Skocz do zawartości

Bieszczadzkie niebo 10.10.2021 - jesienne zodiakalne


Matheo_89

Rekomendowane odpowiedzi

Weekend zgodnie z prognozami obdarzył nas piękną bezchmurną pogodą, a dodatkowo mieliśmy nów i polską złotą jesień. Zawsze chciałem ją zobaczyć w Bieszczadach i wreszcie się udało. Znalezienie noclegu tak nagle graniczyło z cudem. Widać ludzie tylko czekali na dobre prognozy w gotowości na wyjazd podobnie jak my. Do tego Ultramaraton Bieszczadzki i mamy prawie zero dostępnych noclegów. W każdym razie wracając do obserwacji to postanowiłem, że coś naskrobię, bo dawno nie czułem powiewu świeżości w temacie.

 

20211009_133624.thumb.jpg.c2702fba567c0d3a07bb39bed47fd7ce.jpg

 

Mieliśmy dwie nocki obserwacyjne i obie bardzo dobre, prowadzone w Przysłupie na miejscu noclegu. Pierwszy raz udało mi się przeorać zimowe niebo w Bieszczadach w bardzo dobrych warunkach (wcześniej zloty zimowe jednak nie dawały takiej szansy, szczególnie że ich lokalizacja to nie to samo co serce Bieszczad). Drugiej nocy nad ranem, po wyjściu na podwórko, kiedy już kompletnie pogaszone były wszystkie źródła świateł w okolicy Orion wyglądał jak zanurzony w morzu gwiazd, gdzie w średnich warunkach jednak mocno wyróżnia się tylko główny asteryzm. Tym razem nawet Droga Mleczna ciągnęła się przez całe niebo, w co kiedyś nie wierzyłem - tzn. że zimową Drogę Mleczną naprawdę widać jako gęste pasmo gwiazd :) Prawda to jednak. Sprzętowo szału nie było, miałem tylko 10x50 i Statyw, a kompan Newtona 6", ale do satysfakcji wystarczyłyby mi nawet oczy. Z resztą chyba pierwszy raz w życiu widziałem jesienne światło zodiakalne, które po prostu rzucało się w oczy. Warunki były naprawdę świetne. W M42 detale widoczne już w lornetce. M46 & M47 bardzo ładne tuż nad horyzontem. Ta pierwsza w zasadzie rozbita już w Nikicie, a mgławicowość Rozety bezproblemowa. Niestety nie byłem przygotowany na wyłuskiwanie wszystkiego co oferuje Orion (np. nie nastawiałem się na Pętlę Barnarda - tutaj wolałbym jednak próbować z Fujinonem, bo Nikon ma naprawdę bieda-pole do takich spraw), ale Płomień, czy NGC2071 przy M78 jak najbardziej zaliczone.

 

Temat główny jednak to dla mnie światło zodiakalne, które pięknie się wyróżniało i sięgało nawet wyżej od M44. Przypomniałem sobie, że dawno temu :) Piotrek Guzik opisywał obserwacje przeciwblasku (Gegenschein). Szukałem chwilę, ale nie przygotowałem się teoretycznie, w którym miejscu mam w danej godzinie przeciwległy punkt do Słońca, a szkoda, bo chyba mamy ostatnie lata szansy na obejrzenie takich subtelnych zjawisk na niebie w Polsce. Niestety, gdy podczas przejazdu przez Cisną zobaczyliśmy od razu jebitną łunę jak się później okazało od Orlika to podniosło ciśnienie. Ponoć na Jasło mają w planach postawienie wyciągu krzesełkowego....

http://www.twojebieszczady.net/report/jaslo_wyc.php

Śpieszmy się oglądać niebo bieszczadzkie....

 

20211009_175012.thumb.jpg.adace5fe3cf09016e7212fd873e06cf0.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w okolicach Cisnej kilka dni wcześniej i miałem ze sobą miernik LP Unihedron. Trafiłem 4 pogodne noce, porobiłem sporo pomiarów. Wg lightpollutionmap SQM powinno być w okolicach 21.90. Mi w zenicie wychodziło między 21.40 a 21.60. Mimo to bieszczadzkie niebo wciąż robi wrażenie.

 

Poza foceniem miałem 120/600, jednej nocy był też kolega @PiotrTheUniverse z Dobsem 12”. Przerobiliśmy trochę klasyków, najlepiej wyglądały: Veil w 12” z OIII z widocznym na wprost Trójkątem Pickeringa, Ślimak w tym samym zestawie, Ameryka Płn i ciemnoty w stronę Cefeusza w 120/600 z UHC, Plejady z mgławicą refleksyjną (szczególnie wokół Merope) też w refraktorze z UHC, majaczące ramiona M33 w 12” czy wielka i jasna M31 z dwoma pasami pyłowymi w 12”. Ciekawie oglądało się też wychodzącą zza drzew na szczycie góry M42.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja byłem z @Alice , z fajerwerków zaliczyłem konia w 6" jako cos widoczne na granicy, przez 30% czasu. Nie udało mi się to w 10" z Roztocza, będę musiał podejść jeszcze raz.. Rozeta ładnie pokazała struktury, zdecydowanie przypomina kwiat. Próbowałem na pamięć odszukać Pętlę Barnarda, jednak nie rzuciła mi się w oczy, podobnie Głowa Wiedzmy ;). Mglawice w plejadach również świetnie widoczne, ta przy Merope zawinięta, wielkości jak na fotografiach, przyjemny widok. Z mniej oczywistych zahaczyłem jeszcze o Serce i Duszę, mgławicę Kalifornia, mgławicę Meduza, wszystkie widoczne.

M42 wiadomo, zawsze piękna, ciężko wybrać w jakim szkle najlepsza... Dla mnie chyba w 30mm z l-extreme od @dobrychemik ;), 12mm ES ale już z DGM też miał swój urok - lepsze centrum, ciemmiejsze otoczenie.

 

Poza tym, że szron siadał na sprzęcie było bardzo ok i pogoda dopisywała.

Edytowane przez Szymon Szozda
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, PawlU81 napisał:

Niestety Bieszczady robią się coraz bardziej mniej dzikie i komercyjne. Zaraz będzie trzeba jeździć do Afryki na ciemne niebo niestety. 

Lutowiska, stanowisko obserwacyjne na terenie parku ciemnego nieba, a mimo to reklama hotelu Chreptiów pali się całą noc i walki światłem w kierunku obiektywów. 

 

Wolność Tomku w swoim domku ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tak naprawdę obiektywnie (uwzględniając interes wszystkich) to serio nie ma potrzeby oświetlać Orlików, czy hoteli po godzinie 22. Ani nikt wtedy nie gra w piłkę, ani nie ma jakiegoś ruchu dużego, żeby się reklamować. To jest nie tylko szkodliwe dla nas, ale i ogólnie bez sensu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.