Skocz do zawartości

Okulary dla Apo f7


phacops

Rekomendowane odpowiedzi

Już mam obstawiony zakres planetarny czyli delite 7 i 11mm, Pentax xw 5mm. Chciałbym poznać wasze zdanie na temat szerokokątnych okularów. Jakie okulary warto rozważać w zakresie 20-35mm. Czy poza Panoptic 27, 35mm, UWA 5000 20, 24 warto rozpatrywać jakieś inne? Na co warto zapolować wśród używek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lukost napisał:

F/7 to już dość "tolerancyjna" światłosiła dla okularów i moim skromnym zdaniem nie musisz wydawać fortuny na szkiełka robione pod kątem wykorzystania w szybkich newtonach. Spróbuj Baadera Asferyka 31 mm.

W recenzjach ten okular przy tej jasności nie ma dobrej opinii. Na krawędź nie jest już tak dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziom tolerancji na wady brzegowe pola widzenia to wybitnie indywidualna sprawa. Niemniej ktoś musiał być bardzo czuły na tym punkcie, by przy f/7 zdyskwalifikować ten okular. Dlatego też coraz rzadziej czytam recenzje, wychodząc z założenia, że trzeba samemu wypróbować co mi odpowiada. ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, bartolini napisał:

@phacops  Taka lista dodatkowych opcji, ułożona od najdroższego:

-Ethos21

-Nagler31

-XW30

-ES30

Nie Napisałeś na czym Tobie zależy najbardziej: waga, pole, duży ER…

Pole nie musi mieć tych 80-100 stopni ale aby było dobre w zakresie jaki jest sensowny odstęp też się przyda

 

Docelowo to myślałem o 2 zakresach. Mam jeszcze dosyć jasnego petzvala f4.5 który dysponuje jedynie wyciągiem 1.25' i z uwagi na jego to miało by być coś w okolicach 20mm. To jest bardzo fajny przenośny sprzęt i tu liczy się też waga. I tutaj Preferowałem UWA 5000 20, 24mm

 

Drugi okular w okolicach 30-35mm może a nawet musi (fizyki się nie przeskoczy) mieć te 2', waga też jest nie do przeskoczenia i faworytem jest  Panoptic 35mm. Ethosy i naglery to już trochę za drogo i tak celuje w używki i nie chciał bym znacząco przekraczać tysiaka dla każdego z nich.

 

Jakie byście polecali filtry zarówno do zakresów planetarnych do ogniskowych co już mam (5, 7, 11) jak na obiekty ciemnego nieba. Nieba to za pięknego nie mam. Lekkiego petzvala mogę zabrać na plecy i po 30 min widzę drogę mleczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@phacops rozważ może parkę: Delos 17.3 lub taniej Morpheus 17.5. Do tego Pentax XW30 -Panoptic 35mm jest sporo droższy i przewagę miałby dopiero w szybkim newtonie.

 

Filtry planetarne to grubszy temat - jest szczegółowe opracowanie na forum:

Z filtrami mgławicowymi też trudna sprawa bo do teleskopika z wyciągiem 1.25” potrzebowałbyś 1.25”, a do większego 2-calówkę.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam te asferyki Hyperiony 31 i 36. Używam ich w achromacie SW150/750, którego często przesłaniam do 100mm, a więc f/7.5 i dalej trochę gwiazdki uciekają po bokach. Dla mnie może być, ale jak ktoś wymaga doskonałych obrazów, to nie polecam. I nie jest to kwestia marnej jakości tuby, bo Morpheusze są w niej ostre po brzegi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Marcin_G napisał:

Dobrą opcją byłby zapewne Celestron Edge / Sky Rovery / APM UFF o ogniskowej 30mm z polem 700.

Myślę, że jest lepiej skorygowany od Baadera Hyperiona 31mm, którego mam. W Petvalu f/5 brzeg jest słaby; przy f/7 będzie zapewne dużo lepiej

Petzval to z okularami powyżej 30mm nie ma możliwości z 2 powodów. Wyciąg 1.25' a do żrenica wyjściowa już tak na granicy.

 

9 godzin temu, bartolini napisał:

@phacops rozważ może parkę: Delos 17.3 lub taniej Morpheus 17.5. Do tego Pentax XW30 -Panoptic 35mm jest sporo droższy i przewagę miałby dopiero w szybkim newtonie.

 

Filtry planetarne to grubszy temat - jest szczegółowe opracowanie na forum:

Z filtrami mgławicowymi też trudna sprawa bo do teleskopika z wyciągiem 1.25” potrzebowałbyś 1.25”, a do większego 2-calówkę.

Dlatego to jest powiązane i jestem świadom 2 różnych średnic. Nie mniej jest opcja używania filtrów 2' przy okularach 1.25', gdyż w kątówce jest to możliwe. Filtry na zaświetlenie i mgławicowe mogły by być 2'. Planetarne to 1.25'

 

 

Morfeusze wydają się być godne uwagi relację są takie, iż trzymają poziom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 31.12.2021 o 10:12, bartolini napisał:

@phacops rozważ może parkę: Delos 17.3 lub taniej Morpheus 17.5. Do tego Pentax XW30 -Panoptic 35mm jest sporo droższy i przewagę miałby dopiero w szybkim newtonie.

 

Filtry planetarne to grubszy temat - jest szczegółowe opracowanie na forum:

Z filtrami mgławicowymi też trudna sprawa bo do teleskopika z wyciągiem 1.25” potrzebowałbyś 1.25”, a do większego 2-calówkę.

Morpheus 17.5 to nawet mogę wpisać na listę. Ale zamiast Delosa bym celował w najszersze Delite. To jest na równi z delosem. Chciał bym jednak raczej 2 okulary. To zaś jest dodatkowym zakupem. Gdyż do petzvala wchodzi tylko okular 1.25' i tu chciał bym mieć zakres 24-27mm. Kolejny zaś to może być 35mm i tu może być 2'. Choć nie powiem morpheus ma bardzo dobre recenzje i nawet jest teraz dostępna używka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
W dniu 31.12.2021 o 11:55, Marcin_G napisał:

Dobrą opcją byłby zapewne Celestron Edge / Sky Rovery / APM UFF o ogniskowej 30mm z polem 700.

Myślę, że jest lepiej skorygowany od Baadera Hyperiona 31mm, którego mam. W Petvalu f/5 brzeg jest słaby; przy f/7 będzie zapewne dużo lepiej

Pogrzebałem na temat APM UFF 30mm. To faktycznie jest bardzo chwalony. Jak piszą to nie jest okular dla luster i wymaga korekty pola... No ale na wszystkie moje 3 refraktory to 2 mają korektę na poziomie celi (f5 i f9), kolejny f7 zaś ma taką opcję-chodz nie sądzę aby to było konieczne przy tej jasności. 

Mam więc warunki sprzętowe abym mógł wykorzystać jego potencjał i zapewnić ostrość aż do diagramy. 

 

W opisach uchodzi za ostrzejszy od xw30, którego to traktowałem jako już wręcz docelowego (na naglera czy panoptica nie mam zamiaru się porywać).  Jednak zostaje pytanie o zafarb. Podobno daję zielonkawy odcień i to Pentax uchodzi za przyjemniejszych w odbiorze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.