Skocz do zawartości

Księżyce i inne drobiazgi...


Gość Siergiej

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Oto ganimedes z soligora MT-800 zrobiony podobna technika co Siergieja a nawet przy nieco dłuzszej ogniskowej. Aberracja mi go jednak niemal całkiem zjadła. No i muszę dużo popracować nad kolimacją.

ganimedes.jpg

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rany!!! Ja nie mam nawet tarczy Jowisza tak duzej jak tarcza Ganimedesa :( Od dzisiaj oszczedzam na jedzeniu :)

 

p.s: Superowa koszuka Siergiej :) Tez taką chcem :(

 

pozdrowionka!

 

Siergiej, fota pierwsza klasa. Ganimedes jak Jowisz przez kronosa 20x60 :notworthy:

 

remick, link do koszulek, to te z bieszczad, mam choc niestety :angry: nie dane mi było być

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=7946

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radku, refrakcję atmosferyczną można calkowicie usunąć specjalnym pryzmatem tak ustawionym, że rozszeczepia światło w drugą strone i kompensuje efekt. Gdzieś o tym czytalem i to chyba na tym forum.

Pewną choć niewielką poprwę można uzyskać przez zsunięcie warstw RGB. Często stosuję tą metodę bo efekt jest całkiem dobry i bez kosztów.

 

Siergiej, ładna tarczka Ganimedesa, mam jednak wątpliwości czy rzeczywiscie jest to jego tarcza czy tylko rozmyty obraz powstały w wyniku drań atmosfery i późniejszej obróbki? Przydłby się jeszcze obraz innego księżyca po tej samej obróbce, najlepiej na tym samym zdjęciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Siergiej
Siergiej, ładna tarczka Ganimedesa, mam jednak wątpliwości czy rzeczywiscie jest to jego tarcza czy tylko rozmyty obraz powstały w wyniku drań atmosfery i późniejszej obróbki? Przydłby się jeszcze obraz innego księżyca po tej samej obróbce, najlepiej na tym samym zdjęciu.

 

To byli pierwsze probki :Boink:

Teraz na 100% rzeczywiscie jest to jego tarcza , nistetu bez coloru .

2000 kl , in registax , zlewa solar system simulator http://space.jpl.nasa.gov/cgi-bin/wspace?t...ovmul=-1&bfov=5 w tym samiem czasie.

post-1549-1115148126_thumb.jpg

Edytowane przez Siergiej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie takie proste jak sie wydaje. Bez idealnego seeingu można tylko przeprocesować i wygłaskać fotkę, dlatego trochę dziwi mnie że nie widać na Ganimedesie żadnego szczegółu, a jest to najwiekszy księżyc Jowisza, ktorego średnica w sek. łuku wynosi maksymalnie 1,3". Załączam fotkę referencyjną z sieci z tarczą księżyca Io, ktorego średnica osiąga w opozycji wartość zaledwie 1,1" łuku. Autor:Alan Friedman-Floryda.

3519.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siergiej, ładna tarczka Ganimedesa, mam jednak wątpliwości czy rzeczywiscie jest to jego tarcza czy tylko rozmyty obraz powstały w wyniku drań atmosfery i późniejszej obróbki? Przydłby się jeszcze obraz innego księżyca po tej samej obróbce, najlepiej na tym samym zdjęciu.

 

Tarczka powinna być Ganimedes jest ogromny ma 1,6 arcsec więc tarczka jest spokojenie w zasięgu zdolności rozdzielczej naszych teleskopów, jednak zadnych szczegółów na jego tarczy nie zobaczymy - co najwyżej moze się udac zaćmienie, zwróć jednak uwagę że Siergiej użył resamplingu, czyli po prostu cyfrowo powiekszył zdjęcie z i tak mocno przedłużonej ogniskowej jak na zdolnosc rozdzielczą swojego teleskopu.

osobiście wydaje mi się że coś ten ganimedes wyszedł u niego zbyt duży ja swojego zrobiłem z barlowami x8 co daje mi ogniskową ponad 6400mm i z resamplingiem x2 i mój jest wyraźnie mniejszy niż Siergieja.

Mizar spróbuj zrobić Ganimedesa swoim TAL-em ostatni Jowisz wyszedł Ci znacznie lepiej niz Siergieja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swojego robiłem 25.04 o 1:00 i CdC pokazuje mi że Ganimedes miał wtedy 1,607 arcsec, a w opozycji 3.04 CdC pokazuje że miał 1,630 arcsec. Różnica na zdjęciu przy naszych ogniskowych nie powinna wynosić nawet jednego piksela.

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Errata. Podałem błędnie średnicę Ganimedesa opierając sie na danych ze starej Uranii, którą akurat miałem pod ręką. Faktycznie Ganimedes ma w tej chwili gdzieś ok. 1,6" średnicy, a maksymalnie osiąga 1,7". Korzystając z okazji podam też średnice maksymalne pozostałych trzech galileuszowych satelitów: Jo=1,2", Europa=1,0", Kallisto=1,6".

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Ganimedesie można dostrzec w idealnych warunkach korzystając z teleskopu minimum 25cm średnicy tzw. "GALILEO REGIO" ciemny obszar na pólnocnej półkuli zajmujący niemal połowę tarczy, ale tylko podczas zachodniej elongacji tego satelity, bowiem jest on stale zwrócony jedną stroną w kierunku Jowisza, podobnie jak nasz księźyc

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Siergiej

Zlewa jest Jowisz - 43 arksek -260 pix

Z gory w dol - Ganimed po skladaniu , Ganimed po obrobce (lekki welwejt , wyrownanie warstw) , Ganimed powiekszony 3 razy (resampling)

 

Ganimed ma 1,6 arksek. -10 pix ( 1" = 6 pix) , wszystko gra.

 

Teraz patrzymy w symulator -http://space.jpl.nasa.gov/cgi-bin/wspace?tbody=503&vbody=399&month=5&day=2&year=2005&hour=21&minute=00&rfov=30&fovmul=-1&bfov=5 plama jest na gurze :D i u mnie tak samo :banan:

post-1549-1115196025_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.