Skocz do zawartości
  • 0

Mocowanie filtra 2" do flattenera SW ED80


Shamy

Pytanie

Siemka,

jestem szczęśliwym nabywcą SW ED80 + dedykowany flattener i do tego Canon 6D. Byłem przekonany, że da się zamontować filtr 2" jednak nie... Jest na to jakiś sposób, aby zamontować filtr 2" w tym zestawie nie tracąc backfocusu? Filtry clip-in odpadają, być może kiedyś zmiennie na kamerę astro i =nie byłyby kompatybilne.

Jedyne wyjście jakie przychodzi mi do głowy to koło filtrowe mocowane pomiędzy teleskop a flattener, wtedy chyba backfocus pozostanie 55mm, no ale to dość drogie rozwiązanie, jest coś innego?

Edytowane przez Shamy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
3 minuty temu, Shamy napisał:

nabywcom

Brr...

3 minuty temu, Shamy napisał:

Canon 6D

Nie jestem pewny, czy edek pokryje pełną klatkę, ale ew. Crop będzie. 

4 minuty temu, Shamy napisał:

Byłem przekonany, że da się zamontować filtr 2" jednak nie...

Nie da się z przodu flattener przykręcić? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja mam normalny gwint na 2" we flatenerze z przodu. Nawiasem ciekawy jestem jak Ci wyjdzie zdjęcie na FF z edka. Generalnie nastaw się na to, że trzeba to jednak cropować. U mnie jest winieta i gwiazdy w narożnikach pojechane. Ale generalnie jak za takie pieniądze to nie ma tragedii.

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Robiłem próbę i jestem zadowolony, tak nie ma pokrycia 100% ale mówi się trudno. Jestem i tak zachwycony tym jaki daje obraz i jaki detal, którego z obiektywem nie doświadczyłem.

Hmm, flattener tą stroną ze zdjecia mam wkręcony w wyciąg teleskopu, nie da się chyba tam wcisnąć filtru?

 

 

 

Ashampoo_Snap_2021.10.26_20h14m34s_006_.jpg

Edytowane przez Shamy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Miałem ten sam problem. Rozwiązałem to w taki sposób że kupiłem dwa adaptery do canon m48, w jednym został pogłębiony otwór, wyjąłem filtr z oprawki i tam wkleiłem. Teraz mam adapter z filtrem w środku

Edytowane przez WaldekG15
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minutes ago, Shamy said:

Robiłem próbę i jestem zadowolony, tak nie ma pokrycia 100% ale mówi się trudno. Jestem i tak zachwycony tym jaki daje obraz i jaki detal, którego z obiektywem nie doświadczyłem.

Hmm, flattener tą stroną ze zdjecia mam wkręcony w wyciąg teleskopu, nie da się chyba tam wcisnąć filtru?

 

No przecież tam masz gwint, na moje to jest na filtry własnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, WaldekG15 napisał:

Miałem ten sam problem. Rozwiązałem to w taki sposób że kupiłem dwa adaptery do canon m48, w jednym został pogłębiony otwór, wyjąłem filtr z oprawki i tam wkleiłem. Teraz mam adapter z filtrem w środku

Pomysł ciekawy, ale bałbym się wyciągania filtru z oprawki szczerze mówiąc.

 

 

6 minut temu, Maetrik napisał:

 

O matko! No cena kosmiczna...

 

  

1 minutę temu, tomekL napisał:

No przecież tam masz gwint, na moje to jest na filtry własnie

No jest gwint, ale jeśli tam wkręcę filtr no to zostanie gwint filtra do wkręcenia do wyciągu, nie pierdyknie to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja korzystałem z czegoś takiego 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4609_TS-Optics-2--Adapter-for-Skywatcher-0-85x-Correctors-with-Filter-Thread.html

Nie jest może tak stabilne jak gwintowane połączenie, ale przy ED80 nie ma chyba wielu możliwości rozwiązania tego problemu.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minutes ago, Shamy said:

No jest gwint, ale jeśli tam wkręcę filtr no to zostanie gwint filtra do wkręcenia do wyciągu, nie pierdyknie to?

No to musisz sam ocenić, ale nie ma co ryzykować. Ja mam flattener 2" wsuwany w wyciąg i nie mam tego niebezpieczeństwa

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, Shamy napisał:

@Mandulzzi to wsuwasz w wyciąg, nie wkręcasz tak? Masz może fotkę tego połączenia? Byłbym mega wdzięczny

Zdjęcie mam niestety tylko takie. EDka już nie mam od jakiegoś czasu. Generalnie zabawa polega na tym że zamiast odkręcać z wyciągu ten element który zastępuje się reduktorem wkłada się w niego adapter. 

IMG_20210611_161848.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Maetrik napisał:

Tam do tego flattenera nie da się wkręcić filtra w żaden sposób, używałem go kilka lat też z tym edkiem. Niestety nie ma za bardzo opcji na filtry z tym reduktorem i dslr.. ja w końcu kupiłem clip..

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za odzew! Innymi słowy - musze mieć jakąś tulejkę wsuwaną w tubus teleskopu w której będzie wkręcony filtr, a do tej tulejki flattener.

Rozumiem, że kupno koła filtrowego montowanego zaraz za teleskopem, a do niego flattener to zły pomysł? Koło bym zamontował, za flattenerem, ale wtedy backfocus będę miał zbyt duży. Co myślicie o tych dwóch opcjach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.