Skocz do zawartości

Zasilanie polowe


AviatorL

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Jako że próbuję swoich sił w astrofoto z kamerką ZWO ASI462 MC zacząłem potrzebować polowego zasilania. Nie tylko w prawdziwe pole, ale przydałoby mi się też na balkon, gdzie nie mam gniazdka i muszę ciągnąć przedłużacze.

Widziałem że sporo osób robi sobie fajne skrzyneczki (szanuję!), ale ja się na tym aż tak nie znam i potrzebuję chyba prościej ale nadal bezpiecznie :)

Zasilany będzie montaż Celestron NexStar SLT GoTo (taki na razie posiadam i na razie nie zmieniam) i laptop z zasilaczem 65W + kamera z niego.

Właśnie robię pomiary watomierzem ile każde urządzenie bierze, laptop w tej chwili bierze nie więcej niż 28W ale dla pewności będę obliczał dla 65W.

 

W związku z tym mam kilka pytań:

  1. Czy tego typu akumulator sprawdzi się w takim zastosowaniu? https://www.eltrox.pl/systemy-alarmowe/systemy-przewodowe/akumulatory.html
  2. Do jakiego napięcia można taki akumulator rozładować bezpiecznie?
  3. Mam akumulator w motocyklu, teoretycznie gdy nie jeżdżę mógłbym go wykorzystać, ale czy to ma sens? Ile takich cykli ładowania/rozładowania wytrzyma? Bo pewnie po 1-2 sesjach trzeba będzie go naładować więc czy takie rozładowanie/ładowanie co kilka nocy nie będzie potem powodowało problemów w jego pracy w motocyklu? Czy nie zawracać sobie tym głowy i kupić oddzielny?
  4. Nie znam się na elektryce więc nie wiem czy będę operował poprawnymi pojęciami, ale załóżmy że laptop + montaż potrzebują 3A w ciągu godziny, czyli akumulator 9Ah starczy na 3 godziny tak? Ale co to znaczy "starczy"? W sensie... do jakiej wartości spadnie napięcie po tych 3 godzinach? Czy to napięcie trzeba monitorować, żeby wiedzieć kiedy zakończyć pracę?
  5. Czy w miarę jak napięcie spada w akumulatorze, montaż (silniki) nie będą pracować coraz wolniej? Wtedy obiekt zacznie szybciej uciekać. Czy takie zjawisko nie zachodzi? :)
  6. Choć mam przetwornicę 12V -> 230V to planuję kupić zasilacz samochodowy do laptopa i podłączyć go bezpośrednio do akumulatora. Czy to dobre podejście?
  7. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Jakieś bezpieczniki są niezbędne czy wystarczą przewody prosto do akumulatora zakończone konektorami oczkowymi i ewentualnie wyłącznik?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulator AGM jest tym czego szukasz. Jak wybierzesz pojemność, to bierz najcięższy dostępny na rynku. Będzie solidniejszy i dłużej pożyje.

 

1 godzinę temu, AviatorL napisał:

Do jakiego napięcia można taki akumulator rozładować bezpiecznie?

6-celowe akumulatory oparte o ołów 10.5-11V, ale lepiej kupić trochę większy i nie rozładowywać tak głęboko

 

1 godzinę temu, AviatorL napisał:

Mam akumulator w motocyklu, teoretycznie gdy nie jeżdżę mógłbym go wykorzystać, ale czy to ma sens? Ile takich cykli ładowania/rozładowania wytrzyma? Bo pewnie po 1-2 sesjach trzeba będzie go naładować więc czy takie rozładowanie/ładowanie co kilka nocy nie będzie potem powodowało problemów w jego pracy w motocyklu? Czy nie zawracać sobie tym głowy i kupić oddzielny?

zależnie jaki to typ akumulatora, jeśli SLA, to szlag go trafi po kilku głębokich rozładowaniach. Jeśli EFB, to da radę dłużej. Do pracy cyklicznej, a takiej potrzebujesz, są akumulatory AGM. Ładować należy od razu po przyjściu do domu. Zostawianie częściowo rozładowany akumulator to proszenie się o zasiarczenie.

 

2 godziny temu, AviatorL napisał:

Nie znam się na elektryce więc nie wiem czy będę operował poprawnymi pojęciami, ale załóżmy że laptop + montaż potrzebują 3A w ciągu godziny, czyli akumulator 9Ah starczy na 3 godziny tak? Ale co to znaczy "starczy"? W sensie... do jakiej wartości spadnie napięcie po tych 3 godzinach? Czy to napięcie trzeba monitorować, żeby wiedzieć kiedy zakończyć pracę?

Napięcie trzeba bezwzględnie monitorować, niezbędny jest układ robiący to automatycznie + bezpiecznik. Żeby oszacować wymaganą pojemność akumulatora, zmierz natężenie na linii 12V. Laptop zasil z dedykowanego powerbanka.

