Skocz do zawartości

M31 do znudzenia


Rosso

Rekomendowane odpowiedzi

Sezon Andromedy trwa w najlepsze, i mimo że zaczynają się pojawiać fotki nieba zimowego, postanowiłem pomęczyć swój materiał M31 z września, bo nie dawał mi spokoju. Wrzuciłem stack do tematu "Bawimy się materiałem", a tam @_Spirit_ zrobił taką magię, że każda moja kolejna obróbka wyglądała mi na kicz. Ale dzielnie walczyłem, i w końcu wyszło mi coś, co się prawie podoba. No oprócz zewnętrznych ramion, które nie są (chyba) tak niebieskie jak powinny. No i chyba zbyt przygasiłem jądro, ale już nie mam siły kolejny raz podchodzić. Rozdział zamknięty. Nie bijcie :)

 

Moja wersja:

m31_fs.thumb.png.d7fff8cb241cbb7edae5b4f982c104cc.png

Wersje Sprita:

m31.thumb.jpg.b84ab131da12d28c86110c40531c4596.jpg
NGC206:

ngc206.png.de16ad7f0bc7e77d914efbea6d28dd99.png

M110:

m110.png.c08da33db929877f538a878511f3ebdc.png

 

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, shiryu napisał:

gdy mam oglądać m31 to odruchowo przekrzywiam głowę w prawo, a tu zmyłka ;)

To taki psikus, bo zdjęcie powstawało w okresie kiedy była tutaj żywa dyskusja na temat tego, jak powinno się kadrować i prezentować tę galaktykę. Czekałem na taki komentarz! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja Spirita to nie żadna magia tylko po prostu dobra obróbka, z dobrego materiału, który zebrałeś.

 

Ty w obróbce popełniłeś błąd polegający na tym, że wszystkie zastosowane zabiegi takie jak odszumianie, zmniejszanie gwiazd, wyciąganie itp. zrobiłeś 5x za mocno i efekt jest jak widać fatalny. Zaryzykuję stwierdzenie (może się mylę), że zastosowałeś różne działania nie dlatego, że są potrzebne, ale tylko dlatego, że masz je w swoim arsenale oprogramowania.

 

I jeszcze mam zastrzeżenie co do kadru - @shiryu to trafnie ujął. Dlaczego nie zostawiłeś galaktyki tak jak ją widzimy, pod skosem. Wtedy lepiej po przekątnej by się zmieściła.

 

3 minuty temu, shiryu napisał:

opisałem tylko jak działa przyzwyczajenie,

wcale nie napisałem, że źle wykadrowałeś.

Ja wyraziłem się bardzie dosadnie, przepraszam.

Edytowane przez Grzędziel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, shiryu napisał:

opisałem tylko jak działa przyzwyczajenie,

wcale nie napisałem, że źle wykadrowałeś.

 

Spokojnie, nie tak to odebrałem. Oczywiście się zgadzam że M31 po przekątnej to najbardziej naturalny obraz.

 

2 minuty temu, Grzędziel napisał:

Wersja Spirita to nie żadna magia tylko po prostu dobra obróbka, z dobrego materiału, który zebrałeś.

 

Ty w obróbce popełniłeś błąd polegający na tym, że wszystkie zastosowane zabiegi takie jak odszumianie, zmniejszanie gwiazd, wyciąganie itp. zrobiłeś 5x za mocno i efekt jest jak widać fatalny. Zaryzykuję stwierdzenie (może się mylę), że zastosowałeś różne działania nie dlatego, że są potrzebne, ale tylko dlatego, że masz je w swoim arsenale oprogramowania.

 

I jeszcze mam zastrzeżenie co do kadru - @shiryu to trafnie ujął. Dlaczego nie zostawiłeś galaktyki tak jak ją widzimy, pod skosem. Wtedy lepiej po przekątnej by się zmieściła.

 

Ja wyraziłem się bardzie dosadnie, przepraszam.

 

Dzięki za krytykę, nie mogę się nie zgodzić. M31 jest tylko z pozoru łatwa do obróbki, a w rzeczywistości uwydatnia błędy w obróbce, tak jak w moim przypadku. Jednak obróbki ciągle się uczę, szukam dobrego workflow, uczę się kiedy trzeba powiedzieć stop a kiedy można jeszcze coś z materiałem zrobić. Tak też jest z operacjami, nie da się ich nauczyć bez używania ich i popełniania błędów. Po to zdjęcia tutaj publikuje, żeby dzięki takim radom jak Twoja nie inaczej patrzeć na materiał i w przyszłości unikać takich błędów. :)

 

Co do kadru - mam już materiał z Andromedą po przekątnej, po prostu z czystej ciekawości chciałem zaprezentować ją "w poziomie". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, tex88 napisał:

Rzucę okiem na stacka jak go znajdę w wątku. Napisz czym robiłeś zdjęcie

SV503 80mm ED, ASI071 na HEQ5. 

Ogniskową 448 Pixel 4.78

 

Link do stacka:

 

https://astropolis.pl/topic/74488-bawimy-się-materiałem/?do=findComment&comment=924090

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Rosso napisał:

Jednak obróbki ciągle się uczę, szukam dobrego workflow, uczę się kiedy trzeba powiedzieć stop a kiedy można jeszcze coś z materiałem zrobić. Tak też jest z operacjami, nie da się ich nauczyć bez używania ich i popełniania błędów.

Wiele razy na forum piszę, żeby do obróbki podchodzić DELIKATNIE. Piszesz o poszukiwaniu swojego workflow - bardzo słusznie.

 

W skrócie napiszę Ci swój workflow, którym się posłużyłem obrabiając poniższą Andromedę (Czerwony Kot / Atik 383):

 

Podstawa to dużo dobrego materiału z dobrego nieba, a potem:

-Pełna kalibracja

-Alignacja wszystkich klatek do dobrej referencyjnej

-stackowanie i poskładanie RGB

-Opracowanie samej luminancji -krzywe, poziomy, ustawienie poziomu tła (histogram), lekkie odszumienie

-To samo dla RGB + oczywiście wyrównanie kanałów

-Dodanie L do RGB (tło RGB ciemniejsze niż dla L, gwiazdki lekko rozblurowane (rozmycie gaussowskie)

-Saturacja (LAB) i zabawa z kolorami, trochę krzywymi dla poszczególnych kanałów (RGB, CMYK) ewentualnie delikatnie kolor selektywny.

-Na koniec lekkie odszumienie. 

 

I to wszystko -żadnego zmniejszania gwiazd i innych zabiegów.

wyszło tak :

90763238_190731M31L53x300RGB12x300RC383w5.thumb.jpg.1b7d1c2c71120dcd5720c25c1559d7f8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.