Skocz do zawartości

Guiding do znudzenia - proste pytania


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

8 hours ago, OnlyAfc said:

 ...chińskie podróbki łożysk (nawet numery źle wybite na łożyskach)....

Sorry Kuba, że w twoim temacie :)

 

 

Ostatnio z @Tom-cio rozmawiałem między innymi na temat łożysk i powiedział, że to co teraz sprzedają ma wielki rozstrzał jakościowy, nawet u oficjalnych dystrybutorów i z oficjalnymi metkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdziłem sobie kierunek dryfu na przestrzeni nocy i wyszło coś takiego

 

ok północy, dryf jest poziomy, ok 45 stopni do osi

obraz.png.a7b4e74c0a342fc7db4a1a9ece79f965.png

 

ok czwartej rano, dryf równoległy do osi

obraz.png.b5d522be1f4a25b6f5b931eda0353af2.png

 

 

a tu jeszcze godzina 20, ale inny obiekt, choć niedaleko.

Dryf jest równoległy do drugiej osi

 

obraz.png.4c9f8cb6592b27fbefa14d8ac68bd50a.png

 

 

Ktoś ma jakiś pomysł? Wychodzi mi jakby dryf zaczynał się w jednej osi następnie przechodził kąt pełny i po około 12 godzinach zamieniał się w dryf równoległy do drugiej osi.

Wiem, że to nie na temat samego guidingu, ale jak zrozumiem istotę dryfu, to może wymyślę dlaczego guiding nie ma efektu.

 

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedziałbym, że dryf zatacza okrąg jak wskazówki zegara, zgodnie z jego wskazaniami, jest więc zależny liniowo (w zasadzie kątowo) od godzinowej pozycji montażu na niebie.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kubaman to jest dryf który występuje bez guidingu, tak?

 

dla RASA i dla RC wygląda to tak samo?

 

Jeśli coś zatacza koło w ciągu 24h w układzie związanym ze sferą niebieską, to znaczy że jakiś kierunek związany z Ziemią jest wyróżniony. 

 

 

Może to być kierunek "w dół" sugerujący że problem jest mechaniczno-grawitacyjny. 

Może to być też kierunek "tuż obok bieguna niebieskiego" czyli jakiś rodzaj błędu ustawienia na biegun.

 

Ciekawe czy mógłbyś określić, z czym to jest bardziej spójne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są przykłady z gudingiem

Ale nie ma on efektu jak pisałem. To znaczy pewnie ma w pozostałych kierunkach, ale tego dryfu nie eliminuje, bez guidingu sytuacja jest identyczna

 

Efekt jest identyczny dla RASA 8, RASA11 i RC12 a nawet dla Esprita 80 i Canona 135.

Limit dłuigości suba to 2 minuty dla każdego telepa.

 

Jeśli miałbym zgadywać to powiedział bym, że to mi wygląda na coś a la cone error ale na poziomie osi RA, może na nieosiowo zamocowanych w podstawie łożyskach?

Na pewno tyle teleskopów nie ma cone error i to w dodatku o identycznym zakresie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.10.2021 o 12:38, Tayson napisał:

Pomijając ustawienie na biegun, poniewaz o tym nie dyskutujemy.

Czy mierzyłeś cone error?

https://www.sharpcap.co.uk/conesharp 

dobry typ. ludzie lubia przed tym uciekać, bo nie maja dovetaili z regulacja, w dodatku trzeba poprawiac po kolimacji w reflektorze

 

jednak absolutnie nie da aż takoego w tak krotkim czasie. bedzie powodowalo, że "slew" nie trafi tam gdzie trzeba i bedzie gorzej zrobic model nieba, chyba, ze lepszy algorymt ktory szacuje i modeluje ten blad (to w sumie nietrudne)

 

@kubaman z rasą oag nie pojdzie, ale jakbys wrocil do erceka, to srpobuj z oag-iem. to duzo bardziej referencyjne w sprawie tego co widzi teleskop. np mi kiedys guider powoli relaksowal sie na gumach/srubach i guiding byl jak zawsze ideolo, a foto pojechane.

