Skocz do zawartości

Nikon D7500 - pierwsze światło i nieśmiałe próby :) NGC633 i okolice


OnlyAfc

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu kolega @orlen napisał pod jednym z moich zdjęć:

  

W dniu 12.09.2021 o 10:38, orlen napisał:

Janek bardzo fajna fota ! Mi jedynie przeszkadza tło ktore produkuje ci ten canon, moim zdaniem pora żebyś się przesiadł na lepszy sensor bo tak to obrazki topowe. 

Byłem przekonany, że kolejnym krokiem będzie dla mnie kamera dedykowana, ale ostatecznie zdecydowałem się na nową lustrzankę. Byłem bardzo blisko kupienia Canona R, ale ostatecznie po komentarzach z forum, uznałem, że pełna klatka to troszkę za wcześnie. Kupiłem więc nowego Nikona D7500. Padło na Nikona, bo zawsze bolały mnie kolorowe szumy tła, które mocno ograniczały mi pole manewru w obróbce. Czytałem sporo o Nikonach i ich małym szumie, więc postanowiłem spróbować.

Oto efekt 3,5h materiału. Troszkę z tłem walczyłem, ale niestety, łysy świecił masakrycznie. Dodatkowo razem z Nikonem, trafił do mnie również nowy focuser EAF. Działa z Asiair v1 i Nikonem bardzo dobrze, podczas sesji sprawdził się również świetnie.

NGC663-St-processed.thumb.jpg.909ec3d1fe8557b407c64e919b0f89de.jpg

Z technikaliów:

Nikon D7500 (niemodowany) na TS Photoline 70/420 + flattener 0,79x

105x120s ISO 100

30 flatów 100 biasów.

Dithering co 3 klatki.

 

Aparat po kilku dniach u mnie, pojechał dziś na modyfikację do Michała Kałużnego, może jeszcze zdążę go dostać na ew. pogodę w nowiu :)

Jako, że trafiła mi się w miarę czysta nocka, postanowiłem zrobić mini test, głównie, żeby potestować odległość od flattenera nowej puszki.

Sam aparat jest cięższy od Canona 1100D i 1000D, którymi wcześniej fociłem, co do technicznych aspektów, to bardzo mi się podoba praca z niższym ISO. Do tego pixel 4,2um powoduje, że moja skala mocno się obniża w porównaniu do poprzednich Canonów (5,71um i 5,2um).

Żeby nie było, zauważyłem też minusy. Jednym z minusów jest fakt, że jak ustawię BULB, to nie ma możliwości włączenia live view, co jest baaardzo dziwne. Szukałem w ustawieniach tego, ale dostaję info, że w przy tych ustawieniach i trybie, nie można włączyć podglądu live :(

 

Drugim minusem jest praca z AsiAir V1. Niby wszystko działa prawidłowo, zdjęcia się robią, pobierają się itd. Ale zauważyłem problem, kiedy chciałem zrobić bias. Wcześniej w Canonie ustawiałem czas na najniższym możliwy w asiair, czyli 0,000032s. Canon robił biasy z takim czasem bez zająknięcia i śmigało. W Nikonie, po wciśnięciu rozpoczęcia sesji (biasów), nic się nie dzieje. Po ok 30s, dostaję komunikat Exposure failed. Okazało się, że wpisanie ręcznie czasu poniżej 0,001s powoduje, że ekspozycje się nie odpalają. Biasy zatem można robić tylko przy czasach większych niż te 0,001s.

 

Trzeci minus, to ekran. W sumię nie popatrzyłem, przy kupowaniu, myśląc, że będzie obrotowy, jak w większości nowych Canonów. Okazuje się, że w Nikonie jest on wysuwany z body i odchylany, ale tylko w płaszczyźnie body. nie można go obrócić na bok. Dodatkowo cały ten stelaż, na którym jest wysuwany, jest baardzo delikatny. Zakładam, że mocniejsze pociągnięcie skończy się złamaniem. Szkoda.

