Skocz do zawartości
  • 0

Chłodzenie teleskopu i akcesoriów


AviatorL

Pytanie

Cześć.

Czy wystawiony na zewnątrz teleskop chłodzicie ze zdjętymi zaślepkami z obiektywu i okularów czy z założonymi zaślepkami?

Z moich doświadczeń wynika, że lepsze efekty daje zdjęcie zaślepek, jednak wtedy narażamy się na zakurzenie sprzętu.

Jest to dość ważne, kiedy mamy wiele kompletów okularów i kilka kątówek, wtedy jeżeli to wszystko wystawimy i pozdejmujemy zaślepki, to potem jest co czyścić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Zależy od konstrukcji teleskopu i czasu przeznaczonego na chłodzenie, ale zwykle z zaślepkami. Przy balkonowych obserwacjach zawsze i to jeszcze pod pokrowcem, ale z rozsuniętym zamkiem. Newtona w ogóle nie chłodzę, jeśli planuję z nim wyjście. Wystarcza mu nakładka wentylująca tubę i czas potrzebny na rozłożenie wszystkiego, bo bardzo sprawnie się schładza.

Akcesoriów nigdy nie chłodziłem. Mam je w plastikowych cylindrycznych pudełkach, i nawet w nich same szybko łapią temperaturę zewnętrzną. Nie widzę zbytnio sensu ich chłodzić, bo wtedy szybciej roszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zdjęcie zaślepek zawsze przyspieszy chłodzenie. To że przybędzie 5% więcej kurzu, nie ma znaczenia.

W przypadku newtona i refraktorów raczej bez wątpliwości je odkrywam. Dla SCT i maka jest dylemat - potrzebujemy wychłodzić LG, a gdy odkryjemy korektor, to wychłodzi nam się on za bardzo (będzie parować), a LG wychłodzi się niewiele szybciej. Tutaj nie wiem co poradzić, ale na pewno bym odkrywał tylną zaślepkę. No i generalnie jak coś chłodzimy, to raczej poziomo niż pionowo, żeby nam zewnętrzna soczewka / korektor nie złapał za szybko wilgoci - bo przekroczy punkt rosy przez nadmierne wychłodzenie.

Akcesoriów się nie chłodzi, bo to nie ma znaczenia na obraz, a potęguje roszenie. Najlepiej byłoby podgrzewać okulary itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 22.08.2021 o 20:55, ZbyT napisał:

okularów nigdy nie chłodzę, a wręcz przeciwnie. Staram się by były cieplejsze od otoczenia

 

W dniu 22.08.2021 o 23:17, MateuszW napisał:

Najlepiej byłoby podgrzewać okulary itp.

 

A to ciekawe... To teraz mam trochę mętlik.

Okularów mam tylko 2 pary, więc trudno mi jeszcze się odnieść, jedna jest zawsze na stałe w bino, a druga "się chłodzi" obok, ale kątówki mam 4 i wg mnie widzę wyraźną różnicę kiedy zakładam je wychłodzone gdy leżały obok teleskopu a kiedy zakładam je prosto wyniesione z domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 22.08.2021 o 20:55, ZbyT napisał:

Newtona zawsze ze zdjętymi deklami od góry i od dołu

okularów nigdy nie chłodzę, a wręcz przeciwnie. Staram się by były cieplejsze od otoczenia

Newtona jak kolega pisze bez dekla, poziomo lub pod małym kątem. A co do okularów to raczej nie trzeba a poza tym faktycznie szybciej zaczynają parować. Dlatego mi wystarczy jak wystawiam zamkniętą walizkę razem z teleskopem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Aviator to zrozumiałe, że gdy jest mocno zimno to wyniesienie z domu akcesoriów i natychmiastowe ich użycie wywoła unoszenie się poduszki rozgrzanego powietrza z elementów kątówki czy okularów czy bino i wywoła wtedy zakłócenia w obrazie, ale ogólnie większość osób jeździ w teren albo ma kufer z akcesoriami obok, który powoli się wyrównuje do temp. otoczenia jednocześnie nie powodując zaroszenia. Odkapslowana pełna półeczka na statywie to prawie pewny wcześniejszy przymus powrotu do domu z obserw.

Edytowane przez Binocooler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 22.08.2021 o 19:57, AviatorL napisał:

Cześć.

Czy wystawiony na zewnątrz teleskop chłodzicie ze zdjętymi zaślepkami z obiektywu i okularów czy z założonymi zaślepkami?

Aktulanie i w refraktorach i w SCT mam pokrywki metalowe, świetnie przewodzące ciepło - studzę z pokrywkami na swoim miejscu

Mak 127 ma pokrywkę plastikową i jego studzę "nago"

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.