 

Co mowi Tomek tez jest klopotliwe (cone error), bo masz tube i guider, oba oczywiscie w zwiazku pewnie masz zjustowane na ten sam punkt (mam nadzieje).

 

Żeby Cię wkurzyć powiem Ci, że chyba wiem co to jest, i na moim marnym wożonym na pole eq6-r mam guidingi takie ile chce:

 

20210907_220138.thumb.jpg.6795b4a0aa47d4ef14dae5b624fa9b15.jpg

 

20210907_220134.thumb.jpg.322d5c6f01efdcbadde3296958bab848.jpg

 

 

ALE musze regulować docisk ślimaka co jakis czas, tzn co pare miesiecy, (wożę ca 45 kg na moncie, 22+ kg przeciwwag i 20 kg teleskopu). Kiedy to sie zepsulo, guiding byl fatalny.

 

I teraz wskazowki:

- wylacz guiding w dec, jesli polar align jest ok, rob sam guiding w RA

- jest od tego opcja ale mozesz tez dac aresywnosc 0 i minMo 10 pikseli w dec. nie bedzie korekt dec

- jesli korekty w samym RA to powoduja to zapytaj mnie znowu i odwroc rozumowanie, nie koryguj RA a tylko dec

- jesli wylaczenie guidingu w DEC rozwiazuje problem to masz backlash w deklinacji

- tak czy siak jak pracujesz to wlacz na 15 minit guide assistant w phd (tez na deklinacji chociaz okolo 30) i na koncu zmierz backlash. szczel skrina i pokaz mi wyniki, powiem Ci wiecej, jesli nie prawie wszystko.

 

ja mam 600 s tak, przez 24 godziny, bez ANI JEDNEJ SKUCHY, lacznie prawie 200 klatek lrgb

 

1148028856_2021-10-2400_17_35-PixInsight1.8.png.cc38af9eb2c99499d69914dc690ab991.thumb.png.6ee3067a24366c4919fc1c1224a12139.png

 

musi być coś prostego do ogarniecia w tym montazu Twoim.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek, błąd Twojego rozumowania widzę w fakcie, że bez guide zachowanie jest takie samo. Można wiec założyć, że korekty z phd2 wygładzają wykres ( rms 0.3!) ale dryfu nie kompensują. Jest więc coś co phd2 się nie słucha. Dla mnie enkoder lub nawet bardziej geometria monta. To jest coś co dla guidingu jest przezroczyste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, kubaman napisał:

Przemek, błąd Twojego rozumowania widzę w fakcie, że bez guide zachowanie jest takie samo. Można wiec założyć, że korekty z phd2 wygładzają wykres ( rms 0.3!) ale dryfu nie kompensują. Jest więc coś co phd2 się nie słucha. Dla mnie enkoder lub nawet bardziej geometria monta. To jest coś co dla guidingu jest przezroczyste.

ale jak może być przezroczyste dla guidingu? albo ta elongacja jest na wykresie w phd do odczytania, albo nie.

 

oag widzi "to samo" co matryca. nie ma mozliwosci, że robisz to dobrze, masz dobry guiding w oag-u a pojechane gwiazdy.

 

po prostu nie ma.

 

uruchamiałes guide assistant? daj mu kiedys 15 minut popracować i pokaz mi wyniki

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Przemek Majewski napisał:

ale jak może być przezroczyste dla guidingu? albo ta elongacja jest na wykresie w phd do odczytania, albo nie.

 

oag widzi "to samo" co matryca. nie ma mozliwosci, że robisz to dobrze, masz dobry guiding w oag-u a pojechane gwiazdy.

 

po prostu nie ma.

 

uruchamiałes guide assistant? daj mu kiedys 15 minut popracować i pokaz mi wyniki

No wlaśnie nie widać. Mam wyniki z całej nocy i scatter jest kilkakrotnie mniejszy od skali obrazowania. A gwiazdy jadą.

 

Oczywiście, że uruchamialem asystenta. Na kilka godzin nawet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, kubaman napisał:

No wlaśnie nie widać. Mam wyniki z całej nocy i scatter jest kilkakrotnie mniejszy od skali obrazowania. A gwiazdy jadą.

