Skocz do zawartości

Wykład Robina Glovera o astrofotografii - pytanie


Rekomendowane odpowiedzi

Założyłem nowy wątek bo nie chce zaśmiecać wątku Kuby. W pewnym momencie dochodzimy do stackowania i tu o coś musze zapytać

obraz.png.4b1987dfa76b54cb7de8a0899df7b1b1.png

 

1) Jak zmierzyć sygnał nie mając Pixa a mając PS. W którym momencie się to robi ? Po rozciągnięciu ?

 

2) Czy dobrze rozumiem że ilość sygnału nie jest jednorodna w obrębie całego zdjęcia. Jasne części mają mają sygnał rzędu 1000 a inne 0,1 ?

 

3) Czy pomimo że sygnał jest słabszy od szumu koniec końców dzięki stackowaniu będzie ponad nim ? Czemu sygnał jest dodawany a nie poddawany temu samemu działaniu co szum ?

Edytowane przez Kapitan Cook
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kapitan Cook napisał:

1) Jak zmierzyć sygnał nie mając Pixa a mając PS. W którym momencie się to robi ? Po rozciągnięciu ?

NIe ma w PS jakiegoś toola w rodzaju Statistics? Ja na pewno sugerowałbym przed rozciągnięciem, a osobiście, gdyby mi bardzo zależało, to napisałbym sam program który robi to na surowym stacku (i/lub pojedynczych klatkach) żeby być pewnym co się dzieje :P

Nie ukrywam, że przydałby się program który pokazywałby na koniec stackowania komunikat "Hura, właśnie polepszyłeś średni SNR twojego zdjęcia 4.9x! " :)

 

Godzinę temu, Kapitan Cook napisał:

2) Czy dobrze rozumiem że ilość sygnału nie jest jednorodna w obrębie całego zdjęcia. Jasne części mają mają sygnał rzędu 1000 a inne 0,1 ?

Nie jest jednorodna nawet w obrębie jednego piksela, ale tak to jest, że zawsze napotykamy na jakiś limit rozdzielczości :) Moim zdaniem SNR zdjęcia jest sens rozpatrywać tylko w odniesieniu do całości zdjęcia uśrednionej po wszystkich pikselach, choć na początku wydaje się to kontrintuicyjne.

 

Godzinę temu, Kapitan Cook napisał:

3) Czy pomimo że sygnał jest słabszy od szumu koniec końców dzięki stackowaniu będzie ponad nim ? Czemu sygnał jest dodawany a nie poddawany temu samemu działaniu co szum ?

 

Sygnał na ogół jest powyżej szumu, chyba że mówisz o rzeczach tak słabych że np. na połowie fotek przychodzi jeden foton, a na drugiej połowie zero fotonów :)

Przy jaśniejszych obiektach szum jest zawsze poniżej sygnału, który jest jego źródłem.

Fotony nie docierają do matrycy w idealnie równych odstępach: jest jakaś średnia strumienia (sygnał) i jakieś odchylenie standardowe (szum).

Cała reszta to matematyka rozkładu normalnego: średnie dwóch rozkładów normalnych się dodają, a odchylenia się dodają pod pierwiastkiem :)

 

 

Niestety, mamy różne sygnały i różne szumy: w szczególności sygnał i szum od samego obiektu, oraz sygnał i szum LP.

Najczęściej sygnał LP jest większy niż sygnał od obiektu (ale można to zwyczajnie odjąć bo to wartości średnie),

Co gorsza: często szum pochodzący od LP jest większy, niż sygnał obiektu. A tego już nie można łatwo odjąć.

Masz wtedy sytuację, że sygnał od obiektu jest większy niż szum od obiektu, ale niższy niż szum od LP.

Wtedy stackowanie "opuszcza" poziom szumu od LP, a "podnosi" poziom sygnału od obiektu. W pewnym momencie sygnał obiektu może wybić się ponad szum - i wtedy zaczyna być coś widać na zdjęciu :D

 

 

 

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Nie jest jednorodna nawet w obrębie jednego piksela, ale tak to jest, że zawsze napotykamy na jakiś limit rozdzielczości :) Moim zdaniem SNR zdjęcia jest sens rozpatrywać tylko w odniesieniu do całości zdjęcia uśrednionej po wszystkich pikselach, choć na początku wydaje się to kontrintuicyjne.

 

Ale przykładowo przy takich IFN-ach musi być gigantyczna różnica między sygnałem powiedzmy M81 a ciemnymi mgławicami. Ciekawe ile ona wynosi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakkolwiek bym nie żonglował danymi, w żaden sposób nie ma wyraźnej przewagi dla jakiegoś konkretnego czasu ekspozycji. Załadając, że zbieramy odpowiednią ilość subów, aby łączy czas dla stacków był równy. Nie udało mi się zbliżyć do wykresu widocznego na 46:14 (wzory zaczerpnięte do Excela są chwilę wcześniej). Czasy ekspozycji 1-120 sekund mnie nie interesują.

