Jump to content

Jak należy interpretować spot diagramy?


Hans
 Share

Recommended Posts

@Przemek Majewski ma tu chyba największe pojęcie, choć niekoniecznie w sposób najbardziej przystępny odpowie :D

 

Ogólnie to coś co lubimy, czyli efekt symulacji komputerowej. Bierzesz kilkaset równoległych promieni światła padających na obiektyw i LICZYSZ w jakim miejscu padną na matrycę. Im mniejszy placek, tym lepiej. Im dalej od osi optycznej, tym większy zawsze wychodzi ten placek. I to cała filozofia.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kolorowa tęcza LG to długości fali, niestety nieposortowane po wartosciach. 6 to uv, a 5 ir. Widzisz to? 

 

Prostokąt oznacza pole 25x25mikronow.

 

Os Poziom -70,0298 to punkt focus, w sumie powinno byc 0. Na lewo to przed, a na prawo za focusem. 

 

Os Pion Heigh, obstawim ze odległość (promień) od srodka i jakosc optyki z pełnym focusem. Interesuje Cię środkowa kolumna. Im dalej od środka (na środku wszystkie kolory są pokrywają), tym kolory widm się rozjeżdżają dajac np dwukolorowe gwiazdki. 

 

Majac kamerę z pixelem np 9um w środkowej kolumnie praktycznie caly czas wszystkie błędy będą mieścić się w pixel wiec będą niewidoczne. Niestety pixel ok 3, 4 czy 5um będzie powodowal juz widoczny rozjazd. 

 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

:uhm:

 

Ale co jest osią X i Y tej matrycy?  

 

Zakładam, że BFL to po prostu backfocus, tylko nazwany inaczej by nie było za prosto.  To w takim razie oś X jest tu odchyleniem od optymalnej odległości od korektora czy odchyleniem os punktu optymalnej ostrości? Dlaczego skala jest w mikronach? Oś Y odpowiada chyba właśnie kątowi padania promienia światłą.. .chyba... Nie ogarniam tego.

 

Pzdrawiam.

 

EDIT, Tayson był szybszy w odpowiedzi niż ja w formułowaniu pytania :)

 

Link to comment
Share on other sites

8 minut temu, Tayson napisał:

Os Poziom -70,0298 to punkt focus, w sumie powinno byc 0. Na lewo to przed, a na prawo za focusem. 

Ta wartość to nominalna odległość płaszczyzny obrazu od jakiejś tam pozycji zdefiniowanej w układzie optycznym, np tylna krawędź field flattenera. Odchyłki na + i na - powodują oczywiście rozogniskowanie obrazu, które nie jest symetryczne, bo pewnie pozostał jakiś szczątkowy astygmatyzm wymieszany z komą

Link to comment
Share on other sites

7 minut temu, Marcin_G napisał:

Ta wartość to nominalna odległość płaszczyzny obrazu od jakiejś tam pozycji zdefiniowanej w układzie optycznym, np tylna krawędź field flattenera. Odchyłki na + i na - powodują oczywiście rozogniskowanie obrazu, które nie jest symetryczne, bo pewnie pozostał jakiś szczątkowy astygmatyzm wymieszany z komą

Np można to nazwac akceptowalnym tiltem ukladu optyka-matryca. 

Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, Marcin_G napisał:

Nie do końca - tilt daje Ci odchyłki jak gdyby ze znakiem + i -.

A przesunięcie matrycy prostopadle do osi - daje zmiany jednoimienne

Jeski masz krzywo matryce lub tor optyczny to będzie wtedy to co napisałem? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Haha
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Haha
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.