Skocz do zawartości
  • 0

Tutki/metody/techniki do palety HSO (H=R, S=G, O=B)?


Herbert West

Pytanie

Ostatnimi dniami marzy mi się paleta HSO z bardzo czerwoną czerwienią ale i wyraźną zielenią/żółcią z siarki i niebieskim/cyjan z tlenu. Moje wczorajsze wieczorne dłubanie przyniosło... nader wątpliwe efekty, lekko mówiąc, chociaż mam pewne pomysły co dalej.

 

Niemniej jednak, czy ktoś mógłby proszę podrzucić jakieś przykłady wypróbowanych workflow, tutoriali czy innych zasobów odnoszących się do tego zagadnienia?

 

Dziękuję z góry!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Ja sam nie potrafię tego dobrze zrobić, ale mogę CI powiedzieć co stosuję by sobie pomóc.

- W selective colors nie bazuję na wzorze z sieci tylko bawieksię innymi kanałami i zmieniam suatwienia by osiągnąc interesujący mnie efekt.

- nie używam SCNR

- najwięcej zyskuję przez Channel mixer bawiąc się suwakami

- używam też color balance oraz NIK Viveza 2 gdzie gram suwaczkami

- robię kilka wersji, również HOO i mieszam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Nawet przy pomocy dodatków uzycie selective colors w pixie, to lekko mowiąc nieporozumienie.

Warto aby tak sobie zaplanować cały workflow, zeby móc wrocic do dowolnego punktu. Przeedytować go i nie stracić nic z tego co juz wykonaliśmy. Polecam wielowarstwowe smart obiekty w PS. SA MEGA!!! Cokolwiek zapragniesz, zmieniasza w dowolnym momencie. 

 

Najfajniejsze jest to, gdy sobie uświadomisz, ze w programach graficznych nie ma kolorów!!! Sa tylko wartości liczbowe przypisane do pixeli, które mozesz sam dowolnie ustalac. Cos takiego, jakby Neo zobaczył Matrixa w formie kodu :) 

image.png.15ddc8f831b9757c030ccdddbddae24b.png

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

Dzięki!

Selective colors, channel mixer i paczka NIK to fotoszop, prawda? Zastanawiam się, ile się da zrobić w pixie i czy nie będzie to zbyt niepraktyczne.

Odnośnie SCNR to dobra rada. SCNR ostatnio staram się ograniczać i używać bardziej złożonych kombinacji kanałów, np R z 30% S i 70% czy coś podobnego, żeby wyjść na barwy bliższe oczekiwanym.

Też kombinowałem z mieszaniem różnych wersji kolorystycznych w PixelMath. Jak napisałem, mam pewne pomysły co dalej i robienie tego z użyciem sprytnych masek to jeden z nich. Drugi to użycie jeszcze bardziej sprytnych masek i praca nad bazowym zdjęciem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Just now, kubaman said:

jak jedzenie zupy widelcem

 

O tak, znam to uczucie :-)

 

 

Just now, kubaman said:

SCNR używaj na gwiazdach po odwróceniu obrazu, usuniesz magentę

 

Znam tą technikę ale nigdy nie musiałem jej używać. Jeżeli używam SCNR to na całym obrazie po rozciągnięciu w umiarkowanym stopniu albo z maską/maskami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minute ago, Tayson said:

Nawet przy pomocy dodatków uzycie selective colors w pixie, to lekko mowiąc nieporozumienie.

Warto aby tak sobie zaplanować cały workflow, zeby móc wrocic do dowolnego punktu. Przeedytować go i nie stracić nic z tego co juz wykonaliśmy. Polecam wielowarstwowe smart obiekty w PS. SA MEGA!!! Cokolwiek zapragniesz, zmieniasza w dowolnym momencie. 

 

Najfajniejsze jest to, gdy sobie uświadomisz, ze w programach graficznych nie ma kolorów!!! Sa tylko wartości liczbowe przypisane do pixeli, które mozesz sam dowolnie ustalac. Cos takiego, jakby Neo zobaczył Matrixa w formie kodu :) 

 

Dałem już sobie spokój ze skryptem color mask w pixie czy procesem saturation. O wiele, wiele, wiele lepiej działa zrobienie masek z oryginalnych kanałów czy też z L, obróbka masek oraz ich odejmowanie czy dodawanie. I następnie krzywe. Po pierwsze- rezultat ma więcej wspólnego z naturą, a po drugie- jest to łatwiejsze. Teraz to moja główna metoda pracy z kolorami.

 

Workflow- Ponieważ średnio 1 rezultat na 5 z mojego dłubania jest cokolwiek wart to zapisuję sobie osobne xifsy dla każdej operacji. Mogę się dowolnie cofać. Nowy HistoryExplorer jest genialny... da się wyciągnąć każdy proces z każdego zdjęcia.

 

Chyba muszę się zainteresować PSem, choć jeszcze nie dotarłem do granic możliwości masek/krzywych w PIX.

 

Być może kombinuję niepotrzebnie zamiast sklejać przyzwoite zdjęcia metodami, które dla mnie działają (a mam już ich odpowiedni zestaw). Jednak obecnie, gdy sprzęt mam ogarnięty, 50% zabawy to próba zrobienia czegoś nowego w nowy sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Bardzo ciężko idzie, chociaż w dobrą stronę. Bazą było HOO ale podczas obróbki użyłem bardzo mocno przetworzonej maski z kanału S. Dodanie S jako G kompletnie rozwala tą piękną czerwień charakterystyczną dla HOO. Czyli tak jakby jest S... tylko trochę oszukiwane.

 

EDIT: PIX i krzywe + maski.

 

hoo.thumb.png.57cb9287651ceb445442c716253e179e.png

 

Edytowane przez Herbert West
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Herbert West napisał:

Bardzo ciężko idzie, chociaż w dobrą stronę. Bazą było HOO ale podczas obróbki użyłem bardzo mocno przetworzonej maski z kanału S. Dodanie S jako G kompletnie rozwala tą piękną czerwień charakterystyczną dla HOO. Czyli tak jakby jest S... tylko trochę oszukiwane.

 

EDIT: PIX i krzywe + maski.

 

hoo.thumb.png.57cb9287651ceb445442c716253e179e.png

 

fajna focia sie szykuje :)
ja troszkę w innych barwach bym to widział hoo

hoo.png.thumb.jpg.88c18e2b7adf290f93d915d649cf08f4.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@RomekAstrobaza Focia nieprędko będzie o ile w ogóle. Próbuję połączyć czerwień z HOO z żółtym/złotym i niebieskim z dodatkami zieleni z SHO.

Z tego co ustaliłem, muszę zacząć od HOO bądź czegoś podobnego bo HSO kompletnie niszczy ten piękny czerwony. Niebieski jeszcze da się zrobić ale jakieś rozsądne włączenie danych z SII jako żółtego/zielonego to wyzwanie. Na szczęście pomysły jeszcze mi się nie skończyły.

Jak będzie klapa to przynajmniej wyniosę z tego umiejętność tworzenia skomplikowanych masek.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.