Skocz do zawartości
  • 0

Co robię źle?...EQ-6 R Pro


Auron

Pytanie

Cześć Wszystkim, 

 

Mam pytanie: Mianowicie podłączyłem montaż EQ-6 R Pro poprzez EQ MOD do laptopa. W Sharp Cap zrobiłem ustawienie na Polaris ze statusem (excellent), a po włączeniu mapy (Carties du Ciel, Stellarium) i wybraniu obiektu montaż wraz ze sprzętem podąża w wybranym kierunku, ale niestety z dużym rozrzutem mija obiekt zainteresowania (wiem, że dziwnie brzmi) i niestety męczę się z szukaniem tegoż obiektu manualnie. Co takiego mogę robić źle?

 

Z góry dzięki za podpowiedzi. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
2 godziny temu, Auron napisał:

Cześć Wszystkim, 

 

Mam pytanie: Mianowicie podłączyłem montaż EQ-6 R Pro poprzez EQ MOD do laptopa. W Sharp Cap zrobiłem ustawienie na Polaris ze statusem (excellent), a po włączeniu mapy (Carties du Ciel, Stellarium) i wybraniu obiektu montaż wraz ze sprzętem podąża w wybranym kierunku, ale niestety z dużym rozrzutem mija obiekt zainteresowania (wiem, że dziwnie brzmi) i niestety męczę się z szukaniem tegoż obiektu manualnie. Co takiego mogę robić źle?

Wszystko ;) Biegun niebieski ma dobrze zdefiniowaną deklinację (90 stopni), i to montaż mogłby wiedziec, ale za to biegun, jak to biegun, nie ma zdefiniowanej rektascencji i tę montaż wybiera na taką jaką "mniej wiecej wypionowałeś". Jeśli mylisz się bardzo, to znaczy, że kiepsko ustawiasz home.

 

Nie powinieneś się mylić wiele, ale "przyklepanie" chociaż jednej rektascencji na deklinacji bliższej równikowi niebieskiemu, to po prostu wymóg.

 

 

2 godziny temu, Auron napisał:

 

Z góry dzięki za podpowiedzi. 

 

proszę

 

PS. Gdyby sharpcap i eqmod byly bardzo mądre, a Twoj montaż idealnie wypionowany, to troche można by pomoc mu w mapie nieba godziną na której jest Polaris. Ale blad pomiarowy tej procedury jest zbyt duży, by pozniej pojechac np... do Oriona bezbłędnie ;)

Edytowane przez Przemek Majewski
masło maślane
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, Przemek Majewski napisał:

Biegun niebieski ma dobrze zdefiniowaną deklinację (90 stopni), i to montaż mogłby wiedziec, ale z definicji biegun nie ma zdefiniowanej rektascencji i tę montaż wybiera na taką jaką "mniej wiecej wypionowałeś".

 

:like:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Przemek Majewski napisał:

Wszystko ;) Biegun niebieski ma dobrze zdefiniowaną deklinację (90 stopni), i to montaż mogłby wiedziec, ale za to biegun, jak to biegun, nie ma zdefiniowanej rektascencji i tę montaż wybiera na taką jaką "mniej wiecej wypionowałeś". Jeśli mylisz się bardzo, to znaczy, że kiepsko ustawiasz home.

 

Może nieco prościej, z grubsza rzecz ujmując.

Jeżeli będziesz miał spełnione warunki:

- montaż idealnie wypionowany;

- oś teleskopu będzie równoległa do osi RA montażu;

- osie montażu będą do siebie prostopadłe;

- i wreszcie oś teleskopu w pozycji startowej (home position, zero position) będzie trafiać dokładnie w biegun;

GoTo zaprowadzi oś teleskopu dokładnie w punkt o zadanych współrzędnych równikowych.

 

Najwięcej problemów w praktyce sprawia ustalenie pozycji startowej. Byłoby łatwo, gdyby Polaris (albo jakaś inna jasna gwiazda) leżała dokładnie na biegunie, ale niestety tak nie jest.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki Panowie za odpowiedzi i bardzo wyrafinowane spostrzeżenia. A jaki soft moglibyście polecić do zrobienia Plate Solve od razu napiszę, że NINA nie za bardzo chce mi się odpalić na laptopie (wyskakuje błąd pamięci lokalnej w folderze AppData reinstalowałem, czyściłem itp. nadal to samo, a nie będę przeinstalowywał systemu pod jeden program). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Żeby poprawić "trafianie" w obiekt należy na początku skierować teleskop na jakąś jasną gwiazdę, za pierwszym razem nie trafi, wtedy posługując się strzałkami sterowania EQmod lub wysprzęglić montaż i ręcznie skierować na dany obiekt (ale to za pierwszym razem!) i w programie sterującym montażem wtedy potwierdzić że widzimy dany obiekt w CDC Synchronizacja ....  Najprościej przez plate solve z synchronizacją ale tak też można

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Pawcio napisał:

Żeby poprawić "trafianie" w obiekt należy na początku skierować teleskop na jakąś jasną gwiazdę, za pierwszym razem nie trafi, wtedy posługując się strzałkami sterowania EQmod lub wysprzęglić montaż i ręcznie skierować na dany obiekt (ale to za pierwszym razem!) i w programie sterującym montażem wtedy potwierdzić że widzimy dany obiekt w CDC Synchronizacja ....  Najprościej przez plate solve z synchronizacją ale tak też można