 

I czwartym, chyba największym minusem jest zwiększona winieta w porównaniu do Canona. Nie bardzo rozmiem, czemu tak jest, ale jednak. Odległość od flattenera jest ta sama, całość jest na złączkach T2, ale jednak winieta jest większa.

Poniżej porównanie flata z 1100d i z D7500. Uprzedzając pytanie, tak, czasy naświetlania są inne dla flatów, ale oba piki na histo są mniej więcej w 1/3 długości.

Canon 1100D Nikon D7500

 

Edytowane przez OnlyAfc
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • OnlyAfc zmienił(a) tytuł na Nikon D7500 - pierwsze światło i nieśmiałe próby :) NGC633 i okolice
16 minut temu, OnlyAfc napisał:

I czwartym, chyba największym minusem jest zwiększona winieta w porównaniu do Canona. Nie bardzo rozmiem, czemu tak jest, ale jednak. Odległość od flattenera jest ta sama, całość jest na złączkach T2, ale jednak winieta jest większa.

Poniżej porównanie flata z 1100d i z D7500. Uprzedzając pytanie, tak, czasy naświetlania są inne dla flatów, ale oba piki na histo są mniej więcej w 1/3 długości.

Canon 1100D Nikon D7500

 

 

nikon 23.5 x 15.7 mm 

canon 22.2 x 14.8 mm

 

edit: acha i jeszcze matryca od gwintu aparatu siedzi głębiej o 2,5mm w nikonach (ale to pewnie wziąłeś pod uwagę)

 

Edytowane przez orlen
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@OnlyAfc Bądź spokojny o ten ekranik. Jak go celowo nie wyrwiesz to sam się raczej nie połamie. a z winietą bardzo dziwna sprawa. Tak różnica wielkości matryc jest kompletnie pomijalna i nie ma mowy aby powodowała taką różnicę, przecież to wygląda jak APSC do FF. Sam podłączam i canona i nikona i nie ma żadnych różnic w winiecie na sprzęcie 2.8 a co dopiero mówić f6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, count.neverest napisał:

A jak najpierw wejdziesz w LV, to możesz czas ustawić na bulb?

Sprawdzę, jak aparat wróci z modyfikacji. Co ciekawe, jak mam na bulb ustawione, to nie mogę też przeglądać zdjęć. Muszę przyznać, że dziwnie zrobiony soft w aparacie.

8 godzin temu, Kapitan Cook napisał:

@OnlyAfc Bądź spokojny o ten ekranik. Jak go celowo nie wyrwiesz to sam się raczej nie połamie. a z winietą bardzo dziwna sprawa. Tak różnica wielkości matryc jest kompletnie pomijalna i nie ma mowy aby powodowała taką różnicę, przecież to wygląda jak APSC do FF. Sam podłączam i canona i nikona i nie ma żadnych różnic w winiecie na sprzęcie 2.8 a co dopiero mówić f6.

Na razie ten ekranik jest bezużyteczny dla mnie do astrofoto ze względu na błąd, który opisałem powyżej (brak LV przy bulb).

Właśnie też jestem zdziwiony, że winieta jest tak znacząco większa. 1,8mm większa matryca, to żadna zmiana, szczególnie, że w Canonowym APSC tej winiety było bardzo mało.

Co do światłosiły, to z flattenerem wychodzi ~f4,7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, OnlyAfc napisał:

Sprawdzę, jak aparat wróci z modyfikacji. Co ciekawe, jak mam na bulb ustawione, to nie mogę też przeglądać zdjęć. Muszę przyznać, że dziwnie zrobiony soft w aparacie.

Na razie ten ekranik jest bezużyteczny dla mnie do astrofoto ze względu na błąd, który opisałem powyżej (brak LV przy bulb).

Właśnie też jestem zdziwiony, że winieta jest tak znacząco większa. 1,8mm większa matryca, to żadna zmiana, szczególnie, że w Canonowym APSC tej winiety było bardzo mało.

