Skocz do zawartości

Caldwell 14 - pole gwiazdowe do oceny


tex88

Rekomendowane odpowiedzi

Brakuje mi troszkę niebieskiego na gwiazdach. Wszystkie gwiazdy, które powinny być niebieskie, są prawie białe.

Sam kształt gwiazdek jest ładny, z ostrością też good.

Na plus bym dodał kadr, bo zazwyczaj przy gromadzie podwójnej, NGC 957 jest pomijana, Ty wykadrowałeś ciekawie i złapałeś wszystkie trzy gromady.

 

Jeśli chodzi o różnicę między PNG i JPG, to jest.

W JPG kompresja spowodowała wygładzenie tła, delikatny szum, który jest na png, w jpg-u został wycięty. Moim zdaniem niestety, ale jest to na minus jpg-a, bo zakładam, że w jak obrabiałeś, to ten szum tam był.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, OnlyAfc napisał:

Brakuje mi troszkę niebieskiego na gwiazdach. Wszystkie gwiazdy, które powinny być niebieskie, są prawie białe.

Sam kształt gwiazdek jest ładny, z ostrością też good.

Na plus bym dodał kadr, bo zazwyczaj przy gromadzie podwójnej, NGC 957 jest pomijana, Ty wykadrowałeś ciekawie i złapałeś wszystkie trzy gromady.

 

Jeśli chodzi o różnicę między PNG i JPG, to jest.

W JPG kompresja spowodowała wygładzenie tła, delikatny szum, który jest na png, w jpg-u został wycięty. Moim zdaniem niestety, ale jest to na minus jpg-a, bo zakładam, że w jak obrabiałeś, to ten szum tam był.

Też mi brakowało niebieskiego, ale nie wiedziałem jak go dodać. Nie wiem na którym etapie powinienem coś z tym zrobić i jakie procesy wykorzystać.
Porównując oba zdjęcia na przeglądarce to widzę większy szum na JPG, doszły kolorowe plamy, ale to w dużym przybliżeniu. PNG jest taki jak obrobiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, tex88 napisał:

Paliłem klatki po 60s a i tak środki gwiazd są przepalone. Kompletnie nie rozumiem tej kamerki.

12bit nie przeskoczysz a studnia 3k-e wypełnia się błyskawicznie przy UG.

183.jpg.7448bd66ca4f1f1c522016301819a79e.jpg

 

A co do braku niebieskiego, to najlepiej zaradzić na etapie akwizycji.  Wypal 15-20% więcej klatek w B niż R,G i sprawa załatwiona.

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszysz gain to musisz dłużej naświetlać, wygeneruje się nieco więcej szumu i pomimo że studnia jest trzy razy większa, to zyskasz tylko niecały 1DR(Stops) (tak jakby jeden bit w rozpiętości tonalnej) 

Czy suma summarum coś zyskasz, pewnie niewiele. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Piotr4d napisał:

A co do braku niebieskiego, to najlepiej zaradzić na etapie akwizycji.  Wypal 15-20% więcej klatek w B niż R,G i sprawa załatwiona.

 

Jeżeli będę robił powiedzmy jakąś galaktykę to też mam zebrać więcej niebieskiego bo ta kamera tak ma ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzywa QE matryc (chyba wszystkich) sugeruje taki zabieg. Ja ostatnio tak robię z RGB. Oczywiście można zbierać 1:1:1 ale później przy składaniu RGB dobierać wagi dla kanałów i zawsze B trzeba trochę ciągnąć bardziej niż R i G aby uzyskać poprawny balans bieli (czerni). 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, OnlyAfc napisał:

Brakuje mi troszkę niebieskiego na gwiazdach.

 

Zdecydowanie popieram. Kolory widmowe gwiazdek trochę do poprawy.

 

14 godzin temu, tex88 napisał:

Sam kształt gwiazdek jest ładny, z ostrością też good.

 

Też popieram. Obrazek bardzo estetyczny i kadr ładny.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.