Skocz do zawartości

Pierwszy cykl całego nieba


Piort

Rekomendowane odpowiedzi

A u mnie zaczęło się w podstawówce (coś koło połowy lat 70.) od tego jak babcia opowiadała mi o komecie Halleya - mówię oczywiście o przelocie z 1910 roku. Podobno była dużo piękniejsza niż w 1986. Potem kupiłem gdzieś przedwojenną książkę Jamesa Jeansa z pięknymi czarno-białymi zdjęciami M31 i właśnie komety Halleya. I tak się zaczęło.

Potem znajomość gwiazdozbiorów potrzebna była, żeby prowadzić seanse w grudziądzkim planetarium. Trochę obserwacji przez, ciągle jeszcze tam stojącego, Zeissa Meniscasa (150 mm)...

No i potem długo, długo nic - i parę lat temu znowu mnie dopadło.

Fajne są takie powroty. Człowiek wychodzi pod kopułę nieba i cieszy się jak dziecko, z tego, co ogląda nad sobą już od ponad 40 lat. :D

PS. Ten James Jeans to chyba było pierwsze polskie wydanie "Nieba". Nie mam jej już, ale jeśli się nie mylę podarowałem ją planetarium w Grudziądzu.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 12 lat później...
Dnia 13.5.2005 o 10:23, Lampka napisał:

A u mnie zaczęło się w podstawówce (coś koło połowy lat 70.)

U mnie jeszcze kilka lat wcześniej (około 1968 roku).
Pierwszy zachwyt nad całym niebem (rewelacyjnym - bo na wsi i to daleko od szosy i od innych domów w tej wsi) przeżyłem mając kilka lat (może 8)
gdy w nocy po Wigilii wyszedłem do sadu na tyłach domu Dziadka i Babci. Województwo Kraków. Powiat Tarnów.
Odludne miejsce na skraju wsi pod wałem Wisły.
Co ciekawe, że od wału do Wisły było jeszcze prawie pół kilometra - tam taką taktykę przeciwpowodziową stosowano - może z racji groźnych niekiedy "dostaw" wody z gór przez dopływ Wisły Dunajec.

Dzięki temu do najbliższych innych domostw i świateł w każdą stronę było prawie pół kilometra - co ułatwiało adaptację oka do ciemności.

Widziałem nie tylko Drogę Mleczną ale też największe mgławice, którym uważnie przyglądałem się z zachwytem bo wydawały mi się miejscami nawet kolorowe.

Jest to teoretycznie być może możliwe bo małe dzieci potrafią szerzej otwierać źrenicę oka (chyba można za zaletę uznać i to, że dzieci mają jakby "krótszą ogniskową" bo mniejsza średnicę oka - ale pewności nie mam czy to jest trafna hipoteza?).

 

Pozdrawiam
p.s.
Potem całe niebo zobaczyłem "dorośle przytomnie" dużo, dużo później - co opisałem w dziale "Dzienniki Gwiazdowe", którego wątki są teraz chyba rozsiane w dziale Obserwacje Astronomiczne.
Maja pierwsza przygoda ze sprzętem astronomicznym, nierozpoznaną Drogą Mleczną :D oraz uporem na M57 zaczęła ów mój wątek tutaj:

https://astropolis.pl/topic/39843-ekolog/

Zebrałem tam 25 lajków (chyba każdy co wtedy już był na forum i teraz czyta ten post mi dał) -  to chyba mój rekord :)

 

 

powiekszenie_katowe_teleskopu.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ekolog napisał:

dzieci mają jakby "krótszą ogniskową" bo mniejsza średnicę oka - ale pewności nie mam czy to jest trafna hipoteza?

O, to jest ciekawa rzecz. Nigdy o tym nie myślałem wcześniej. Wydaje mi się jednak, że dzieci mają praktycznie taki sam rozmiar oka - oczy u dzieci zdają się większe proporcjonalnie do ciała. Ale jeśli nie, i zmiana średnicy jest znaczna, to jest jeszcze jedna opcja - ogniskowa jest krótsza, ale "matryca" też mniejsza i w efekcie wychodzi dokładnie na to samo (tak samo jasny i powiększony obraz).

 

Czy mamy na sali lekarza? :)

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.