Co do światłosiły, to z flattenerem wychodzi ~f4,7

rozciagales te flaty tak samo Janek ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co pokazuje aparat na LV i np. histogram Asiair to są nieliniowe przekształcenia. Prawie tak samo "naśtwielony" obrazek możesz uzyskać dla masterdarka i masterflata. Zmierz średnie i max. ADU na liniowych obrazach, różnica powinna być duża.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, OnlyAfc napisał:

Żeby nie było, zauważyłem też minusy. Jednym z minusów jest fakt, że jak ustawię BULB, to nie ma możliwości włączenia live view, co jest baaardzo dziwne. Szukałem w ustawieniach tego, ale dostaję info, że w przy tych ustawieniach i trybie, nie można włączyć podglądu live :(

Coś dziwnego ustawiłeś :) Ja bez problemu włączam LV na bulb oraz przeglądam zdjęcia. Jedyna kwestia jest taka, że jeśli używasz opcji "symulowanie ekspozycji" (a używaj jej koniecznie, bo podjaśnia znacznie obraz na LV), to przy bulb obraz przyciemnia się do poziomu bez tej opcji (co ma sens, bo aparat nie wie, jak długi czas ma symulować). W praktyce, gdy kadruję i ustawiam ostrość, to mam ustawioną exp kilka sekund i duże ISO, widzę wtedy wszystko na LV i mogę robić zdjęcia kontrolne, a po ustawieniu wszystkiego daję bulb, docelowe iso i puszczam sesję.

15 godzin temu, OnlyAfc napisał:

Trzeci minus, to ekran. W sumię nie popatrzyłem, przy kupowaniu, myśląc, że będzie obrotowy, jak w większości nowych Canonów. Okazuje się, że w Nikonie jest on wysuwany z body i odchylany, ale tylko w płaszczyźnie body. nie można go obrócić na bok. Dodatkowo cały ten stelaż, na którym jest wysuwany, jest baardzo delikatny. Zakładam, że mocniejsze pociągnięcie skończy się złamaniem. Szkoda.

Wierz mi, nie uszkodzisz go :) Co do obrotu, no to już zależy. Mi prawie zawsze wystarcza ta regulacja w jednej osi, ale używam go głównie na statywie, nie montażu. Plus takiego mocowania to że ekran nie sterczy na bok, choć to raczej zaleta w dzień.

15 godzin temu, OnlyAfc napisał:

 

I czwartym, chyba największym minusem jest zwiększona winieta w porównaniu do Canona. Nie bardzo rozmiem, czemu tak jest, ale jednak. Odległość od flattenera jest ta sama, całość jest na złączkach T2, ale jednak winieta jest większa.

Poniżej porównanie flata z 1100d i z D7500. Uprzedzając pytanie, tak, czasy naświetlania są inne dla flatów, ale oba piki na histo są mniej więcej w 1/3 długości.

Wg mnie też to jest kwestia rozmiaru matrycy. Wykadruj zdjęcie zgodnie z wymiarami matryc i zobacz wtedy :) No i czy zrobiłeś takiego samego stretcha na obu plikach? Bo nie wyglądają na surowe. A i może to też być różnica w poziomie biasa obu aparatów - jeśli Nikon ma ciemniejszy bias, to winieta będzie się wydawać głębsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.10.2021 o 14:22, stoccio napisał:

W moim D7500 spokojnie działa LiveView z bulbem.

 

W dniu 26.10.2021 o 14:10, MateuszW napisał:

Coś dziwnego ustawiłeś

Dostałem po modzie aparat i sprawdziłem od razu.

Z BULB działa prawidłowo LV, kwestią jest podłączenie kabelka USB.

podłączony - LV nie można uruchomić

odłączony - te same ustawienia, LV działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, OnlyAfc napisał:

 

Dostałem po modzie aparat i sprawdziłem od razu.

Z BULB działa prawidłowo LV, kwestią jest podłączenie kabelka USB.

podłączony - LV nie można uruchomić

odłączony - te same ustawienia, LV działa.

A to dlatego, że wtedy możesz włączyć Lv tylko przez program np APT i mieć podgląd w programie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.