 

Plik, jakby ktoś chciał się pobawić.

kalkulator szumu.xlsx

 

@Behlur_Olderys ? :)

 

 

image.png.eeb778880152590dc09b99d2e6cef376.png

 

 

Edytowane przez count.neverest
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko wpisałem 1s i teraz pytanie jak zwizualizować poziom szumu bo wychodzi że nawet dla 1s jest przyzwoicie. A już w ogóle z tego co pokazałeś powyżej to w ogóle jest sens studiowania specyfikacji ? Wychodzi że na jakichkolwiek parametrach uzyskasz w zasadzie to samo. Czy wliczony jest szum termiczny ?

 

obraz.png.9fdbe4d9eb3f0c23bd5162bbae19b7d6.png

Edytowane przez Kapitan Cook
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Kapitan Cook napisał:

Wychodzi że na jakichkolwiek parametrach uzyskasz w zasadzie to samo

Ja też to tak czytam: przy klatkach tej długości (powyżej kilkudziesięciu s) szum odczytu i dark current robią się całkowicie nieistotne. A to znaczy, że rozpatrując to jedynie w uproszczeniu - przez pryzmat SNR - wydaje się że odtwarza to postulowaną hipotezę o braku znaczenia długości pojedynczej klatki  w stacku jeśli sumarycznie mamy ten sam czas. Czy coś innego tutaj zaskakuje? 

 

 

@count.neveresto jakim wykresie mówisz? Co Ci się nie zgadza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popełniłem jeszcze takie obliczenia

 

 

obraz.png

 

Czy dobrze zrobiłem wprowadzając współczynnik sygnału ? Na początku bazowałem jedynie na poziomie tła, ale poziom tła to chyba nie to samo co poziom sygnału.

 

Wzór na sygnał w stacku: czas 1 klatki x liczba subów x współczynnik sygnału który sam wymyślałem :)

 

Wzór na SNR: Sygnał/ Szum stacka + Sygnał

 

Czy trzyma się to kupy ?

 

Pytanie bonusowe.  Jak przełożyć SNR na czystość stacka bo wychodzi na to że nawet 60x1s powinno dać super rezultat. Czy chodzi o to że nawet 0,00001 daje dużą różnicę ?

 

 

 

 

Edytowane przez Kapitan Cook
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

o jakim wykresie mówisz? Co Ci się nie zgadza?

 

Tak, nie zauważyłem, że wyżej jest tylko screen. 

Wszystkie wzory podane są, jak wystartujesz film. A w 46:15 jest wykres. Błędu w formułach Excela nie znalazłem.

 

 

 

 

 

@Kapitan Cook Prawidłowo wartości powinny być zaokrąglone do 1. 

 

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, count.neverest napisał:

Jakkolwiek bym nie żonglował danymi, w żaden sposób nie ma wyraźnej przewagi dla jakiegoś konkretnego czasu ekspozycji. Załadając, że zbieramy odpowiednią ilość subów, aby łączy czas dla stacków był równy. Nie udało mi się zbliżyć do wykresu widocznego na 46:14 (wzory zaczerpnięte do Excela są chwilę wcześniej). Czasy ekspozycji 1-120 sekund mnie nie interesują.

No to w takim razie zauważ, że na tym wykresie też powyżej 100s obie linie się zbiegają. Więc moim zdaniem wyszło Ci dokładnie to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kapitan Cook napisał:

Wzór na SNR: Sygnał/ Szum stacka + Sygnał

Moim zdaniem ten wzór nie jest prawdziwy.

Wystarczy sygnał/szum.

Ta wartość powinna być znacznie większa od 1. SNR = 1 to bardzo słabo ;)

 

Wtedy się zgadza bo w pierwszych czterech polach będziesz miał praktycznie to samo: SNR około 1100, a w ostatnim około 24 (gdzie masz 1x60s)

Więc zgadza się z dokładnością jakichś 30% co akurat zwaliłbym na większy wpływ szumów niefotonowych w przypadku najkrótszych klatek.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja tu nic do powiedzenia nie mam, nie wyszło nic ponad to czego nie było w filmie.

Moje stanowisko jest zawsze takie samo i te wykresy tylko potwierdzają - jak poziom sygnału jest ponad szum odczytu znacząco (czyli histogram nie na zerze) to jeden dziad czy 60 subów po minucie czy 20 po 3 min.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.