Skocz do zawartości

M 13 ze starego astrografu


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, Maetrik napisał:

Nic tak nie cieszy mych oczu jak gwiazdki z tego atika, kamerka stworzona do gwiazd :)

Piękności.

To raczej zasługa matrycy KAF-8300 :) Tia... piękne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, wessel napisał:

Czysty , piękny kadr i perfekcja techniczna. Ja też wolę antyki :)

 

19 godzin temu, Tom-cio napisał:

Klasyk przez antyk, czy jakosik takosik :) , ale wyszło świetnie!

 

19 godzin temu, flamezz napisał:

Profeska :)

 

8 godzin temu, Marvaz napisał:

Przyjemnie sie patrzy na taki obrazek :)

Wzorcowa obrobka.

Dzięki serdeczne za miłe słowa.

 

 

10 godzin temu, ryszardo napisał:

Orientujesz się ile takich zabytków siedzi jeszcze pod kopułami w Polsce?

Z tego co wiem astrograf 14 cm z kopuły obserwatorium w Ostrowiku został zdemontowany i zalega w czeluściach budynku OAUW w Alejach.

W Krakowie na Forcie Skała mają pięknie odrestaurowany refraktor Grubba 200mm .

W Toruniu/ Piwnicach na honorowym miejscu stoi słynny Astrograf Drappera też 200 mm.

Optyka po głównym instrumencie -astrografie Grubba z przedwojennego obserwatorium na Pop Iwanie, która przetrwała pożogę wojenna jest w Ostrowiku (refraktor 250 mm). Niestety zarasta krzakami. Główny obiektyw tegoż astrografu -achromat 300 mm służy do pokazów nieba w chorzowskim planetarium.

Teleskop (refraktor o śr. chyba 180 mm) będący przed wojną głównym instrumentem Obserwatorium Astronomicznego UW w Alejach Ujazdowskich oraz całe wyposażenie w instrumenty przejściowe (południkowe) zostało zniszczone.

O innych starych, zacnych refraktorach nie wiem, choć kiedyś gdzieś czytałem, że ocalały (Wrocław, Gdańsk, być może Poznań)

 

9 godzin temu, isset napisał:

Na sam środek robiłeś jakieś krótkie czasy dodatkowo? W ogóle nie przepalony jest, niemalże przezroczysty :)

Nie. wszystko paliłem po 60 sek. co jak widać pozwoliło uzyskać rozdzielczość bliską teoretycznej dla tak małego instrumentu. Ogólnie uważam, że palenie długich klatek dla gromad gwiazd nie jest wskazane. CCD 180 sek. to max. a CMOS wyraźnie krócej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.