Skocz do zawartości

Galaktyka Andromedy - obróbka


dudeck

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

korzystając z Waszych rad z ostatniego wątku 

 
Zebrałem materiał (Jupiter 21m f4/@6.3 159 x 60 sec + Canon 1300D unmod + SWSA + aktualne z tamtej nocy darki, flaty, biasy) i przetworzyłem w SiriLu oraz Android Lightroomie Galaktykę Andromedy:
image.thumb.png.0636f67336c18076c226869a428dcf6a.png

 

Efekt wydaje mi się całkiem dobry :) Bortle 4. 
Natomiast poproszę o komentarze co tutaj poprawić okiem ekspertów :) 

Linki do Stacków jakby ktoś chciał się pobawić: https://drive.google.com/drive/folders/14l7BoQ-E3whqT5e7FfOh32n28Z1rb1uV?usp=sharing 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozstawiłem sprzęt za dnia i skierowałem na odległą tablicę miejscowości. Dało się przeczytać napis więc wydaje mi się, że ostrość jest ustawiona poprawnie. Szukałem maski Bahtimova do tego obiektywu, ale ludzie pisali, że ma za małą średnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem, że ostrość z czasem może się zmieniać. Generalnie ustawiam wszystko początkowo, odpalam, po jakimś czasie robię darki, biasy, potem znowu sprawdzam zdjęcie czy nic się nie rozjechało i zostawiam sprzęt na noc (patrząc na pogodę czy nie będzie padać). 

Czyli to zdjęcie jest nieostre ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie mi powiedzieć jak Wy "pilnujecie" ostrości w takim razie ? Rozumiem, że w takim razie nie zostawiacie sprzętu na 3h tylko cały czas przy nim jesteście i co jakiś czas (pół godziny/godzinę?) sprawdzacie ostrość/kadr i puszczacie serię na nowo, czy jak to robicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to ostrość się nie zmieni ? Czy jego Jupitera wykonanego z metalu nie obowiązuje rozszerzalność cieplna materiałów ? Zmiana temperatury na pewno wpływa na jego budżetowy obiektyw.
Zleć wykonanie komuś z forum maski i kontroluj ostrość co godzinę w trakcie trwania sesji. Pomimo tego, że stracisz na to trochę czasu i może się nie wyśpisz to poznasz lepiej swój zestaw i będziesz wiedział co miało negatywny wpływ na zdjęcia, albo inaczej mówiąc będziesz mógł wykluczyć brak ostrości i szukać przyczyn gdzieś indziej.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, tex88 napisał:

Jak to ostrość się nie zmieni ? Czy jego Jupitera wykonanego z metalu nie obowiązuje rozszerzalność cieplna materiałów ? Zmiana temperatury na pewno wpływa na jego budżetowy obiektyw.
Zleć wykonanie komuś z forum maski i kontroluj ostrość co godzinę w trakcie trwania sesji. Pomimo tego, że stracisz na to trochę czasu i może się nie wyśpisz to poznasz lepiej swój zestaw i będziesz wiedział co miało negatywny wpływ na zdjęcia, albo inaczej mówiąc będziesz mógł wykluczyć brak ostrości i szukać przyczyn gdzieś indziej.

Ktoś pisał, że robił projekt przy wykorzystaniu kalkulatora do masek dla tego obiektywu i wyszło za małe odstępy szczelin, żeby móc to wydrukować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, wessel napisał:

Do każdego obiektywu można wydrukować maskę. Jak mi podasz średnicę filtra to ci wydrukuję ale po 22 sierpnia

Super, dziękuję! http://www.commiecameras.com/sov/35mmsinglelensreflexcameras/lenses/index.htm 
Wg tej strony to M58x0,75 
Odezwę się zatem do Ciebie po 22 sierpnia.

Edytowane przez dudeck
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, .zombi. napisał:

 

Soft do akwizycji pilnuje i poprawia co x stopni lub po wykryciu utraty ostrości na gwiazdach - my śpimy ;)

Ciekawe tylko czy da się w radzieckim obiektywie ustawiać ostrość automagicznie :) Jest jakiś dream focuser pod obiektywy M42?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, dudeck napisał:

Ciekawe tylko czy da się w radzieckim obiektywie ustawiać ostrość automagicznie

 

Pewnie ze się da, sterownik , silnik , drukarka 3d i już ale ja bym sobie to zostawił na moment jak się bardziej wkręcisz, jak obiektyw ma małą światłosiłę , nie ma ogromnych zmian temp i jest schłodzony to spokojnie raz wystarczy ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.08.2021 o 14:24, apolkowski napisał:

Mogę Ci wydrukować na już taką maskę na średnicę zewnętrzną obiektywu 65 mm:

 

image.png.b9d3625db9509423da29ddf16513d514.png

Dzięki :) jestes pewien że to 65mm ?? Próbowałem to zmierzyć, ale mam tylko miarkę krawiecką i wychodziło coś ponad 60. A w necie pokazuje średnicę 78 co totalnie się nie zgadza.

Jaki byłby koszt ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dudeck napisał:

Dzięki :) jestes pewien że to 65mm ?? Próbowałem to zmierzyć, ale mam tylko miarkę krawiecką i wychodziło coś ponad 60. A w necie pokazuje średnicę 78 co totalnie się nie zgadza.

Jaki byłby koszt ?

Nie jestem pewien. Wziąłem pierwszego Jupitera 22 z tabelki. Jeśli masz centymetr krawiecki, to zmierz obwód i podziel przez pi. Musiałem wyjechać do Warszawy i będę mógł drukować dopiero w weekend. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, apolkowski napisał:

Nie jestem pewien. Wziąłem pierwszego Jupitera 22 z tabelki. Jeśli masz centymetr krawiecki, to zmierz obwód i podziel przez pi. Musiałem wyjechać do Warszawy i będę mógł drukować dopiero w weekend. 

23,7cm zewnętrznego obwodu co daje 75,4 mm średnicy. Właśnie nie wiedziałem czy tę maskę montuje się na zewnętrznej czy w wewnętrznej stronie obiektywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.