Skocz do zawartości

Próbki z Astrotracera


Piotr Długosz

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze nie widziałem na tym forum żeby ktoś się bawił Astrotracerem, który jest wbudowany w cyfrowe lustrzanki Pentaxa...

 

W skrócie przybliżę o co chodzi: aparaty tej firmy, począwszy mniej więcej od modelu K-5, mają systemik, który wykorzystuje układ stabilizacji matrycy i w połączeniu ze współrzędnymi pobranymi z GPSa oraz sensora orientacji aparatu, potrafi podążać za ruchem gwiazd. W zależności od ogniskowej obiektywu, pozwala to na uzyskanie nawet kilku-minutowych ekspozycji. W praktyce udało mi się robić maks 30 sekundowe klatki obiektywem 300mm. Wiem że nie jest to dużo, ale nie ma montażu, guidingu, komputera etc. Starsze aparaty wymagają dodatkowego modułu O-GPS1. W przypadku Pentaxa K-1 GPS jest wbudowany w lustrzankę, więc potrzebny jest tylko statyw.

Tu jest fajnie to wszystko opisane (eng): milkywayphotographers.com/article/2021/01/21/pentax-astrotracer-guide-what-it-is-and-how-to-use-it

 

Do moich prób użyłem:

- aparat Pentax K-1 + obiektyw 300mm

- statyw z kulową głowicą żeby łatwo było ustawić aparat

- aparacik z wężykiem spustowym pozwalający na robienie seryjnych zdjęć w trybie bulb

 

Załączone zdjęcie to panorama z 38 klatek po 20 sek, iso 400, obiektyw 300mm. Bez biasów, darków, jeden flat wygenerowałem z pierwszego zdjęcia. Do obróbki użyłem:

 - dcraw, żeby przekonwertować z formatu dng na tiff

 - convert (z pakietu imagemagick), żeby wygenerować flata i zaaplikować tego flata do poszczególnych klatek

 - siril, żeby połączyć klatki w jedno (rejestracja, łączenie, kalibracja kolorów i wstępna obróbka)

 - darktable - wygenerowanie ostatecznego zdjęcia

 

Z powodu mojego lenistwa to co tu pokazuję jest z balkonu w mieście :-) Spokojnie można uzyskać lepsze rezultaty, jeśli ktoś np. weźmie aparat na wycieczkę w góry, z nocowaniem w schronisku!

 

r_orion-pano-230263_stacked_02.thumb.jpg.e8db5a0f15a90bf66dc9eb0c14506212.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do wypocin! - szczególnie jeśli się udało ładną fotkę Pentaxem zrobić :original:

Piszcie jakie macie doświadczenia z kalibracją - bo mi wychodzi, że najlepsze są płynne ruchy ale zupełnie chaotyczne - tzn. nie wzdłuż prostopadłych osi, tylko byle jak.

Jeszcze jedno - jeśli nie zmieniamy miejsca, to kalibracja jest pamiętana nawet po wyłączeniu aparatu i zmianie baterii! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy test, dużo słyszałem o tej funkcji, ale nie widziałem jak dotąd żadnych rzetelnych testów.

Jak wygląda pojedyncza klatka z tego obiektywu z klasycznym prowadzeniem? Zastanawiam się, czy kształt gwiazd to jego stała cecha (kolimacji), czy w wyniku ruchu matrycy następuje ich rozciągnięcie, a normalnie są okrągłe. Bo widać że góra jest gorsza od dołu.

Idealnie byłoby powtórzyć test na jakimś idealnym obiektywie, tak aby pokazać, co z kolimacją robią ruchy matrycy. To mnie najbardziej zastanawia, czy ceną za to śledzenie jest stopniowy rozjazd kolimacji, czy jednak jakość obrazu pozostaje bez zmian?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrość, czy kształt gwiazd pozostają bez zmian z dwoma ograniczeniami. Oczywiście za długi czas do danej ogniskowej jest jednym z nich (ruchy matrycy są ograniczone ale z ogniskowymi typu 28 - 50 mm jest do dyspozycji po kilka minut). Drugie to użycie obiektywów o skomplikowanej dystorsji  - w praktyce (super) szerokokątnych. W ich przypadku rogi nie będą wyglądać dobrze.  

BTW w przyszłym roku ma wyjść ulepszony Astrotracer, a w nowym KIII 3 (nowe APSC) jest jego inna wersja - aparat kalibruje niezbędny ruch matrycy porównując 2 ujęcia.

Edytowane przez Piotrek K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, taka ulepszona wersja kalibracji przydała by się w K-1 - ze względu na pełną klatkę, dobry sensor z dużą rozdzielczością i wbudowany GPS ten aparat wydaje się optymalny.

 

@Mateusz - wydaje mi się że obiektyw mam lekko zdecentrowany - przy fotografii przyrody tego nie widać, szczególnie że środek ma bardzo ostry. To co się dzieje na brzegach to jednak, moim zdaniem, głównie efekt astrotracera bo układ optyczny musi się psuć tym bardziej im bardziej sensor jest odchylony i im dalej jest od środka... Być może trzeba by tu zastosować metodę dekompozycji obrazu na R, G i B, wyrównać je ponownie i połączyć. Załączyłem pojedynczą klatkę, może coś wymyślisz.

 

Następne próby zrobię na trochę krótszej ogniskowej.

orion-pentaxk1_t20_211212_119378-0060.dng.gz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.