Skocz do zawartości

Rożek na szeroko


Nedved

Rekomendowane odpowiedzi

23 minuty temu, Sebastianus napisał:

Ja usuwam starnetem, ale mi zostają ciapki na obrazie streless. Potem je dodaje jako osobna warstwe w trybie liear dodge cośtam i ustawiam krycie na 75%

Szkoda tylko, że starnet nie działa na moim dziadku...

 

22 minuty temu, danon napisał:

Tu pewnie swój udział miał filtr. Przepuszcza mniejsze spektrum więc gwiazdy nie są aż takie duże 

Ja lecę z CLS i są wielgachne. Być może 1600 ISO przy 4 minutach to za dużo było, ale teraz trochę późno, żeby to odkręcać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, karp_killer napisał:

Też zbieram i zastanawiam się, jak zmniejszacie gwiazdy. W tym obszarze to masakra, filtr minimalny w PS nie wyrabia. 

 

Filtr to jedna sprawa, ale trzeba jednak podziałać w postprocessingu. Różnie z tymi gwiazdami jest, nie ma jednej uniwersalnej metody bo czasami w kadrze jest masa malutkich gwiazdek a czasami miszmasz (malutkie, średnie, ogromne), bywają takie z halo od cirrusów itp itd.

 

Z tych metod, które mogę polecić to (działam prawie wyłącznie w PSie):

 

- PS -> Filters -> Camera Raw Filter -> zakładka Basic i suwak Clarity lekko w lewo potrafi przygasić gwiazdy

- Pobaw się w znajdowanie różnic między używaniem krzywych (curves) a środkowego suwaka w poziomach (levels); krzywe lubią przepalać gwiazdy

- Z gotowych akcji do PSa -> Annie's Astro Actions: Reduce star size full photo + Reduce Star Bloating

- StarNet to potężne narzędzie - używane z głową bywa niezastąpione

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, karp_killer napisał:

Ja lecę z CLS i są wielgachne. Być może 1600 ISO przy 4 minutach to za dużo było, ale teraz trochę późno, żeby to odkręcać.

Cls ma dużo szersze pasmo. CLS wycina pare pasm a reszte zostawia. Duo NB wycina większość a zostawia 2-3(coś koło tego). Miałem CLSa i może z 5-6 lat temu był to fajny filtr, teraz to chyba jeden z gorszych.
Po drugie masz Canona który na iso 1600 ma studnie 2000 e- więc stawiam że prawie zawsze gwiazdy Ci sie przepalają przy klatkach rzędu 4 min. Nedved robił to pewnie na D610 na Iso 200/400 gdzie masz studnie 37k e- / 18k e-. Sam sobie odpowiedz ile razy więcej potrzeba by nasycić pixel. Canony raczej nie maja zabezpieczeń przed bloomingiem.

edit: Dodałbym jeszcze  fakt ze patrzysz na materiał z fullframe. Czyli tak jakbyś u siebie oddalił o 1.5x obraz. Nawet jesli gwiazda zajmuje przykladowo 9 pixeli to na matrycy fullframe vs aps wydają się one mniejsze z racji FOV. 

Edytowane przez danon
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, danon napisał:

CLS wycina pare pasm a reszte zostawia. Duo NB wycina większość a zostawia 2-3(coś koło tego). Miałem CLSa i może z 5-6 lat temu był to fajny filtr, teraz to chyba jeden z gorszych.

Ano gapię się na esklepowe witryny z L-eXtreme. A tymczasem poogarniam tak, jak mam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposób na zmniejszanie gwizd który zawsze działa to:

 

1. zrobić kopie obrazka i przepuścić przez starnet

2. na podstawie oryginalnego obrazka zrobić maskę na krawędzie gwiazd (sposobów jest kilka)

3. Wypełnić maskę obrazkiem ze starneta.

 

Kontrolując kształt maski można nawet naprawić kształt gwiazd jak są delikatnie jajowate ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak to zwykle u mnie bywa, zawsze coś nie daje mi spokoju i jest do poprawy. Rożek nie był tu wyjątkiem. Wrzucam drugą wersję, obrobioną delikatniej, z redukcją brzydkich halo i nieco inną kolorystyką. Ciekaw jestem co myślicie.

 

NGC-6888_version-2.thumb.jpg.09c4abc027f664e3de0d86941c4ae2f6.jpg

Edytowane przez Nedved
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.