Jump to content

ATM (Mak)Newton - Część 1 - Precyzyjne przyklejanie zwierciadła wtórnego za pomocą kartki papieru i kalkulator offsetu


Recommended Posts

To jest pierwszy z kilku planowanych wątków o głębokich przeróbkach ATM teleskopu SkyWatcher Maksutov-Newtonian MN190. Chciałbym się podzielić zebranym doświadczeniem, jakkolwiek ograniczone ono jest, ponieważ wszelkie przeróbki i triki znajdą zastosowanie także w każdym Newtonie czy też Schmidt-Newtonie.

 

Przez długi czas do zdjęć służył mi TS65Q, do wizuala IntesMicro Maksutov-Newtonian MN56 a do dłubania właśnie SW MN190. Dłubanie jest już praktycznie zakończone i niebawem będę zbierał jego owoce.

 

Na wstępie wielkie podziękowania dla Tomka @Tom-cio z Serwis Astro - Grupa TOM, do którego teleskop trafił w celach diagnostyczno-leczniczych. Tomasz udowodnił mi, że teleskop ten da się wyprowadzić na prostą (mimo pewnych krzywizn, gdzie ich być nie powinno :-) i przekazał wielką ilość bezcennych praktycznych rad. Odebrałem od niego rurkę skolimowaną i gotową do akcji, po czym ją... rozprułem na części pierwsze :-) Jednak bez pomocy @Tom-cio byłbym w lesie.

 

Do rzeczy więc.

 

Potrzebowałem przykleić prosto i poprawnie zwierciadło wtórne i zrobiłem to następująco.

 

1. Zmierzyłem je oraz uchwyt i wprowadziłem dane do kalkulatora offsetu, który sporządziłem w Excelu. Do pobrania poniżej.

2. W Adobe Photoshop sporządziłem schemat- czyli elipsę zwierciadła oraz elipsę uchwytu. Aby to zrobić przeliczyłem skalę w milimetrach na pixele aby wydruk wyszedł w wymiarach rzeczywistych i wprowadziłem ręcznie wymiary obydwu elips i ich względną pozycję w pixelach. Dodałem też linię na osi wzdłużnej szablonu oraz prostokąt obejmujący obrys uchwytu.

3. Wydrukowałem trzy egzemplarze- w skali 98%, 100% i 102%, żeby zobaczyć który najlepiej pasuje.

4. Wyciąłem nożykiem elipsę uchwytu i nakleiłem ją na sam uchwyt tak, żeby pasowała idealnie. Następnie wyznaczyłem oś uchwytu (jak na zdjęciu) z obydwu stron uchwytu i odkleiłem elipsę.

IMG_20220604_203944.thumb.jpg.ef37c7f7597447371683f943586983dc.jpg

 

5. Wyciąłem i nakleiłem szablon na LW.

6. Nakleiłem uchwyt na LW uważnie pilnując osi LW i uchwytu (taśma dwustronna 3M 5925)

IMG_20220604_205753.thumb.jpg.168c527a5c34f05fd6ec1128b7729318.jpg

 

IMG_20220604_205759.thumb.jpg.dee4d59e167250789c84b0f79fac3ba2.jpg

 

IMG_20220605_135326.thumb.jpg.b5ae26698271014b67094520557ae8e0.jpg

 

W tym układzie optycznym prawidłowe położenie LW w każdej osi jest bardzo ważne, więc postanowiłem wyeliminować jedną z kilku "krzywizn", żeby sobie ułatwić pozostałe zadania.

 

Za jakiś czas opiszę jeszcze:

- wykonanie usztywnionego mocowania wyciągu, częściowo niezależnego od tubusu,

- wykonanie modyfikacji zwykłej podstawy wyciągu w celu umożliwienia jego kolimacji i opis centrowania wyciągu,

- wyczernienie wszystkiego,

- mechaniczne modyfikacje- instalacja stałego dovetaila Losmandy, uchwytów do przenoszenia, dovetaila do mocowania szukacza,

- wymiana znacznika centrum lustra głównego, kolimacja za pomocą narzędzi CATSEYE Collimation oraz... winietowania (sic).

Kalkulator Offsetu ZW.xlsx

Edited by Herbert West
 • Like 6
 • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

 • Herbert West changed the title to ATM (Mak)Newton - Część 1 - Precyzyjne przyklejanie zwierciadła wtórnego za pomocą kartki papieru i kalkulator offsetu

Kalkulator offsetu masz zrobiony na błędnej formule.

Omawiałem to u siebie:

 

Zobacz punkt 8.

Co jakiś czas chcę w końcu zrobić porządny wzór na offset (bo to czysta trygonometria), ale jeszcze się nie zebrałem.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

@Patryk Sokol Czytałem Twój wątek, wiem o Twoich wyliczeniach. I jest fantastycznym zasobem ATM. Aczkolwiek powiem Ci, że mając tak wyliczony offset jak mam, wedle arkusza, mam teleskop poprawnie skolimowany i pole równomiernie oświetlone- czy też winietę równomiernie rozłożoną :-) Więc empirycznie, offset mam ok! A, no i lusterko nie jest pochylone w stronę wyciągu ani odchylone od wyciągu.

Edited by Herbert West
Link to comment
Share on other sites

@rambro 190mm przyjąłem do wyliczenia offsetu. Ale w praktyce mogłem i 210, ponieważ zmiana apertury ze 190 na 200 zmienia offset o około 2%, czyli w granicach błędu "manualnego" przy przyklejaniu zwierciadełka. Do wyliczenia f oczywiście przyjmujemy 190, bo korektor i bafle mają 190 mm.

Link to comment
Share on other sites

2 minuty temu, Herbert West napisał:

@Patryk Sokol Czytałem Twój wątek, wiem o Twoich wyliczeniach. I jest fantastycznym zasobem ATM. Aczkolwiek powiem Ci, że mając tak wyliczony offset jak mam, wedle arkusza, mam teleskop poprawnie pskolimowany i pole równomiernie oświetlone- czy też winietę równomiernie rozłożoną :-) Więc empirycznie, offset mam ok!

Not really :)

 

Po prostu masz małą światłosiłę (przynajmniej w porównaniu do mojego Newtona). W efekcie masz sporo mniejszy offset, więc po prostu błędu nie widzisz :)

Prawdopodobnie to jest powód dla którego, ten wzór w ogóle żyje w świadomości.

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Patryk Sokol 5,26, jego szybkość nie urywa niczego :-) Jakkolwiek by nie było, poprawną kolimację mam wtedy i tylko wtedy, gdy mam równomiernie oświetlone pole. Nawet zaczynałem kolimację od jak najbardziej precyzyjnego ustawienia równomiernego oświetlenia pola. Odpowiednie ustawienie parametrów stretchu daje bardzo jasne oświetlone pole i bardzo ciemną winietę, o taką:

 

flat.png.85e426867c91ad95a8a7d45413aadefa.png

 

Na to celownik w ASIAir i ciągłe odświeżanie i mam "film na żywo" oświetlenia pola. Najdrobniejsze zmiany rotacji, na przykład, i mówię o tak drobnych, że ciężko je zauważyć gołym okiem, bardzo wyraźnie zmieniają wygląd takiego "flata".

 

Nadto, zwierciadło wtórne po poprawnej kolimacji (i ustawieniu rotacji i głębokości w tubusie) nie jest ani przekrzywione w bok ani w stronę wyciągu ani w przeciwną. I pole jest równomiernie oświetlone. Utrzymuję więc, że offset mam w sam raz :-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 43 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.