Skocz do zawartości

Obserwatorium metr p.p.m


Renioo

Rekomendowane odpowiedzi

12 minut temu, OnlyAfc napisał:

Nie musisz wypompowywać wody przed zalaniem. 

Wypompuj wcześniej, zasyp piasku na dół i tyle. 

Jak zalewasz beton, to wyprze on wodę, szczególnie tak małą ilość. 

Zajmie to minutę pompą a praca czystsza ;)

Zakupiłem też kotwy w kształcie L, które przykręce do jednej tarczy i zatopie od razu w pierze. Sama tarcza będzie z 1cm wyżej niż beton, żeby w razie czego można tego top-piera wymienić na inny z tym samym rozstawem śrub.

Edytowane przez Renioo
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Renioo said:

Zakupiłem też kotwy w kształcie L, które przykręce do jednej tarczy i zatopie od razu w pierze. Sama tarcza będzie z 1cm wyżej niż beton, żeby w razie czego można tego top-piera wymienić na inny z tym samym rozstawem śrub.

To i ja się pochwalę swoim patentem. Niebawem się okaże czy słusznym bo dołek już wykopany :-). Gruba płyta na 4 śrubach fi20 do zabetonowania. Płyta z możliwością regulacji góra dół na każdej śrubie i po pare stopni obrót, bo boje się że nie zabetonuje tego zbyt precyzyjnie na północ a montaż daje mi tylko +/- 2stopnie regulacji.

Jako że montaż to CEM70 z ultra upierdliwymi śrubami mocującymi, krew mnie za każym razem zalewa gdy je muszę przykręcić i reaguje na nie alergicznie, to do motażu na stałe przykręce 1cm blachę. Mocowanie montażu będzie wtedy na 4 śruby pomiędzy płytami na  rogach, wiec łatwy dostęp i szybkie przykręcanie motylkami choćby. Budki póki co z zarządem domowym nie negocjowałem, kontempluje otrzymany kitchen  permit na słup na srodku trawnika, wiec montaż za każdym razem trzeba będzie wytargać, a to wymaga możliwości szybkiego zamotnowania. Stąd rozwiązanie z dwoma płytami.

 

20210602_092215.jpg

20210602_092206.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne. Ja unikam pracy w metalu- brak warunków.

Losmandy ma bardzo łatwe mocowanie i całkiem wygodne ustawianie, przynajmniej w porównaniu do Skywatcherowych EQ odetchnąłem. Nie jest to montaż idealny i bezproblemowy, ale ciekawy i wieczny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, Renioo said:

Bardzo fajne. Ja unikam pracy w metalu- brak warunków.

Tymi ręcami tych płyt nie zrobiłem. Ktoś to mi wyfrezował. O ile tą cienką, to bym na upartego dał radę (wiercenie i gwintowanie) to tej dolnej bez szans, żeby samemu bez frezarki CNC zrobić otwory dające regulację azymutalną - na tym zdjęciu nie widać, ale te otwory rzecz jasną są na łuku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem drewno na konstrukcję, pomalowałem piera i zabezpieczyłem tarcze hamneritem. Teraz mała przerwa, kończy się urlop, beton schnie. 

 

W międzyczasie dopieszczam zestaw do powieszenia i wybiorę kamerke. Podoba mi się ten Trius, ale CMOS też ma swoje plusy :)

PSX_20210605_153631.jpg

Edytowane przez Renioo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie wszystko będzie w dużej rozdzielczości, część prac też idzie "zdalnie", tj. z pomocą :) Powstaje podłoga, której fundamentem są metrowe rury kanalizacyjne fi160 zalane oczywiście betonem. Kosztorys każdej części podam bliżej końca.

Obie kamery wydają się być bardzo dobre, a pier jest jeden :grin:

IMG_20210613_213035.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Renioo napisał:

Nie wszystko będzie w dużej rozdzielczości, część prac też idzie "zdalnie", tj. z pomocą :) Powstaje podłoga, której fundamentem są metrowe rury kanalizacyjne fi160 zalane oczywiście betonem. Kosztorys każdej części podam bliżej końca.

