Skocz do zawartości

Korektor komy


franz

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc.

Od kilku tygodni mam taki korektor- baader/celestron. Niestety nie mialem okazji go sprawdzic. Gdy tylko bede cos mogl o nim napisac, to to zrobie. Bede go uzywal z newtonem soligor 200/800 oraz canonem 300d. Z pewoscia zrobie zdjecie tego samego obszaru Z i BEZ korektora.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc.

Od kilku tygodni mam taki korektor- baader/celestron. Niestety nie mialem okazji go sprawdzic. Gdy tylko bede cos mogl o nim napisac, to to zrobie. Bede go uzywal z newtonem soligor 200/800 oraz canonem 300d. Z pewoscia zrobie zdjecie tego samego obszaru Z i BEZ korektora.

Pozdrawiam

O to ciekawe. :helo:

Czy masz go wersji 2" czy 1.25 ?

U mnie w soligorze występuje niestety ten mniejszy wyciąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem pare dni temu trochę po sieci o tym korektorze. Jedyna większa garść informacji, to http://www.alpineastro.com/optical_accesso...accessories.htm.

 

Baader chwali się na swoich stronach testem

http://www.baader-planetarium.de/zubehoer/...cc-referenz.htm

Aczkolwiek ten test to tak zrobiony do połowy. 2 lata temu facet napisał, że jeszcze zrobi test końcowy ... i nic.

 

Większość recenzji po necie korektorów dotyczy albo Paracorra z TV albo ComaCOrrectora z Luminocona. Pewnie dlatego, że oba są dostępne na amerykańskim rynku. Na CN o tym MPCC sa tylko małe wzmianki i zdaje się, że nie jest juz sprzedawany pod marką celestrona, a był własnie 1.25".

 

Zarówno MPCC jak i Luminocon mają taką zaletę, że nie zmieniają ogniskowej, podczas gdy Paracorr jest x1.15 (zmniejsza się pole widzenia, co może się nie podobać, no i kosztuje $$$). MPCC/Luminocon mają natomiast taką wadę, ze jako dwuelementowe korektory Rossa wprowadzają małą aberację sferyczną. Jeśli nasze lustro ma "wadę" że ma aberację sferyczną w drugą stronę, to się może ona skompensować ( no albo dodac :( ). Czy to ma jakieś znaczenie? Chyba nie. Jak sie w necie trafi opinia jakiegoś usera, któremu udało się połączyć MPCC z okularami i wyciągiem, to jest wielce zachwycony. Tylko nie ma jakoś ich tak wielu.

Edytowane przez teha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daje. Oj daje. Z okularem Antares PL 40mm mam 2,5* pola, z czego 1/3 ma wieksza lub mniejsza kome. Dostalem takze @ od Janusza Pleszki, ktory odradza mi kombinowanie korektorem Baadera jako czysto fotograficznym. Wyglada tez na to, ze to co ja opisuje jako kome jest tak naprawde astygmatyzmem okularu.

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/pub/teleskopy.html

 

i cytat z tego artykulu:

 

----------------------------------------------------------------

 

Teleskop Newtona

 

Przy tym typie teleskopów jest również bardzo ważny dobór okularów ze względu na występującą w Newtonie komę widoczną na brzegach pola widzenia (ale o tym w całkiem odrębnym dziale o okularach). Lustro główne Newtona jest paraboliczne, co czyni go wolnym od aberracji sferycznej, ale wspomniana wcześniej pozaosiowa aberracja zwana komą ograniczy nam użyteczne pole widzenia do około 40' wizualnie i około 90' przy fotografowaniu nieba. Koma w Newtonie wzrasta ze zwiększaniem się jego światłosiły, dlatego nie robi się jaśniejszych teleskopów Newtona niż 1/4, a wzrastający równocześnie rozmiar wtórnego lustra narzuca minimalna sensowną światłosiłę wizualnych Newtonów na nie jaśniejszą niż 1/4. Co począć jeśli chcemy takim teleskopem fotografować niebo w większym polu niż obejmuje okular? Musimy zaopatrzyć się w specjalny korektor komy umieszczany w wyciągu niedaleko detektora obrazu. Jest to zespół kilku (2-6) skomplikowanych soczewek posiadających także komę, jednakże ujemną w stosunku do naszego teleskopu, co w połączeniu z jego komą da wynik prawie zerowej komy i dodatkowo wyprostuje pole widzenia, co jest bardzo ważne do zastosowań astrofotograficznych. Korektor taki działa dobrze z teleskopami o światłosile od 1/4 do 1/7 z optimum przy 1/5,5 (produkuje go tylko kilka firm na świecie). Do Newtonów ciemniejszych niż F/7 nie jest wymagany, gdyż rozmiar komy szybko spada ze spadkiem światłosiły teleskopu. Spotykane są też Newtony z dwusoczewkowym prostszym i tańszym korektorem Rossa, ale ten typ korektora nadaje się tylko do fotografii, gdyż wizualnie ma niedostateczną korekcję na osi optycznej, za to dość jednorodną w całym polu, co zaspokaja wymogi kliszy fotograficznej, gdyż padający na nią obraz gwiazd mieści się w krążku o średnicy do 25 mikronów. Krążek ten jest mniejszy niż krążek rozproszenia w emulsji fotograficznej wynoszący właśnie te 25 mikrometrów, co z kolei sprawia że gwiazdy w całym polu kadru wyjdą nam jako idealne okrągłe punkty bez śladu komy! Takie korektory pracują w kilku starszych, dużych teleskopach z parabolicznym lustrem o średnicach kilku metrów. Można też adaptować tańszy korektor Rossa do Newtona, zarówno wizualnego jak i fotograficznego, jednocześnie ze wspaniałym, dużym i płaskim, prawie dyfrakcyjnym polem, ale wymaga to wykonania głównego lustra w kształcie hiperboli o ściśle określonej wartości, co jest trudniejsze, ale za to daje wspaniałe wyniki korekcji.

 

----------------------------------------------------------------

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla zainteresowanych link do korektora komy Vixena zaprojektowany specjalnie do Newtona 200 mm f/4, chciałem go brać do swojego MT-800 ale okazało się że ma średnicę 1.25", pewnie zatem służy do wizuala?? wiem o nim też że odległość od soczewki do ogniska wynosi 17mm może komuś coś to powie.. Cena (90$) jakby zachęca do zaryzykowania,

 

pozdrawiam

 

http://www.adorama.com/catalog.tpl?page=se...fo=vixen%20coma

 

coś link nie chce działać ale wystarczy wpisać "vixen coma" i go

Edytowane przez zbig_wawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.