Skocz do zawartości

Wszystko o... Askar FRA500


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, dobrychemik napisał(a):

 

Znaczy rozgrzałeś obiektyw tak bardzo, że naprężenia szkła zniknęły. Nie dymiło się z rury? :flirt:

Owinąłem podwójnie opaskę od SCT8", kontroler Thousand Oaks Optical, porządny zasilacz. Czytałem , że drugą można dać na korektor. Włączyłem ją po trzech godzinach chłodzenia na pół godziny i zrobiłem test na tej samej gwieździe. Może to zbieg okoliczności ale znieksztalcenia zniknęły. Będę testował dalej. Olałem natomiast Auto focus aid z APT i ostrzyłem na maskę. Chyba lepiej. Zrobiłem sporo testów w in i out focus, przy róznych czasach. Przejrzę to w weekend. Niestety CA jest. Dzis robiłem przez Moon sky glow 1,25".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.03.2023 o 12:55, Sebastianus napisał(a):

Nie mogę ujarzmić tego askara.

 

Hmm, to może faktycznie kwestia egzemplarza. Ja mam Askara500 już od 3,5 miesiąca. Zrobiłem już trochę prac (na razie bez użycia reduktora) i w sumie jestem zadowolony. Nie jest to idealna optyka w sensie chromatyki, ale za tę kasę  chyba trudno kupić lepszą. Stabilizacja termiczna mojego Askara trwa około 45 minut od czasu gdy wyniosę go z temperatury pokojowej na mały mróz. Po tym czasie trzyma mi focusa nawet przy wahaniach temperatury rzędu 2-3 stopnie. 

Edytowane przez diver
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, diver napisał(a):

Zrobiłem już trochę prac (na razie bez użycia korektora)

Wiem. Widziałem. Ja mam od listopada. Na razie zero fotek. Ostrość chyba już ogarniam. Martwi mnie jednak co innego. Jakiego montażu i teleskopu bym nie miał, w dowolnej konfiguracji to  zawsze lecą mi gwiazdy od prawego dołu do lewej góry. I nie wiem co robię te nie tak. TS65 na AZEQ6, ED50/330 na Losmandy, Askar na Losmandy i nie moge tego ogarnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sebastianus napisał(a):

Grzała na maxa i chyba tu jest rozwiązanie

 

Ja bym się nie czepiał tej Betelgezy, nawet bez grzały na maksa. Nie widzę tam niczego złego. Oglądasz obraz gwiazdy x5 i masz wątpliwości? ;)

"Lecenie gwiazdek" to zupełnie inny temat. Skoro na różnych montażach z różnymi tubami gwiazdki stale Ci "lecą", to co z kamerą? Stale ta sama?

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.