Skocz do zawartości

Teleskop głównie do DS


mcbarlo

Rekomendowane odpowiedzi

Obecnie mam Sky Watchera 150/750 na montażu EQ3-2. Pooglądałem od czasu do czasu planety i księżyc. Zapragnąłem teraz sprzętu z większymi możliwościami do DS. Nie żeby ten był jakiś szczególnie kiepski, ale jednak apetyt rośnie w miarę jedzenia. :)

 

Warunki obserwacji mam całkiem niezłe - dom poza miastem. Chociaż ostatnio gmina wybudowała zarąbiście jasne latarnie ledowe jak na autostradę. Na szczęście mam kawałek ogrodu za domem gdzie mogę się schować przed tym palnikiem.

 

Jakich cech oczekuje od sprzętu:

 

- utrzymywanie obiektu w kadrze,

- możliwość zapięcia kamerki - mam ZWO ASI 224MC,

- priorytetem są jednak obserwacje wizualne,

- nie musi być szczególnie mobilny, ale dobrze żebym go dał radę zatargać na miejsce obserwacji z garażu.

 

Budżet jakiego nie chciałbym przekroczyć to jakieś 7-8 tyś zł.

 

Myślałem o Synta 10-12", ale może coś o mniejszych gabarytach by się nadało jak Mak czy SC? Bardzo proszę o pomoc w doborze sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej chciałbym pooglądać galaktyki. Tak naprawdę brakuje mi najbardziej śledzenia obiektu na niebie. Choć oczywiście fajniej byłoby dostrzec więcej szczegółów niż teraz.

 

Wiem, że są zestawy do mojego montażu, ale mimo wymiany łożysk i smaru jakoś nie wierzę w jego precyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to chcesz w końcu wizual, czy astrofoto? Jeśli wizual, to po co ci precyzja śledzenia obiektu?
Jakby zrezygnować z tej precyzji, to newton na dobsonie i platformie paralaktycznej byłby interesującą opcją...

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mam już wydać 2k na system śledzenia to chciałbym żeby jednak coś z niego dało się fotografować. Pytanie też co obaj rozumiemy przez precyzję. :) 

 

Czy śledzenie na dobsonie jest precyzyjne? Byłem kiedyś na wycieczce z oglądaniem nieba w nocy i tam był właśnie taki montaż, była taka żyleta jakby mi ktoś zdjęcie w wyciągu wkleił. Nawet nie drgnęło nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to musisz się zdecydować: wizual lub astrofoto.

 

Co do wrażeń z obserwacji wizualnych; sam miałem opad szczęki z Bieszczad sprzed czterech lat, jak obserwowałem M57 przez 18-calowego Newtona. 

Prawda jest taka, że wielkie teleskopy (dla mnie to te o aperturze powyżej 16") na niektórych DS-ach pod ciemnym niebem wymiatają. Są tutaj jednak dwa "ale":

a) konieczność posiadania ciemnego nieba nad głową (zanieczyszczenie świetlne co najwyżej na poziomie Bortle 3);

b) kwestie logistyczne związane z transportem takiego telepa.

Miałem przez krótki okres czasu 16-calowego Newtona. Dawał obłędne widoki na DS-ach, ale sprawy logistyczno-transportowe pokonały mój kręgosłup i w końcu go sprzedałem.

 

Co do śledzenia... Jeśli chodzi o Dobsony, to rozwiązań jest kilka.

Platforma paralaktyczna do jedno.

Drugie rozwiązanie to szukacz + okular szerokokątny o małej ogniskowej, np. szukacz/celownik typu Telrad/Rigel oraz okular Omegon Panorama II 21mm 100o.

Trzecie rozwiązanie to Dobson typu PushTo (więcej tutaj).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez precyzję rozumiem całkowity błąd rzędu sekundy łuku. Razem z seeingiem. Platforma paralaktyczna i montaż azymutalny goto pozwoli na ekspozycje kilkusekundowe na nie za dużej skali, bo rotacja pola. To co jest rewelacyjne w wizualu, przy robieniu zdjęć może być niewystarczające.

 

Obawiam się że będziesz musiał wybrać jedno z dwóch. Zmiana 6" newtona opłaca się od 10-12". Przy dobsonie zmieścisz się w budżecie, ale to jest do wizuala, ewentualnie prostego cykania zdjęć lub planet.

Jeśli chcesz astrofoto, to trzeba paralaktyka, a w tym budżecie kupisz sam montaż typu heq5 lub eq6. Wtedy tubę bierzesz nie za dużą, wręcz ten 6" newton wystarczy na początek do galaktyk, kwestia elektrycznego focusera. Zysk jest taki, że z guidingiem uzyskasz wielominutowe ekspozycje.

 

W tej chwili masz tubę na jako-takim paralaktyku, prostą kamerę kolorową astro. Spróbuj z tym. Dokładnie wypoziomuj montaż, z barlowem w wyciągu ustaw metodą dryfu i w zasięgu powinieneś mieć z 20s niepojechanej ekspozycji bez guidingu. Ocenisz to ustawiając mont tą metodą. Przy tej skali per piksel już 5-10s ekspozycje po rozciągnięciu powinny pokazać galaktyki niedostępne w wizualu.

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, lkosz napisał:

Platforma paralaktyczna pozwoli na ekspozycje kilkusekundowe na nie za dużej skali, bo rotacja pola.

Wg Ciebie platforma paralaktyczna jest azymutalna? ;)

 

A tak serio - sama konstrukcja platformy zapewnia jej dość dużą precyzję śledzenia. Błąd pochodzi głownie z mało precyzyjnego ustawienia na biegun. Wg mnie przy dobrym ustawieniu przy 1500 mm ogniskowej powinieneś dać rade robić do 10-15 sek (nie poruszonych ekspozycji). A to na galaktyki / gromady kuliste już całkiem sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobno problem co ty. 

Mam newtona 8" na dobsonie i slabo  widzę DSy (galaktyki prawie wcale).

Wszyscy bardziej doświadczeni koledzy mowia że tylko duży Newton (od 330mm).

 

Pomyślałem że spróbujętroche na przekor Electronically Assisted Astronomy i składam zestaw taki: eq5+onstep+refraktor 127/625+kamerka asi.

Wyjdzie to niecałe 4 tys.

 

Myślenie mam że zwykłej fotografii:  zamiast jasnego obiektywu zadziałam czasem naświetlania (musi być prowadzenie) + live stacking (z dopasowaniem plate solve) w sharpcap.

Może jeszcze autofocuser.

 

Dodatkowy aspekt jest taki, że można obserwacje prowadzić w ciepełku a teleskop stoi na mrozie co powinno zwiększyć częstotliwość korzystania ze sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli priorytetem są obserwacje wizualne DS (szczególnie galaktyki) to musisz mieć duże lustro. Jeśli  chcesz mieć do tego możliwość śledzenia obiektów to np. używana synta 14"-16" z goto ale to są już wielkie i ciężkie krowy. Lepsza alternatywa to Taurus 14-16" i do tego platforma paralaktyczna. Duże teleskopy kratownicowe pojawiają się jednak bardzo rzadko na giełdzie. 

Edytowane przez micropoint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może na początek dokup sobie napęd do tego co masz? Koszt będzie - w porównaniu do założonego - znikomy, a zobaczysz co możesz osiągnąć np. właśnie za pomocą live stackingu itp.

 

Z drugiej strony - są dobsy z goto, w tych pieniądzach powinno się dać znaleźć używaną dziesiątkę albo nawet przy dobrych wiatrach dwunastkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.