Skocz do zawartości

M13 spod Krakowa


Łysy Łysy

Rekomendowane odpowiedzi

Świetnie wyszło. Gromadki można wypalać spokojnie krótszymi klatkami (np. 60 czy 90 sek.), ale i tak gwiazdki bardzo sympatycznie wyglądają.

 

Co do CLS to radzę Ci z doświadczenia - nie idź tą drogą... Na Bortle 4 spokojnie wystarczy brak filtra, ewentualnie Baader Neodymium Moon and Skyglow (nie zmasakruje kolorów gwiazd). W ubiegłym roku zmarnowałem miesiąc dobrej pogody w maju i 6 sesji przez CLS. Kolory gwiazd i obiektów nie do odratowania.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Łysy Łysy napisał:

Witam, nieśmiało wrzucam moją M13

 

Bardzo ładnie wyszedł gradient w centrum M13. :)

Brakuje mi jednak nieco światła (również w tle) i saturacji kolorów (w szczególności niebieskiego).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Tuvoc napisał:

Świetnie wyszło. Gromadki można wypalać spokojnie krótszymi klatkami (np. 60 czy 90 sek.), ale i tak gwiazdki bardzo sympatycznie wyglądają.

 

Co do CLS to radzę Ci z doświadczenia - nie idź tą drogą... Na Bortle 4 spokojnie wystarczy brak filtra, ewentualnie Baader Neodymium Moon and Skyglow (nie zmasakruje kolorów gwiazd). W ubiegłym roku zmarnowałem miesiąc dobrej pogody w maju i 6 sesji przez CLS. Kolory gwiazd i obiektów nie do odratowania.

Dzięki za radę ,dzisiaj spróbuję z krótszymi czasami. Pogoda ma być , więc może M5? Tylko ten muniek może przeszkadzać. Mówisz nie używać CLS-a, ale tylko do gromad czy ogólnie pod takim niebem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Łysy Łysy napisał:

Mówisz nie używać CLS-a, ale tylko do gromad czy ogólnie pod takim niebem?

Ja mam bortle 4 u siebie i nie używam żadnego filtra przeciw LP. 

Jeśli nie focisz poniżej 15* to ten filtr niewiele ci da. 

 

Jedyny filtr, jakiego używam, to Ha. Używam go głównie wtedy, kiedy jest księżyc, wtedy focenie RGB dłuższymi czasami jest bardzo ciężkie i frustrujące. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, OnlyAfc napisał:

Ja mam bortle 4 u siebie i nie używam żadnego filtra przeciw LP. 

Jeśli nie focisz poniżej 15* to ten filtr niewiele ci da. 

 

Jedyny filtr, jakiego używam, to Ha. Używam go głównie wtedy, kiedy jest księżyc, wtedy focenie RGB dłuższymi czasami jest bardzo ciężkie i frustrujące. 

Dokładnie tak jak pisze kolega. Przy Księżycu też palę wodór, ewentualnie H-a i OIII razem przez filtr Optolong l-enhance. Poza tym na wsi u teściów (też Bortle 4) nic :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Łysy Łysy napisał:

wcześniej robiłem zdjęcia na iso 800 i to był błąd. 

 

Jakaś większa różnica między 400, a 800 ISO?
http://dslr-astrophotography.com/iso-values-canon-cameras/
Tu w zaleceniach dla Twojego aparatu: "400 (try 800 as well)".

 

15 godzin temu, Tuvoc napisał:

Świetnie wyszło. Gromadki można wypalać spokojnie krótszymi klatkami (np. 60 czy 90 sek.), ale i tak gwiazdki bardzo sympatycznie wyglądają.

 

Co do CLS to radzę Ci z doświadczenia - nie idź tą drogą... Na Bortle 4 spokojnie wystarczy brak filtra, ewentualnie Baader Neodymium Moon and Skyglow (nie zmasakruje kolorów gwiazd). W ubiegłym roku zmarnowałem miesiąc dobrej pogody w maju i 6 sesji przez CLS. Kolory gwiazd i obiektów nie do odratowania.

Kiedy używam CLS to tylko do zbierania iluminacji. Wtedy dodatkowo palę kolory przez Moon & Skyglow i składam ręcznie w PS. Ale ma to sens raczej w przypadku mgławic, a nie gromad. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, karp_killer napisał:

Kiedy używam CLS to tylko do zbierania iluminacji. Wtedy dodatkowo palę kolory przez Moon & Skyglow i składam ręcznie w PS. Ale ma to sens raczej w przypadku mgławic, a nie gromad. 

Tu jest mowa o DSLR.

 

Co do ISO to zawsze warto sprawdzać samodzielnie i w praktyce. W moim 800D też niby było polecane w niektórych źródłach ISO 800, ale przy 400 jest zdecydowanie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że nic w tym szczególnego kolego Tuvoc. Zbieram całe widzialne spektrum za jednym razem z filtrem Moon & Skyglow i dodatkowo łapię mgławice przez CLS. Z tym filtrem mam ostrzejszy cień różowej mgły ;) Potem robię dwa stacki: jeden same Skyglow, a drugi Skyglow i CLS w kupie. Ten łączony idzie na luminację, a samo Skyglow na kolor. W efekcie mam kolorki naturalne, za to trochę więcej mgławicy. Na kolor potrzebuję najmniej materiału. 

 

22 godziny temu, Tuvoc napisał:

W ubiegłym roku zmarnowałem miesiąc dobrej pogody w maju i 6 sesji przez CLS. Kolory gwiazd i obiektów nie do odratowania.

Może dorób trochę koloru do tego i złóż do kupy?  

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.