Skocz do zawartości

M42


janekosa

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem trochę przesadziłeś z tym gaszeniem centrum. Z jednej strony tło jest mocno odcięte, a z drugiej jaśniejsze partie mgławicy są niemalże płaskie. Brakuje mi naturalnej dynamiki w tym zdjęciu.

No i osobiście dorzuciłbym zielony SCNR, ale to już kwestia gustu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na tyle materiału, to pyły wokół mgławicy powinny uszami wychodzić. Powalcz jeszcze, bo jest co wyciągnąć. Tyle możesz pokazać po 1,5h z wiejskiego nieba w Polsce. Nie łącz całej klatki w "hdr". Zostaw tylko trapez, resztę usuń, np. maską. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem do postu drugą wersję. Czy lepszą, pewnie kwestia względna. Zrezygnowałem z wyraźnego pokazania trapezu, bo moje oczy po prostu cierpią. Za to pokazałem więcej pyłów. Na pewno lepsze jest tło i gwiazdy. No i kolory też mi się bardziej podobają. Ciekaw jestem odbioru. Pierwsza czy druga?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałeś może tego narzędzia? 

https://www.chaoticnebula.com/pixinsight-hdr-multiscale-transform-2/

Mi niekoniecznie jest po drodze z tą metodą sumowania obrazu z różnych skali, sam raczej robię jednokrotną operację na 10 warstwach. 

 

Generalnie - bez tego narzędzia nie ma porządnego HDR :)

 

Edytowane przez Patryk Sokol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używałem, nie mam pixa. Moja metoda jest taka, że robię 2 (lub więcej) warstwy w photoshopie i robię maskę na podstawie zaznaczenia z zakresu kolorów, a potem maskę kilkukrotnie rozmywam gaussowsko (porządnie, np. na 100 pikseli) żeby przejście było płynne.

Edytowane przez janekosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@diver dopóki nie usuwasz obiektów z kadru, lub nie dodajesz takich, których nie było na zdjęciach, nie ma nic złego i nie jest to fotomontaż. Ot zwykła kompensacja tego, czego dynamika matrycy nie jest w stanie zarejestrować. Jeśli mielibyśmy podejść do tematu ortodoksyjnie, "fotoszopowaniem" będzie kalibracja flatem, rozciąganie liniowego obrazka, itd.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, count.neverest napisał:

dopóki nie usuwasz obiektów z kadru, lub nie dodajesz takich, których nie było na zdjęciach, nie ma nic złego i nie jest to fotomontaż.

 

W gruncie rzeczy nawet jak usuwasz obiekty z kadru czy dodajesz takie których nie było na zdjęciach, też może nie być "grzechu". Czasem może być nawet fotomontaż. Wszystko zależy od tego co i w jaki celu chcesz pokazać. Żartowałem przecież z tego "fotoszopa". :) Choć zwykle PS kojarzy mi się z nadmiarowym renderem i usiłowaniem uzyskania "pięknego" efektu wizualnego ponad poziom "przyzwoitości". ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Patryk Sokol napisał:

Ale przyznam się szczerze, że co trafię na materiał z OSC, to sobie uświadamiam, ze nie chcę OSC :D

Totalnie sobie z kolorami nie radzę :D

Też powoli myślę o mono. A mój lifehack na kolory to photometric calibration w sirilu. Potem już drobne poprawki przez camera raw filter aż mi się zacznie podobać i dopiero dalsza obróbka (już z rozbiciem na kolory)

Edytowane przez janekosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.