Skocz do zawartości

Leo Triplet


dimis

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, Tuvoc napisał:

To do ogarnięcia :) bez cięcia histogramu.

 

Zdaje sobie sprawe, ze to moja marna technika. Siedze wlasnie nad kolejnym podejsciem. DBE i gradienty juz lepiej, tla tez nie bede tak ucinac... Dla chetnych stak juz jest w odpowiednim temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@_Spirit_ @Tuvoc w sasiednim watku pokazaliscie co mozna wyciagnac z materialu. Dla mnie najwiekszym problemem, bylo i jest tlo, w obu waszych pracach, tlo jest gladkie i poprostu duzo lepsze niz u mnie. Jak dojsc do takiego efektu? Gwiazdki w przyszlosci potraktuje MT, bo widze, ze zmienia to ladnie akcent obrazu.

Dzieki. Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dimis ja materiał traktuję jak z kamery mono. Więcej zabawy ale pewne rzeczy lepiej mi później wychodzą.

Rozbijam wszystko na oddzielne kanały R G B L i każdy przygotowuję osobno. 

1 na surowych - wyrównanie tła R G B L

2 złożenie rgb i kalibracja fotometryczna

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, no to mini tutorial - wersja uproszczona, dla OSC i z kilkoma założeniami wstępnymi.

 

CZĘŚĆ I

 

1. Warunki "brzegowe": taka mocno skrótowa droga do ogarnięcia tła działa dobrze w przypadku obiektów typu galaktyki, gromady kuliste itp. Jeśli mamy lub spodziewamy się, że będą widoczne IFN-y (chociaż tutaj ich nie widać co stwierdził @_Spirit_) to ta technika może trochę popsuć efekt finalny. Wtedy trzeba zrobić dwie rzeczy - bardzo poprawne flaty (niestety mam wrażenie, że u Ciebie są źle zrobione) oraz unikać lewego światła, odblasków w polu zasięgu teleskopu itd.

2. Tutaj kalibracja koloru jest w wersji minimum :)@tex88. Żeby zrobić to porządnie to trzeba by kolejny tutorial.

3. Lecim:

a) Na początek ColorCalibration; BackgroundNeutralization - polecam po każdym procesie wyłączać i włączać STF (np. skrótem Ctrl+A).

b) DynamicCrop

obraz.thumb.png.80731f21396234d3173a28d4acc98851.png

 

c) Najważniejszy element minitutoriala, który należy zrobić solidnie - DynamicBackgroundNeutralization. W takiej wersji jak przedstawiona tutaj robię to wbrew "zasadom sztuki". Mianowicie parametr Tolerance ustawiam tak, aby pokryło mi całą powierzchnię zdjęcia. Nie patrzę na to czy punkty pomiaru (te kwadraciki) pokrywają się z gwiazdkami, a jedynie czy są na galaktykach. Gęstość siatki zwiększam np do 40 punktów na linie oraz zwiększam nieco rozmiar tych kwadratów.

obraz.thumb.png.057a1774b1bb2844829423621b40e9be.png

 

d) Kilka szczegółów co dalej robię z DBE - odsuwam albo usuwam kwadraciki z obszarów galaktyk - ale z lekkim zapasem, tam w około są obszary tylko lekko majaczące, jakby pyły. Natomiast od NGC 3628 odstaje taki długi pas pyłowy i to też trzeba uwzględnić. Tak samo oszczędzam wszystkie małe galaktyczki z tła.
obraz.thumb.png.6f3832c98254cb87d56fb5e5c3497a0b.png

 

e) Na koniec ustawiam w zakładce Target Image Correction opcję [Substraction] i odpalam. Po STF wygląda to tak... nie nieszczególnie co nie? No to teraz cd.
obraz.thumb.png.2885dc82ed3fe10ab1d37c1f7c235f91.png

  • Lubię 3
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.