Skocz do zawartości

Porównanie parametrów montaży z przekładnią harmoniczną


count.neverest

Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, Miesilmannimea napisał:

A nie znalazłeś informacji jaka w środku jest przekładnia?
Czy stosują coś produkowanego dla przemysłu (symbol?) co by dobrze wróżyło,

czy też produkują sami te przekładnie (co już niekoniecznie)?

 

M.

To raczej jakby niewyspecjalizowana firma samodzielnie wykonywała łożyska toczne.

Nikt się nie tym nie chwali ale producenci tych przekładni muszą stosować jakieś przeciągania, specjalne szlifowania itd. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd masz cenę 2414 dla AM5? Ani to netto ani brutto ze strony ZWO. W każdym razie, obecnie cena z TPL wychodzi korzystniej, niż ta kwota, ale wiadomo, że to cena promocyjna na start.

Zaciekawił mnie BH17-H, patrząc na cenę z tabelki, ale na ten moment kosztuje jednak tyle samo co AM5. Jest wyraźnie lżejszy, ale też nieco słabszy, ciekawa propozycja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MateuszW Cena 2414€ to kwota brutto na TPL, kiedy taką walutę ustawisz. Netto podali 1962€ a w PLN 10499. 

Na Artesky jest cena 2489€ https://www.telescopi-artesky.it/en/asi-zwo/harmonic-drive/5547-montatura-am5-harmonic-drive-zwo-8055517139882.html

Celowo nie brałem ceny ze strony ZWO, aby zachować walutę i jednakowe opłaty, starałem się znaleźć najtańszego dystrybutora. Nie każdy ma ochotę kupować sprzęt z Chin (czas dostawy, wysyłka w przypadku usterki, itd). Zamawiający w preorderze korzystają z niższej ceny i wiedzą jakie są plusy i minusy sprowadzenia urządzenia spoza EU. 

W przypadku BH17-H weź pod uwagę zakres szerokości geograficznej, na jaką możesz montaż ustawić https://www.telescopi-artesky.it/it/artesky/harmonic-drive/5516-montatura-harmonic-drive-bh17-h-8055517139745.html 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, count.neverest napisał:

Celowo nie brałem ceny ze strony ZWO, aby zachować walutę i jednakowe opłaty, starałem się znaleźć najtańszego dystrybutora.

Ok. No przy czym dla nas cena w TPL w pln jest korzystniejsza niż w eur, co odwraca kolejność (AM5 jest najtańszy z zestawienia), ale rozumiem chęć zachowania jednej waluty w tabelce.

Czy któryś z montaży poza AM5 ma w cenie zawarty statyw? To też kilkaset zł różnicy.

Godzinę temu, count.neverest napisał:

W przypadku BH17-H weź pod uwagę zakres szerokości geograficznej, na jaką możesz montaż ustawić

Masz rację. Niby prawie wszystko pokryje, ale jednak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bartolini napisał:

To raczej jakby niewyspecjalizowana firma samodzielnie wykonywała łożyska toczne.

Nikt się nie tym nie chwali ale producenci tych przekładni muszą stosować jakieś przeciągania, specjalne szlifowania itd. 

 

Produkcja swoich przekładni przez firmę specjalizującą się w sprzęcie astro to słabe rozwiązanie. Pytanie czy nie jest to brandowana przekładnia. Nikt chyba nie dopuszcza myśli, że ZWO samo je produkuje. Co innego obudowy czy software.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, MateuszW napisał:

Czy któryś z montaży poza AM5 ma w cenie zawarty statyw? To też kilkaset zł różnicy

 

Oprócz statywu trzeba zerknąć na przeciw wagi, chyba Mark III ma je w zestawie a reszta nie.

Oryginalne przeciwwagi do RST to wydatek ponad 1000zł...

Edytowane przez Arturoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na moment przed zakupem CEM26 w wersji EC jako montażu z przeznaczeniem na wyjazdy. W tym miesiącu planowałem go zamówić. AM5 którego przedsprzedaż ogłosiły Teleskopy ma u nich cenę niemal identyczną jak cem, ale w przeciwieństwie do niego to trochę kot w worku....

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, MateuszW napisał:
1 godzinę temu, Arturoo napisał:

Oryginalne przeciwwagi do RST to wydatek ponad 1000zł

Przeciwwagi zawsze można zaadoptować lub wytoczyć za zupełnie inne pieniądze. To nie jest wybitna technologia

Masz rację, i jeśli bym potrzebował przeciwwag to też bym nie kupował oryginalnych za ponad 1000zł tylko coś gdzieś dorobił za 300zł + flaszka albo spróbował dobrać od innego montażu którego producent tak się nie ceni.

Tak czy inaczej fajnie że w MarkIII jest to w pakiecie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Arturoo napisał:

A i w AM5 nie wiem czy jak się zamówi AM5+tripod to tam jest też ten okrągły element podwyższający przypadający między montażem a statywem. Z tego co wiem jest on niezbędny by przy większym teleskopie nie zawadzał o nogi.

Tak samo niezbędny jak w HEQ5 itp. Bez tego możesz przywalić w nogi.

Dzisiaj szukałem tej informacji ale wprost nie jest wpisane, że będzie dołączone bo jest oznaczone jako "optional". Extendery występują tylko na zdjęciu z AM5. Na stronie samego tripodu już ich nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, everr napisał:

Tak samo niezbędny jak w HEQ5 itp. Bez tego możesz przywalić w nogi.

W HEQ5 nie jest niezbędny, bez tego teleskop może zawsze swobodnie pracować do flipa, a czasem nawet po. Dodanie tej podstawki pozwala zrezygnować z flipa, albo wydłużyć czas do niego.

1 godzinę temu, Arturoo napisał:

Z tego co wiem jest on niezbędny by przy większym teleskopie nie zawadzał o nogi.

Masz na myśli, że będzie zawadzać nawet przed flipem?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, everr napisał:

Tak samo niezbędny jak w HEQ5 itp. Bez tego możesz przywalić w nogi.

Dzisiaj szukałem tej informacji ale wprost nie jest wpisane, że będzie dołączone bo jest oznaczone jako "optional". Extendery występują tylko na zdjęciu z AM5. Na stronie samego tripodu już ich nie ma.

No nie jest to jasne.

Jedyna informacja, że dostarczany jest komplet, jest na stronie TS (w zakładce "in the box"):

Teleskop-Express: ZWO AM5 Harmonic Equatorial Mount - GoTo travel mount with carbon fiber tripod

 

Sam tripod chyba jest sprzedawany jako pasujący do innych montaży, więc może dlatego.

Edytowane przez warpal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.