Skocz do zawartości
  • 0

Jaki smar ?? Do montażu


dark_24_d

Pytanie

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Było już pytane kolka razy. Osobiście polecam, ze względu na warunki i niskie prędkości obrotowe smar Orlen Liten ŁT-4 EP2. Od 1.5 roku śmiga bez problemu zimą i latem. Jedyny problem to zapach smaru, każda ściana zewnętrzna montażu musi zostać dokładnie oczyszczona, żeby partnerka nie wyrzuciła go przez okno :) ja osobiście dodałem podkładkę gumową pomiędzy pokrywą a korpusem w celu lepszego odcięcia zapachu smaru. 
montaż działa od 1 miesiąca w Meksyku bez problemu, a tu amplituda dobowa temperatur jest jeszcze wyższa jak w Polsce. 

Edytowane przez Kubiłan
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam jeszcze pytanie czy ten smar  Orlen Liten ŁT-4 EP2 

można używać do wszystkich miejsc w montażu czy używać jeszcze innego do przekładni lub ślimaka itp ??? 

Zdaje sobie sprawę że temat był już przerabiany ale może coś się zmieniło od tego czasu :laughbounce2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, JSC napisał:

Może gdzies w sklepach znajdziesz jeszcze takie dedykowane do teleskopów:

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2172&lunety=Smary do monta y 2 rodzaje 2x 80ml Geoptik 30B400

Cena z kosmosu... dobry jest każdy smar, który nie zamarza przy byle przymrozku. Ja używam zwykły zielony ŁT4 S3 w takiej ilości żeby smarował, a nie zaklejał np. przekładnię, i jeszcze nigdy mi montaż nie "stanął" nawet przy -20°C (większego mrozu w ciągu ostatnich 2 lat u mnie nie było).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, dark_24_d napisał:

Mam jeszcze pytanie czy ten smar  Orlen Liten ŁT-4 EP2 

można używać do wszystkich miejsc w montażu czy używać jeszcze innego do przekładni lub ślimaka itp ??? 

Zdaje sobie sprawę że temat był już przerabiany ale może coś się zmieniło od tego czasu :laughbounce2:

 

Jeśli potrafisz przewidzieć przebieg i efekt takiego mieszania, to mieszaj. Ja z mojego inżynierskiego doświadczenia unikam mieszania smarów bez analizy interakcji wykonanej przez stosowne laboratorium. Osobiście użyłem wszędzie wskazany smar, jest to ŁT-43 z ulepszaczami o zmienione gęstości, tak jak kolega AdamK wskazał.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak kolega wyżej wskazał, smarów się nie miesza. Prawie na pewno nic specjalnego się nie stanie, ale montaże to drogie zabawki- lepiej uważać.

Montaże nie pracują na kosmicznych (hue hue) obciążeniach, cykle pracy nie powodują rozgrzewania elementów, więc, na zdrowy rozsądek, smary nie muszą mieć wyżyłowanych parametrów. Czy warto rozważyć różne gęstości do różnych rodzajów przekładni? Być może tak- przytoczony zestaw Geoptica nie bez powodu ma dwa różne rodzaje. Ale czy to zrobi aż taką dużą różnicę- wątpię.

 

Ja dodam od siebie, że jeżeli smarujesz elementy z tworzywa sztucznego, to lepiej użyć smaru, który jest neutralny dla tworzywa, na przykład silikonowego (zwłaszcza do elementów gumowych- silikonowy). Powinieneś unikać kontaktu smaru do metalu z tworzywem i z gumą.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jesli masz duzo luzów to dobry będzie ten chinski smar z aliexpress kosztował mnie 6zl ? Do tworzyw sztucznych to solikinowu bo inny na bazie ropy może wyżreć conieco ...

Mam w piwnicy masę smarów Lt.itp. jak chcesz to moge ci przesłać za free dowolny w malym pojemniku to sobie wysmarujesz...

Istotne jest bys dane elementy wyczyscil dokladnie tzn. 

1.w nafcie np.szczoteszcza do zębów po wcześniejszym namoczeniu 

2.wytarl w szmaty czyste pozostalosci nafty 

3.przemyl całość np.rozpuszczalnikem benzynowym dane pozostałości naftowe.

4.wysuszył calosc suszarką 

5.naniósł smar docelowy

6.skrecil calosc i wymusił prace roboczą. 

7.rozkrecil i zebrał smar wysiakowy ktory wydostal się poza obszar roboczy.

 to tak z grubsza a więcej w książce pt."Smary Plastyczne",R.Czarny.w oparciu o krzywa Lorenca czasu pracy tarcia do zuzycia,prawie kazdy smar do metalu bedzie dobry,istotny jest punkt skraplania danego smaru ale w urzadzeniach o większej pracy,nacisku,etc.

20210511_131824.jpg

20210511_131928.jpg

Edytowane przez YOKER
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
26 minut temu, rambro napisał:

 

Podziel się proszę linkiem do chińskiego, cudownego smaru na aliexpress. Od dawna wiele osób go poszukuje.

 

"Smar tłumiący XY-2 smar tłumiący o wysokiej lepkości smar tłumiący obiektyw mechaniczny smar tłumiący _ - AliExpress Mobile" https://m.pl.aliexpress.com/item/4001299067580.html

 

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.