Skocz do zawartości

IC1848 / Sharpless 2-199 - Kompletny projekt, workflow, wszystkie pliki - Rehabilitacja


Herbert West

Rekomendowane odpowiedzi

Moim skromnym zdaniem :)
1. Sama mgławica - kapitalne kolory, nie zmieniałbym tego. 
2. Ale... niebieski zafarb w tle i nierówne tło w ogóle, jeśli chodzi kolory - nie wiem czy to w sumie mgławica i jej rozległe pozostałości czy nie (stacków nie sprawdzałem) ale odbiór zdjęcia jakoś mi psuje :) 

Coś w tym stylu?
(na szybko wyrównanie Levelsami w PS i Gradient XTerminator z RC Astro). 

IC1848-STARS.png.bdece4401cafdecfabafb5b99d4f3ac3.thumb.png.57c342e2bd0708b5dc849355d7793ecc.png

Ale to tak w sumie jak już bardzo by się czepiać :) Zdjęcie rewelacja, gratuluję. 

Edytowane przez Krzysiek Gaudy
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minutes ago, Krzysiek Gaudy said:

2. Ale... niebieski zafarb w tle i nierówne tło w ogóle, jeśli chodzi kolory - nie wiem czy to w sumie mgławica i jej rozległe pozostałości czy nie (stacków nie sprawdzałem) ale odbiór zdjęcia jakoś mi psuje :) 

 

Masz więcej racji niż się wydaje, co stwierdziłem z pewnym przerażeniem :-P Szykuję poprawkę.

 

@Krzysiek Gaudy Oczywiste- zapomniałem zrobić DBE na początku (!!!). Tak to jest jak się dłubie z doskoku przez 4 dni. Dzięki. Zacząłem widzieć to co od razu powinno się rzucać w oczy dopiero gdy to wytknąłeś.

Edytowane przez Herbert West
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawiłem się też trochę TopazDenoiseAI. Interesujące. Ustawienia następujące:

 

topaz.PNG.531927fb46e1c2e03542356ef24c0dda.PNG

 

Rezultaty (zmienia profil kolorów przy okazji zmiany typu pliku na tiff, więc mniejsza o barwy):

 

DEFAULT:

01-notopaz.png.0803fb369d73ec7d77060048cfddca97.png

 

TOPAZ:

01-topaz.png.e1929a8715507f52a750ffe7325d58cc.png

 

DEFAULT:

02-notopaz.thumb.png.a1ee5da788e5a723f1c2fb557333f829.png

 

TOPAZ:

02-topaz.thumb.png.6d48be769124c5b1674eb24587730f92.png

 

DEFAULT:

03-notopaz.png.eb7491e15f1d64f57ea304517768bd21.png

 

TOPAZ:

03-topaz.png.919932360468c68cd97483f611ca50dc.png

 

A tutaj cały obrazek potraktowany TOPAZEM (i deczko inne kolory). Szczerze mówiąc, o ile opcja "Enhance Sharpness: jest dyskusyjna nawet na ustawieniu "1", to wariant AI "Low Light" z rozsądnymi ustawieniami "Recover Original Detail" wygląda... obiecująco? Co myślicie?

 

TOPAZ-80.thumb.png.1a64b6a094b863e9ff25ec7861849d42.png

Edytowane przez Herbert West
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, o Topaz Denoise i Topaz Sharpen miałem odrębny wątek zakładać :) Kilka dni temu @Tayson w rozmowie PW powiedział mi o tym narzędziu (dzięki!) i rzuciłem się na to jak głodny wilk, kupiłem od razu widząc rezultaty nieprawdopodobne. 
Początkowy zachwyt - później refleksja jak to w ogóle możliwe. No bo efekty w usuwaniu szumu są niesamowite, ale jak to dodatkowo wyostrza! Jedno kliknięcie i jest... sami zobaczcie: 


1627613827_Zrzutekranu2022-02-1o16_46_50.png.201f707cbda2dc5ad3c93804b171d1cd.png

To jest to samo zdjęcie... Wyostrzenie nieprawdopodobnego bez żadnego dodatkowego szumu. 

Tutaj akurat trochę suwaki przesunięte w prawo i przesadzone, aby pokazać o co chodzi...

A chodzi o to, że ten program trochę de facto rysuje sam... artificial intelligence, AI. Przebiłem się przez całą dyskusję na cloudy nights - jedni się oburzają, że to wręcz oszustwo, drudzy korzystają. Dla mnie to hobby i jak najbardziej w granicach rozsądku zamierzam korzystać.