 

2 godziny temu, AviatorL napisał:

Czy w miarę jak napięcie spada w akumulatorze, montaż (silniki) nie będą pracować coraz wolniej? Wtedy obiekt zacznie szybciej uciekać. Czy takie zjawisko nie zachodzi? :)

w montażach generalnie używane są silniki krokowe, którym to nie przeszkadza w tym akurat zastosowaniu

 

2 godziny temu, AviatorL napisał:

Choć mam przetwornicę 12V -> 230V to planuję kupić zasilacz samochodowy do laptopa i podłączyć go bezpośrednio do akumulatora. Czy to dobre podejście?

nie, akumulator samochodowy zaprojektowany jest do wydalenia z siebie dużego natężenia prądu w krótkim czasie i bycia natychmiast doładowanym. Ma dużo cienkich płyt dodatnich przez co głębokie rozładowania go uszkodzą bardzo szybko. Do pracy cyklicznej potrzebny jest akumulator z grubymi płytami dodatnimi z ramką, a takie miewają (powinny mieć wszystkie, ale przez cięcie kosztów nie mają) akumulatory AGM. Generalnie używanie przetwornicy 12-230V tylko po to żeby potem obniżyć napięcie do 12V i 19V to absurd. Kup powerbank dedykowany do danego modelu laptopa i daruj sobie 230V, którego używanie w warunkach wilgoci to proszenie się o krzywdę.

 

2 godziny temu, AviatorL napisał:

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Jakieś bezpieczniki są niezbędne czy wystarczą przewody prosto do akumulatora zakończone konektorami oczkowymi i ewentualnie wyłącznik?

bezpiecznik jest koniecznością, układ monitorujący napięcie też. Konektory zarób samemu, kup porządne, oczkowe, wlutuj gruby przewód głośnikowy (2.5mm2 dostępny na allegro za grosze) i zrezygnuj z 230V

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, lkosz napisał:

Laptop zasil z dedykowanego powerbanka.

Nie sądzę, żeby do mojego 15-letniego laptopa dało się coś takiego podłączyć, z tego co widziałem są na USB-C.

 

29 minut temu, lkosz napisał:

Generalnie używanie przetwornicy 12-230V tylko po to żeby potem obniżyć napięcie do 12V i 19V to absurd. Kup powerbank dedykowany do danego modelu laptopa i daruj sobie 230V, którego używanie w warunkach wilgoci to proszenie się o krzywdę.

Tak też myślałem, stąd to pytanie.

Ale z powerbankiem to raczej nie przejdzie.

 

30 minut temu, lkosz napisał:

układ monitorujący napięcie też

Jaki to miałby być układ? Najchętniej widziałbym tu woltomierz podłączony do akumulatora taki jak mam w motocyklu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, AviatorL napisał:

Nie sądzę, żeby do mojego 15-letniego laptopa dało się coś takiego podłączyć, z tego co widziałem są na USB-C.

każdy producent ma zasilacze sieciowe z akumulatorem i nie piszę tu o USB-C, tylko standardowej wtyczce i zasilaczu obsługującym protokół ładowania danego producenta

 

8 minut temu, AviatorL napisał:

Jaki to miałby być układ? Najchętniej widziałbym tu woltomierz podłączony do akumulatora taki jak mam w motocyklu.

w googlu znajdziesz, np. w AVT. Nie woltomierz, tylko układ automatycznie odcinający zasilanie

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.08.2022 o 19:33, Behlur_Olderys napisał:

Ktoś na zlocie wiosennym, niedaleko domku nr 6 pokazywał takie gotowe cuda w eleganckich skrzyneczkach. Nie pamiętam jednak kto, @dobrychemik@bacHor pamiętacie kto to miał? 

 

Cos sobie przypominam, że chyba @mateoz i @piotrek3421

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Wtrącę swoje "trzy grosze". Mały agregat ... + 30 m przedłużacz. Pociągnie wszystko, łącznie z małym czajnikiem elektrycznym i można jeszcze użyczyć mocy sąsiadowi ? Mam takie coś - działa (w mojej miejscówce jest gdzie rozwinąć 30m przedłużacza, więc hałas nie przeszkadza, nie znając zwyczajów na forum zamaskowałem nazwę ale ?)

 image.png.42e28461eaf79ef4ffa95d7d0b5eb232.png

Edytowane przez mczajka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są nawet mniejsze agregaty, choć trudno je znaleźć, dla nas tak na prawdę 500W to byłoby z zapasem. Taki agregat jest zdecydowanie lżejszy i mniejszy, niż akumulator o podobnej ilości zgromadzonej energii, więc w teorii super... No ale hałas to coś nie do przeskoczenia. Może z 30 metrów już nie jest uciążliwy, ale zauważ, że często rozbijamy się koło czyjegoś pola czy domu i lepiej nie zwracać na siebie uwagi :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam gdzie jeżdżę jest wielkie puste pole. Przejrzałem pomysły na "zasilanie polowe" i chyba są lepsze od agregatu, muszę sobie coś takiego (maxi_power_bank) zmajstrować. Ale na obserwacje zimowe, agregacić, czajniczek, farelka ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.