałem go z miasta w trudnych warunkach LP. W lornetce był bezproblemowo widoczny - "świecił" ciemnym pomarańczowo-złotym kolorem! Ciekaw jestem jaką jasność będzie miał teraz z dodatkowymi dwoma statkami w dokach? Na razie mam chmury (z prześwitami) na południu, liczę, że się jeszcze przetrze!  ???

 

Niżej przykładowe (przybliżone) czasy dla prawie końca przelotu CSS (pozycja nad Antaresem, wysokość CSS podana nad horyzontem) dla:

Rzeszów: 22:17:48 | 16° S

Kraków: 22:17:28 | 16° S

Zakopane: 22:17:28 | 18° S

 

PS Czasy dla innych miejscówek z mapką przelotu sprawdzicie na Heavens-Above (ewentualnie w Stellarium).

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie chmury nie odpuściły, niestety, złośliweee juchy, że hej! Popatrzcie na to:

 

paskudne-zlosliwe-chmurwy.jpg.21a9289a0168ba3ee8385eb4aa454507.jpg

Źródło

 

... i wiszą nadal nad Lublinem (dopiero po trzeciej po północy w końcu się zabrały)!!! :mad: Tak, że z poniedziałkowych obserwacji Tianhe+Tianzhou-2+Shenzhou-12 u mnie wyszła przysłowiowa lipa. ;) Może Komuś udało się jednak zobaczyć niekompletną jeszcze CSS?

 

Koniec offtopa. Nie mogłem się powstrzymać.

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film ze spaceru w próżni kosmicznej chińskich astronautów z chińskiej stacji kosmicznej.
Prace instalacyjne przy ramieniu robotycznym.

 

Pomyślałem, sądząc po zmianach oświetlenia, że chyba długo im zeszło?
Ale skonstatowałem potem, że tam "dzień" trwa znacznie, znacznie krócej :)

 

Nie można dziś jednoznacznie stwierdzić czy za milion lat
językiem dominującym na ludzkich obiektach w kosmosie
będzie chiński, angielski, arabski czy esperanto.
Ucieszyłby mnie ... polski :)

Jak ktoś czyta za milion lat i rozumie to proszę dać [lubię] :)

 

Siema

 

 

chinspac.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie zrobili Chińczyki tę stację :D

Znaczy się w końcu ją zobaczyłem - co prawda tylko przez lornetkę (bo nie bardzo mam teraz czas wytaczać cięższe działa), więc tylko jako kropeczkę, ale była. Gołym okiem nie do zobaczenia, bo ginęłaby w łunie nad miastem.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.