Na YouTubie (już adresu nie pamiętam) jakiś astrofotograf mówi że przepuścił swoje zdjęcia przez średnie ustawienia Topaza i porównał ze zdjęciami z Hubble'a. By sprawdzić czy Topaz faktycznie odwzorowuje dobrze to, co mu się "wydaje". Efekty mówi że mega, bo rezultat prawie idealny - Topaz nie stworzył nic "dodatkowego". Oczywiście jak przesadzisz z suwakami to tak się stanie...   

Dla mnie to kolejne narzędzie, jak Starnet czy StarXTerminator - to też AI...
Już widzę, że jak chodzi o odszumianie zwykłego tła, gdzie nie ma istotnych szczegółów to zdecydowanie narzędzie #1.
Korzystając z głową, później dając dodatkowo pewnie Opacity 50% na rezultat w Photoshopie można fajne rezultaty osiągnąć. 

P.S. No i stosować można tylko na zdjęciach bez gwiazd. Topaz totalnie niszczy gwiazdy. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Krzysiek Gaudy napisał:

A chodzi o to, że ten program trochę de facto rysuje sam...

 

Każdy algorytm wyostrzania generuje artefakty poza dekonwolucja która de facto nie jest algorytmem wyostrzania :) Wszystko można byle by z głową :) Tu jest fajny przykład co robi wyostrzanie https://www.astrobin.com/68p5nt/ pytanie tylko czy nie dzięki temu zabiegowi facet trafił dublet ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie topazowe malowanki są dla mnie nieporozumieniem.  Każdy wie jaki mamy seeing w Polsce a tutaj proszę, rozdzielczość Hubbla.  Wolałbym by astrofoto nie szło w tą stronę ale chyba ten pociąg już odjechał.

 

Warto przeczytać:

 

Cytat

https://www.cloudynights.com/topic/774880-topaz-denoise-ai-sharpness-whats-going-on-here-art/?p=11154565 

 

My personal opinion is that some reviewers are starting to ignore images processed with Topaz AI when considering Top Picks and IOTD, and that some imagers are also concealing that they used it.  Reviewers and Judges are learning to spot the signs of Topaz detail enhancement, and it's being mocked as "bad processing" by those who have been around the hobby for many years.  Now, the trend is to look for noise levels that are reasonable for the amount of integration time spent on the image, and if it looks too good to be true 

 

 

Edytowane przez licho52
Dodany cytat
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że gdy się popycha TopazDenoise, to powstaje dość wyraźny kontrast między efektami odszumiania w obszarach jasnych, z dobrym SNR i ciemnych, z kiepskim SNR. Chyba algorytm ostrzenia działa podobnie. Tutaj zaznaczyłem strzałkami "granicę".

 

Capture.JPG.c12eedebdc430717e11b2db56b57566b.JPG

 

Moim zdaniem może to wyglądać trochę jak Tilt-Shift: Tilt-shift – Wikipedia, wolna encyklopedia a więc dziwacznie w kontekście astrofotek. Dlatego, w poście nr 4, gdzie załączyłem całą fotkę potraktowaną Topazem, starałem się to robić delikatnie.

 

Natomiast TopazDenoise (aktualne wersje) wydaje się mieć kilka istotnych zalet. Ja to widzę tak:

 

1. Odszumia z mniejszą utratą kontrastu niż nawet ACDNR czy GREYCstoration z odpowiednią maską, czyli o wiele mniej niż TGV czy MMT (MMT tnie kontrast bardzo). Przy czym, jeżeli są jakieś ledwo widoczne ale rozległe obłoczki w tle to Topaz ewidentnie stosuje operacje w dużej skali, zbliża tło do takich struktur i mają tendencję do utraty kształtu, koloru i zanikania.

 

2. Radzi sobie dobrze z szumem praktycznie każdej częstotliwości- od wysokiej po niską, bez konieczności dostosowywania operacji dla danej skali i to jest chyba najlepsza rzecz w tej zabawce!

 

3. Zaskakująco nieźle radzi sobie z tłem. Jeżeli się nie przesadzi to nie robi grudek w większych skalach jak TGV ani nie rozciapuje wszystkiego jak MMT albo nadużywane ACDNR. Oczywiście, jeżeli się przesadzi to w rozsmaruje całe tło, ale to normalne.

 

4. Opcja Enhance Sharpness ma subtelność młotka. Plus taki, że nie wydaje się wzmacniać szumu, co MMT źle użyte łatwo robi ale stosując 1-2% zastanawiałem się czy to nie za dużo. Nadużywana ma skłonność do mocnego wyostrzania obszarów jasnych z dobrym SNR i pozostawiania ciemnych, co generuje nadmierne różnice w ostrości struktur na zdjęciu i wygląda dziwnie.

