Skocz do zawartości

Kupię Star Analyser 100


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, OnlyAfc napisał:

Jaka jest różnica między 100 i 200?

Widziałem, że polecają różne, dla różnych ogniskowych, ale coś poza tym? 

 

Z tego co rozumiem SA 100 da jaśniejsze widmo ale o gorszej rozdzielczości, natomiast 200 odwrotnie: większa rozdzielczość kosztem mniejszej jasności.

 

Osobiście zależałoby mi bardziej na "zgrubszym" określeniu widma słabych obiektów, dlatego wolałbym 100.

 

Ja i tak muszę całe widmo zmieścić na małej matrycy ;)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SA200 i SA100 różnią się ilością linii siatki dyfrakcyjnej na milimetr. Jak łatwo się domyślić SA200 ma ich 200, SA100 - 100. Efektem jest różna dyspersja w obu przypadkach. Najprościej mówiąc, przy identycznej odległości "SIATKA- MATRYCA CCD" siatka SA200 da widmo bardziej rozciągnięte, więc można potencjalnie uzyskać lepszą rozdzielczość widma. Jest to jednak okupione tym, że widmo bardziej "rozciągnięte" jest po prostu słabsze. Może to mieć duże znaczenie w przypadku, gdy chcemy rejestrować widma słabszych obiektów. Istotne też może to być w przypadku, gdy mamy niedużą matrycę kamery i widmo może nam się nie zmieścić w kadrze. Oczywiście kluczowe znaczenie ma tutaj wspomniana odległość SIATKA-MATRYCA. Jeżeli zastosujemy odległość L dla siatki SA200, to identyczny efekty dyspersji osiągniemy przy siatce SA100 i odległości 2 * L od matrycy. Szczegółową analizę można przeprowadzić wykorzystując ten kalkulator:

https://www.rspec-astro.com/calculator/

Trzeba też zauważyć, że SA200 jest sprzedawany w oprawce 1.25 o niskim profilu, co np. ułatwia zainstalowanie go w kole filtrowym.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Ojej to może się okazać że SA 100 nie zmieści się w mojej szufladzie filtrowej?

Ona ma niby 16 mm ale w środku jest miejsca może na 10mm...?

 

https://www.astroshop.pl/spektrograf/paton-hawksley-spektroskop-star-analyser-200/p,44255

 

Feature of Star Analyser 200-F:

Low profile: 7.7mm including thread, therefore also suitable in narrow filter wheels.

By comparison, the Star Analyser 100 has 11,2mm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, dobrychemik napisał:

Bartek, namiastką StarAnalysera, którą już teraz możesz używać do zgrubnego badania widm, jest dobra siatka Bahtinova. Ona też rozszczepia światło na składowe kolory. Najfajniej to wygląda, gdy założę maskę mając L-eX w torze optycznym.

A czy tematu nie ogarnęłaby maska w formacie pionowych pasków w jednym kierunku (oczywiście zgrubnie, nie że zamiast star analyzera)?

Edytowane przez Patryk Sokol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.