 

Oczywiście, że uruchamialem asystenta. Na kilka godzin nawet.

No i to wkracza w strefę magii... Fajnie byłoby mi dać kilka skrinów asystenta, ale tylko z okresów 10-15 minut. 

 

Guider widzi w skali podobnej do rasy, możesz użyc np asi178mm z pikselem 2.4 mikrona w guiderku f/5, to juz nawet za mały piksel teoretycznie, albo asi290mm z 3 mikrony. jeśli gwiazdy mają elongację rzedu 4 x dłuzsze w jedną strone na matrycy kamery a w guiderze nie, to to jest zwyczajna magia. Wskazuje na jakiś ruch miedzy elementami, może wibracje, ale takie, ktorych nie ma guider (znowu magia). Fajnie byłoby ustalić jaki jest kierunek pionu (nie tylko RA i DEC) wzgledem tego rozjazdu gwiazd.

 

nie ma takiej magii, że montaż ma wpływ na coś, czego nie widzi guider a widzi matryca. to wszystko co pokazujesz to jak z miasteczka twin peaks

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek, no właśnie na tym polega ten problem. Zmagam się z nim trzeci rok i nie dlatego, że popełniam prosty błąd.

 

Oto wykres guidingu

obraz.thumb.png.79e6e40c9d6a15e329f4fb7d0d590ffe.png

 

 

i wycinek zdjęcia zrobionego w tym dokładnie czasie (100%)

gwiazdy są pojechane o jakieś 10-15 piklseli, podczas gdy RMS 0.13 px

Wyłączenie guidingu daje niemalże identyczny efekt.

obraz.png.acdba504a3d701e4b6384a582957f42c.png

 

 

ten temat wałkuję tu na forum już chyba 10 raz. Nie skupiam się jednak na ustawieniach guidingu (choć tytuł to sugeruje) tylko raczej w tym momencie co może wywoływać taki rotujący zgodnie z zegarem dryf.

Jak to zrozumiem, to to sprawa załatwiona.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważałem poważnie ten tajemniczy problem. Rezultaty nie są obiecujące.Willem Dafoe Smile GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe

 

rozkręciłem po raz chyba setny obudowę sterownika osi RA.

Nigdy się nie odważyłem, ale tym razem stwierdziłem, że co mi tam i postanowiłem wykręcić enkoder i go sobie obejrzeć.

Okazało się, że odkręcić od dołu się go da ale stracę śruby i klops, więc zrezygnowałem i dokręciłem.

Dokręcając zorientowałem się, że jedna ze śrub mocujących enkoder miała spory luz, była skręcona do połowy.

Nie wiem czy to jakoś regulują, ale Kubuś oczywiście pokręcił do oporu pamiętając rozkręconą ASI 2600 i mocowanie matrycy.

 

5 minutowy sub bez prowadzenia jest identyczny (nawet na 2 minutowym widać pojazd, ale to prawie zenit więc bywa słabo), ale montaż się guiduje aktualnie na 2 minutowych subach bardzo ładnie..

Może to ślepy traf, może licho się cieszy, ale były by jaja gdyby enkoder się gibał w mocowaniu na śrubce i powodował takie historie..

Zobaczymy

 

  • Lubię 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oby tym razem było dobrze. W necie można znaleść filmiki warkoczących ślimaków, siodeł niepasujących do devotaili i innych niedoróbek CEMów. Biorąca pod uwagę, że serwis ioptrona się wypnie i każe samemu wszystko regulować, to kupując montaż człowiek się modli, aby nie dostał bubla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, kubaman napisał:

i najśmieszniejsze jest to że wynik RMS jest dwa razy gorszy, ale gwiazdy są OK

czekam z niecierpliwoscią, bo takie cuda, że matryca widzi czego guider nie, to ja bym chciał zobaczyć konkretne wyjasnienia ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na 5 minutowym subie jest minimalny pojazd ale jest. Guiding ewidentnie teraz działa, choć nie kompensuje idealnie. W tym tygodniu sprawdzę na różnych obiektach czy to kwestia przypadku czy ta śrobka enkodera miała istotne znaczenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.