Skocz do zawartości

IC1340


Ersoy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Po wiekich "męczarniach" w końcu mam swoją pierwszą astrofotkę. :)

Poddaję ją pod Waszą ocenę.

Wszelka krytyka i wskazówki mile widziane.

Teleskop: TS Optics 150mm/420mm f2.8

Montaż NEQ6

Kamera główna: ZWO ASI 1600mm mono

Guiding: ZWO ASI 120mm-s w OAG'u

Materiał:

Ha 20x120s

SII 20x120s

OIII 20x120s

Kalibracja Dark, Flat, Bias.

Obróbka: DSS i PS

Pozdrawiam,

Marcin.

993909629_IC1340photo.tif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Tuvoc napisał:

Wrzuć może tą fotografię jako PNG? Tiffy nie generują podglądu z tego co widzę. Tiffa pobrałem i z tego co widzę to Twoja praca ma niezły potencjał. Nieźle jak na tak małą ilość materiału :-)

Dzięki, nie wiedziałem jakim formatem tak dodać. Generalnie już przechodziłem kryzys nie mogąc tego obrobić, ale opłaciło się kombinowanie. : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Ersoy napisał:

Dzięki, nie wiedziałem jakim formatem tak dodać. Generalnie już przechodziłem kryzys nie mogąc tego obrobić, ale opłaciło się kombinowanie. : )

Może spróbujesz obróbki w takim kierunku? Nie jestem pewien czy właściwe kolory wyciągnąłem, ale sama struktura obiektu wydaje się być bardziej czytelna.

 

 

993909629_IC1340photo-4.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Andrzej Lach napisał:

Może spróbujesz obróbki w takim kierunku? Nie jestem pewien czy właściwe kolory wyciągnąłem, ale sama struktura obiektu wydaje się być bardziej czytelna.

 

 

993909629_IC1340photo-4.jpg

Póki co cieszę się, że cokolwiek mi się udało. Napewno będę eksperymentował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, wessel napisał:

To co widać, ma potencjał. Ale....po 40 minut na kanał w NB... to nawet cudowne wynalazki firmy ZWO nie są w stanie dobrze pokazać tego obiektu sensownie.

To według Ciebie jakie sensowne czasy powinny być? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ten obiekt po 3-4 godziny. I to niezależnie od kamery, przy optyce F3. I powinieneś chyba popracować nad prowadzeniem, bo gwiazdy są owalne.

Gradienty i kolorystyka to potem.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, wessel napisał:

Twój wybór. Jak wolisz prezentować tak masakrycznie zaszumione zdjęcia to ja więcej się nie odzywam.

Nigdzie nie powiedziałem, że wolę. Pytam, bo to moje pierwsze zdjęcie, a czas teraz w te białe noce jest ograniczony mocno, przynajmniej dla mnie. Będę starał się zbierać, więcej materiału napewno. Guiding nie wiem jak prowadził, włączyłem sesję i poszedłem na film. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, wessel napisał:

Twój wybór. Jak wolisz prezentować tak masakrycznie zaszumione zdjęcia to ja więcej się nie odzywam.

...MZ szum da się tu dość mocno zredukować wyspecjalizowanym programem/pluginem do PS (w rodzaju Topaz Denoise/Denoise AI) bez "zjadania" szczegółów. Poza tym w astrofotografii zauważam manię walki z szumem poza poziomy, które w "normalnej" fotografii są akceptowalne bez mrugnięcia okiem.

 

...odnośnie samego zdjęcia - niestety się nie znam, ale mi się podoba :)...

Edytowane przez Piotrek K
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Piotrek K napisał:

...MZ szum da się tu dość mocno zredukować wyspecjalizowanym programem/pluginem do PS (w rodzaju Topaz Denoise/Denoise AI) bez "zjadania" szczegółów. Poza tym w astrofotografii zauważam manię walki z szumem poza poziomy, które w "normalnej" fotografii są akceptowalne bez mrugnięcia okiem.

 

...odnośnie samego zdjęcia - niestety się nie znam, ale mi się podoba :)...

Topaz Denoise z takiego materiału też nie wyciśnie cudów. Nie ma drogi na skróty jeśli oczekuje się dobrych efektów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Ersoy napisał:

Nigdzie nie powiedziałem, że wolę. Pytam, bo to moje pierwsze zdjęcie, a czas teraz w te białe noce jest ograniczony mocno, przynajmniej dla mnie. Będę starał się zbierać, więcej materiału napewno. Guiding nie wiem jak prowadził, włączyłem sesję i poszedłem na film. ;)

No ale to widać - prowadził źle. Nie szkoda Ci czasu i zachodu na takie eksperymentalne sesje bez nadzoru?

@Piotrek K Tak jak napisał kolega powyżej- odszumianie to nie proces służący do likwidacji szumu ale do zminimalizowania jego widoczności, tak aby nie dominował na obrazku. Podstawową metodą jest rejestracja odpowiedniej ilości materiału, bo algorytmy nawet tak dobre jak TopazDeNoise przerabiają duży szum na kisiel.

Zapominasz o ważnym szczególe - astrofotografia to w 90% szarość zbliżona do poziomu czerni - a tam szum widać jak cholera. To trochę inaczej niż w fotografii klasycznej..

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kisiel" to świetne określenie tego co widziałem gdy eksperymentowałem z Topaz Denoise. Tylko słowa mi brakowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Herbert West napisał:

"Kisiel" to świetne określenie tego co widziałem gdy eksperymentowałem z Topaz Denoise. Tylko słowa mi brakowało.

...jak z każdym programem "szumożernym", jeśli postawimy sobie za cel usunięcie szumu prawie do zera. Ja praktycznie w każdym zdjęciu (np. zwykłym, nie astro) dzielę obrazek na dwie strefy i to co jest głównym tematem odszumiam słabiej. Zresztą Topaz pokazuje najpierw 200% "cropa" i łatwo tam zafiksować się na zbyt agresywne działania.

 

...przepraszam za offtop...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie należy zapominać, że odpowiednia liczba zebranych klatek to nie tylko walka z szumem i jego odsianie od sygnału. To także, wzmacnianie tego wartościowego sygnału, dodawanie detalu i głębi oraz rejestracja słabszych partii obiektu, który ginie w szumie jeśli on przeważa.

 

Pierwszy z brzegu przykład (nie oceniam obróbki tutaj, ale zwróćcie uwagę na delikatne pasma na górze Veila):

pa85VaUfrVSZ_16536x16536_JXczOqwr.thumb.jpg.8886e57a376d904276bf92f535d02b8f.jpg

https://www.astrobin.com/wxzutd/?nc=user

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Ersoy napisał:

Witam.

Po wiekich "męczarniach" w końcu mam swoją pierwszą astrofotkę. :)

Poddaję ją pod Waszą ocenę.

Wszelka krytyka i wskazówki mile widziane.

Teleskop: TS Optics 150mm/420mm f2.8

Montaż NEQ6

Kamera główna: ZWO ASI 1600mm mono

Guiding: ZWO ASI 120mm-s w OAG'u

Materiał:

Ha 20x120s

SII 20x120s

OIII 20x120s

Kalibracja Dark, Flat, Bias.

Obróbka: DSS i PS

Pozdrawiam,

Marcin.

993909629_IC1340photo.tif 209.41 MB · 20 pobrań

pozwoliłem sobie spróbować obróbki Twojego stacka.

Oto wynik

 

v_3.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.