Skocz do zawartości

OSC vs RGB vs SHO w czasie


stfn

Rekomendowane odpowiedzi

Zakładając że mamy godzinę na zrobienie zdjęcia DSO, co mi da najwięcej sygnału

- 1h OSC (plus tutaj podpodział DSLR vs astrokamera)

- kamera mono i 3 x 20m na kanał RGB

- kamera mono i 3x 20m na kanał SHO

- kamera mono i 2x30m na kanał HO

 

Jako sygnał rozumiem SNR nad szumem tła ("jasność zdjęcia", nazwijmy to potocznie). Czy efekt wynikowy będzie taki sam, zupełnie różny czy Te Sytuacje Są Nieporównywalne? Tak, wiem, że zdjęcia narrowband vs wideband będą wyglądać inaczej, ale tutaj pytam się o samo wyjście takiego DSO ponad tło.

Edytowane przez stfn
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, to dobra uwaga, więc chyba trzeba by podzielić moje pytanie na OSC vs RGB dla celów widebandowych i OSC vs HO dla tych DSO co w nich świecą. Zresztą im dłużej myślę nad moim pytaniem tym bardziej stwierdzam że sprowadza się ono do: czy lepiej fotony łapią matryce z maską Bayera, czy te bez maski, ale z filtrami na całość. I to pewnie też mocno zależy od specyficznego modelu matrycy.

 

A może w ogóle moje rozkminy nie mają sensu i biorą się z tego, że za długo już są chmury :D

Edytowane przez stfn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Maro21 said:

Mam wszystkie ww zestawy , ale gdybym miał tylko godzinę na wykonanie jako takiego zdjęcia,  to wybrałbym Canona 6d .

 

Dlaczego?:)

 

1 hour ago, licho52 said:

To pytanie pułapka.

 

Podobne do pytań o aperture i światłosiłę.

 

Przepraszam, nie chciałem zastawić żadnej pułapki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się ale się wypowiem ;)

Jeżeli piksele kamery są identyczne to palenie po kolei światłem białym RGB vs. palenie światłem białym OSC powinno wypaść tak samo.

Bo bayer będzie zatrzymywał określoną ilość światła podobnie jak kolejno zakładane filtry.

Jeżeli światło nie jest białe to trzeba zaprząc statystykę.

Chyba ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli faktycznie masz tylko godzinę na ekspozycję i chcesz zrobić zdjęcie akceptując, że wyjdzie średniej jakości to pal OSC. Jeśli chcesz robić dobre zdjęcia to weź mono i pal dłużej.

Ale tak na prawdę wszystko zależy jaki stawiasz sobie cel do osiągniecia. Jeśli zależy Ci na robieniu dobrych zdjęć to droga na skróty (czasowe) nie jest zalecana. Wtedy raczej mono.

Jeśli celem jest sfotografowanie jak największej ilości obiektów (np. poszukiwanie supernowych, komet, planetoid czy zaliczenie całego katalogu NGC) to oczywiście OSC i krótkie naświetlanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, stfn napisał:

Zakładając że mamy godzinę na zrobienie zdjęcia DSO, co mi da najwięcej sygnału

- 1h OSC (plus tutaj podpodział DSLR vs astrokamera)

- kamera mono i 3 x 20m na kanał RGB

- kamera mono i 3x 20m na kanał SHO

- kamera mono i 2x30m na kanał HO

 

Jako sygnał rozumiem SNR nad szumem tła ("jasność zdjęcia", nazwijmy to potocznie). Czy efekt wynikowy będzie taki sam, zupełnie różny czy Te Sytuacje Są Nieporównywalne? Tak, wiem, że zdjęcia narrowband vs wideband będą wyglądać inaczej, ale tutaj pytam się o samo wyjście takiego DSO ponad tło.

 

Brakuje opcji LRGB. Robienie RGB bez L kamerą mono to marnowanie jej potencjału. Odpowiedź  jest uzależniona od obiektu tzn. w jakich pasmach emituje fotony .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, rambro said:

 

Brakuje opcji LRGB. Robienie RGB bez L kamerą mono to marnowanie jej potencjału. Odpowiedź  jest uzależniona od obiektu tzn. w jakich pasmach emituje fotony .

 

Dzięki, tego nie wiedziałem, (o paleniu samego L). Muszę się dokształcić intensywnie, bo może skusi mnie 533 mono jako prezent gwiazdkowy od siebie dla siebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.