 

Chyba będę go używał na koniec, przed dodaniem gwiazd, z podobnymi ustawieniami jak powyżej wkleiłem- czyli intensywność na 100%, ostrzenie na 1-2% i zachowanie oryginalnych detali na około 35-45%- z tego co widzę, to działa podobnie jak blendowanie oryginału z mocno odszumionym zdjęciem i daje linearne i przewidywalne efekty.

 

O Topaz Sharpen AI nie wiem nic. @Krzysiek Gaudy @Tayson wkleicie/wpiszecie coś? Czy jest to coś rozsądniejszego niż Enhance Sharpness w Topaz Denoise?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@licho52
Tak, czytałem ten wątek. Trochę to dla mnie naciągane, bo Starneta czy StarXTerminatora do usuwania gwiazd nikt nie kwestionuje, a Topaz robi to samo. Też, nazwijmy to "zgaduje" co ma być wyostrzone, a co nie. Tak samo Starnet zgaduje co w miejsce gwiazdki wpakować na podstawie otoczenia. I te programy robią to, niestety, zaskakująco dobrze. Ten "pociąg" już zdecydowanie dawno temu odjechał wg mnie. 

Druga kwestia to gdybym mieszkał w Andaluzji to olałbym to i nawalałbym klatek ile się da. Mieszkam w PL, gdzie jedno zdjęcie można robić i 2-3 lata. Nie było jednej w 100% pełnej czystej nocy u mnie od grudnia... Jeśli więc mam opcję wspomóc się w usunięciu szumu trochę - to (ja) będę to robił. Kwestia wyostrzania jest tutaj dla mnie tylko kontrowersyjna powiedzmy - bo Topaz chwilami robi to aż za dobrze, naturalnie i kusi korzystaniem z tego zbyt mocno. Mam teleskop 76mm, a po Topazie poczułem się jakbym miał rozdzielczość ze 100-130mm :) Ale stosowane w granicach rozsądku dla mnie OK. Znalezienie w przypadku tego narzędzia granicy rozsądku jest jednak bardzo trudne. 

@Tayson nie pamiętam - to tak na szybko w 30 sek do pokazania tylko efektu. Na pewno algorytm Low Light, odzyskanie oryginału na około 40 i przesunięty za mocno suwak wyostrzania. Ciągle się też tego uczę, kombinuję.  


@.zombi. nie ogarniam jak takie zdjęcia zostają zdjęciem dnia na Astrobin... Chyba tylko dzięki świetnie dobranym kolorom. Takim sprzętem robione, a kurde...
Tak, przykład jak bez Topaza można zepsuć zdjęcie wyostrzając zbyt mocno. Topaz to kolejne narzędzie. Jak źle zastosujesz to niestety nic nie pomoże. 

@Herbert West Sharpen dla mnie bezużyteczny póki co - nie stosowałem. Wszystkie Twoje wnioski w zasadzie słuszne :) Jak dwie fotki z tym sobie obrobiłem (choć nie publikowałem jeszcze) to zdecydowanie na sam koniec stosujemy Topaza, lub prawie koniec - przed finalnym ustawieniem kolorków etc. Tylko bez gwiazd, tylko w kolorze - efekt na samej Luminancji nie jest już taki fajny.
BTW: odszumianie w Pixie to dla mnie jest jakiś kosmos - zawsze mam masakrę czegokolwiek i jak nie użyję; nigdy tego chyba nie zrozumiem, pomimo przerobienia ~5 tutoriali zawsze Camera Raw Filter czy gotowe akcje typu Deep Space Noise Reduction w Photoshopie dają 3x lepsze rezultaty. Oprócz oczywiście ACDNR do usuwania zielonego :D 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krzysiek Gaudy Odnośnie redukcji szumów, podeślę ci trochę rzeczy jeżeli chcesz bo jednym z najlepszych sposobów na zmasakrowanie własnego zdjęcia jest źle i nadmiernie wykonane odszumianie. A ja zawsze szukam skomplikowanych sposobów na zniszczenie moich zdjęć, więc trochę wiadomości o tym nazbierałem :-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tutaj wytłumaczenie, dlaczego użyłem opcji Low Light zamiast Severe Noise. Z powodu kompresji tutaj nie widać za dobrze jak ostre artefakty wychodziły na krawędziach w opcji Severe Noise ale są brzydkie.

 

lowlight.PNG.83bc4103b81066a239c06b60df8c2095.PNG

 

severe.PNG.64dab91a762513015808b8d89126c814.PNG

Edytowane przez Herbert West
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.