Skocz do zawartości
  • 0

Czy model sky-watcher BK 1309 EQ2 jest odpowiedni dla 13 latka?


Markuen221

Pytanie

Dzień dobry, mam pytanie, otóż mój młodszy brat ma za niedługo urodziny, a bardzo interesuje się astronomią, toteż postanowiłem mu kupić z rodzicami teleskop. Znalazłem ten model i tu jest moje pytanie, czy 13 latek da radę z takim teleskopem jeśli nigdy nie miał doczynienia z tego typu urządzeniami? Nie znam się na tym a chciałbym żeby się ucieszył, mój budżet to 1200 zł, jeśli ktoś ma lepsze do zaoferowania to proszę o polecenie.

P.S: Mój brat chcę robić zdjęcia, a szczególnie chcę oglądać planety więc jak ktoś poleca to prosiłbym wziąć to pod uwagę. W załączniku wstawiam zdjęcie modelu który upatrzyłem.

 

Screenshot_2022-04-30-19-15-32-741_com.android.chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Gdybyś dozbierał 300zł (do maksymalnego budżetu) to jest możliwość na lepszą inwestycję moim zdaniem:

Dobson 6

czyli o wiele prostsza obsługa i lepsze obrazy planet (większa apertura i mniejsza światłosiła).

Co do Twojej propozycji to tuba jest ok tylko właśnie ten montaż paralaktyczny EQ2 może zniechęcić z czasem - może ktoś z forum ma taki sprzęt i się jeszcze wypowie.

 

Edytowane przez kozamx
literówka
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Bk1309 na eq2 od Delty to był mój pierwszy wymarzony teleskop. Zderzenie z rzeczywistością jednak było dość bolesne. Tuba sama w sobie nawet spoko, ale jest to dość długi kawał rury i mimo, że jej parametry opisane są w nazwie tego teleskopu to byłem zaskoczony tym jak jest długa gdy przyszedł i go złożyłem. Oczywiście sporo taki teleskop może też nauczyć. Obsługa paraliktyka dawała mi sporo frajdy, ale nie trwało to długo gdy zaczął wywoływać frustracje. Nie jest on płynny, a mikroruchy przynajmniej w moim egzemlarzu wymagały odrobiny siły. Teleskop ten (znaczy montaż eq2) ma możliwość podłączenia silnika na jednej osi, ale jest on stosunkowo drogi. Przyznam, że byłem swego czasu bardzo bliski zakupu od delty tego silnika (potrafi być długo niedostępny), ale ostatecznie zdecydowałem się sprzedać ten teleskop i zapolowałem tu na forum na maka127 eq3-2. Należy pamiętać iż jest to newton i wymaga jak nie przy każdej sesji obserwacyjnej to przynajmniej co jakiś czas kolimacji luster. 

Nie uważam tego zestawu za jakoś specjalnie mobilny mimo, że montaż eq2 jest znacząco mniejszy od eq3-2, ale sama tuba mojego maka mieści się w zwyklym plecaku. Z perspektywy czasu uważam mobilność za kluczową. 

Nie napisałeś nic o miejscu z którego teleskop będzie użytkowany. Ja mieszkam w bloku i najczęściej korzystam z zestawu na balkonie toteż mak127 jest wymiataczem balkonowym. 

 

Reasumując: do nauki fajny, dość czuły więc wymaga kolimacji, mało mobilny, eq2 z czasem będzie przeszkadzać w użytkowaniu, nie oplaca się go rozbudowywać. 

 

Edytowane przez shinobizu
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Moim zdaniem ten montaż to będzie porażka i źródło zniechęcenia. Na tym etapie i z takim budżetem Dobson 130-150mm wydaje się dobrym wyborem. Ewentualnie rozważyłbym refraktor achromatyczny ~90mm f/10 na montażu azymutalnym. Sam przez lata używałem achromatu 100mm f/9 i bardzo dobrze to wspominam. Aberracja chromatyczna nie zabijała :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.