Generalnie tak robiłem tzn. jak  sprzęt "nie trafił" w obioekt znajdowałem go za pomocą "strzałek" w EQ mod i sychronizowałem w CDC i tak może uczyniłem kilkakrotnie i niestety nadal nie potrafi się odnaleźć. :/ Ogólnie to miałem NEQ-6 pro wczoraj zainstalowałem EQ-6 R pro  i nie robiłem nic z softem EQ-Mod ponieważ wykrył montaż bez problemu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, Auron napisał:

A jaki soft moglibyście polecić do zrobienia Plate Solve od razu napiszę, że NINA nie za bardzo chce mi się odpalić na laptopie

Spróbuj CCDCIEL -> https://www.ap-i.net/ccdciel/en/documentation/start

 

Edytowane przez isset
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W APT masz funkcję AUTO. Wpisujesz obiekt albo współrzędne i za pomocą platesolve program ustawi sobie sam montaż

 

 
https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/13179-apt/&do=findComment&comment=189019

Edytowane przez prestoneq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 godzin temu, Auron napisał:

Cześć Wszystkim, 

 

Mam pytanie: Mianowicie podłączyłem montaż EQ-6 R Pro poprzez EQ MOD do laptopa. W Sharp Cap zrobiłem ustawienie na Polaris ze statusem (excellent), a po włączeniu mapy (Carties du Ciel, Stellarium) i wybraniu obiektu montaż wraz ze sprzętem podąża w wybranym kierunku, ale niestety z dużym rozrzutem mija obiekt zainteresowania (wiem, że dziwnie brzmi) i niestety męczę się z szukaniem tegoż obiektu manualnie. Co takiego mogę robić źle?

 

Z góry dzięki za podpowiedzi. 

 

 

 

Powiem Ci jak u mnie kiedyś bywało z EQ6 zanim odkryłem plate solve na początku w APT, później w NINA.

- ustawienie polarnej

- myk do CdC -> klikam sobie np jedź do Vega -> montaż gdzieś tam sobie jedzie obok, oczywiście nie trafia -> ręczna korekcja strzałeczkami żeby Vega była widoczna w centrum kadru i klikałem w CdC "synchronizacja"; ok jeden punkt syncho mam, jadę do drugiego i np wrzucałem Dubhe -> goto -> montaż jedzie i z reguły mam ją w polu widzenia, ale nie w środku -> ręczna korekcja, żeby gwiazdka była w środku i klik synchronizacja w CdC i mont ma już mniej więcej pojęcie gdzie patrzy. Dodawanie kolejnych punktów w ten sposób znacząco poprawiało celność. Później kadrowanie to już z górki. Np chciałem M11. No to pyk w CdC jedź do i montaż trafiał jak trzeba.
 

Aktualnie robię tak:

- ustawienie polarnej
- ustawiam w NINA co chcę focić, np te M11 przykładowe -> montaż jedzie, setup robi fotkę -> plate solve i widzi że przestrzelił, wie o ile i w którą stronę, robi korektę i kolejną fotę, znowu plate solve i albo obiekt jest już w centrum albo robi kolejną korektę. Koniec. Żadnych manualnych synchronizacji, wszystko leci automatem. 

 

Edytowane przez monter
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 minut temu, prestoneq napisał:

Program APT polecam do obslugi:

Potwierdzam od kilku lat mam wykupioną pełną wersję, świetny program na bierząco aktualizowany. Plate solve świetnie działa - sa dwie opcje ze wstępną orientacją (ale ja jednym kliknięciem wpisuję bierząca pozycję montażu) i blind ale to raczej do szerszych kadrów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
36 minut temu, monter napisał:

 

- ustawiam w NINA co chcę focić, np te M11 przykładowe -> montaż jedzie, setup robi fotkę -> plate solve i widzi że przestrzelił, wie o ile i w którą stronę, robi korektę i kolejną fotę, znowu plate solve i albo obiekt jest już w centrum albo robi kolejną korektę. Koniec. Żadnych manualnych synchronizacji, wszystko leci automatem. 

 

No proszę NINA to kolejny program który ustawia centrum kadru automatycznie za pomocą platesolvingu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
37 minut temu, Pawcio napisał:

Potwierdzam od kilku lat mam wykupioną pełną wersję, świetny program na bierząco aktualizowany. Plate solve świetnie działa - sa dwie opcje ze wstępną orientacją (ale ja jednym kliknięciem wpisuję bierząca pozycję montażu) i blind ale to raczej do szerszych kadrów. 

 

I ostatnio baaardzo często nowe wersje beta z aktualizacjami modułu autofocusa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W ccdciel masz:

ustawienia na polarną -> https://www.ap-i.net/ccdciel/en/documentation/polar_alignment

go to z plate solverem -> https://www.ap-i.net/ccdciel/en/documentation/preferences#slewing

Czyli w zakładce Telescope klikasz go to, w okienku wpisujesz nazwę obiektu, który Cię interesuje, teleskop si^ę obraca na niego, robi zdjęcie, robi plate solve poprawia ustawienie i masz obiekt w środku kadru, tyle :) 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Większość programów ma też opcję Load&Slew do kontynuacji sesji czyli wczytywanie zrobionego wcześniej zdjęcia i ustawianie montażu tak, żeby uzyskać taki sam kadr. Oczywiście pod warunkiem, że kamera nie była obrócona w międzyczasie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.