Obie kamery wydają się być bardzo dobre, a pier jest jeden :grin:

IMG_20210613_213035.jpg

Tak to się kończy, każdy astrobudkowicz niech sobie wezmie do serca, dwa piery są lepsze niż jeden pier :movingtongue:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

W międzyczasie zakupy drewna, zdecydowałem się na samą grubą deskę elewacyjną 22mm na pióro (cena to niestety obecnie 55zł/m2, jeśli w ogóle jest dostępna). Membrana paroprzepuszczalna i prowizoryczny dach jest, pół top piera jest.

 

W międzyczasie okazało się, że najciemniej pod latarnią i równolegle do OnStepa jest projekt OnCue Observatory Control System, którym planuje zautomatyzować obserwatorium nawet bardziej niż chciałem. Atmega już jedzie, relacje z implementacji zdam :) 

 

Obecnie koszt samego drewna to 1800 zł, planując OSB na dach zamknie się to pewnie w 2000 zł. Sam pier i dodatkowe "fundamenty" na konstrukcję wyszły tanio, kilka worków cementu, jedna rura kanalizacyjna, 500kg piasku i jakieś kotwy zamknęły się pewnie w 300 zł z malowaniem. 

PSX_20210706_101525.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Etap zakończony, zostały drzwi :)

Zamówiłem zestaw do napędzenia dachu:

 

Listę zakupów zostawiam dla zachowania szczegółów co dokładnie zostało zamówione - w skrócie 8m szyny w odcinkach po 2m i stosowne łączniki i odbojniki na wszelki wypadek - jak nie zdadzą egzaminu to odeślę. Łączny koszt ujeżdzenia dachu to 615zł.

 

Zdecydowałem się pociągnąć skrętkę cat. 6 żeby podłączyć budkę do świata i wstawić stary router. Rozwiązanie tańsze i łatwiejsze, chociaż nieco upierdliwe. Zyska się za to sporą przepustowość - a ta się przyda. Z budki fotki po sesji będą trafiać na moją prywatną chmurę (już stoi dzielnie od miesiąca) a z chmury na komputer.

 

 

PSX_20210708_213835.jpg

image.png

image.png

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postawiłem serwer budki w oparciu o klon MEGA2560 + W5100 do połączenia Ethernet. Tak wygląda w sieci sterowanie budką.

Zamawiam sensory i płytki przekaźników. Projekt wydaje się być udany i czytelny. Posiada watchdoga do resetu w razie zacinki.

 

Kwestia otwarta to napęd dachu. W ramach tego projektu można zrobić wszystko od podstaw, zakupić też gotowy napęd do bramy przesuwnej i sterować tylko impulsem. Uniwersalnie, bez utraty zapezpieczeń czasowych i deszczowych :) 

 

image.thumb.png.0cf94a38f491281fbf6945b42392967d.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruszyła płytka przekaźników - 8 sztuk oraz pierwsze pomiary na stacji pogodowej. Póki co po I2C nie ma żadnego problemu, uzyskuje tylko chińskie pomiary na analogach i cyfrowych pinach Atmegi, stąd "WARN" na sensorze deszczu i 55V na DC Power Supply :) . Zostało jeszcze dodać pomiar temperatury nieba i można klecić jakąś puszkę na sterownik i stację :)

 

BME280 na temperature, ciśnienie i wilgotność.

MLX90614 na pomiar temperatury nieba.

 

Dodam jeszcze pomiar jasności nieba. Rezygnuje z pomiaru wiatru jak na razie. Dodam jak wszystko ruszy :) 

 

image.thumb.png.220b889f6e6daf19b8d1d076dcdaf054.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

O wszystkim pamiętam, coś się zadziało. Resztę zrobimy dalej po moim urlopie. Może we wrześniu zawiśnie dach :)

 

Na pokrycie dachu poszła OSB 10mm - trochę za cienka ale była na stanie. Można było je skleić ale już po ptokach. Da radę, ale wymaga dodatkowego podparcia od środka. Kosmetyka do zrobienia po odpaleniu całej budki.

 

Na to membrana dachowa i gont + opierzenie żeby nie zaciekało.

 

Szyny pójdą jednak od zewnętrznej strony, w czasie budowy jakoś się o tym "zapomniało", szło wszystko na gorąco :)

IMG_20210818_131244.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.