Skocz do zawartości
  • 0

Stars alignment i synchronizacja HEQ5 po plate solve


WojtasSP320

Pytanie

Hej,

od pewnego czasu staram się optymalizować kroki niezbędne do rozpoczęcia sesji po rozstawieniu sprzętu.


Do tej pory mój rytuał wyglądał mniej więcej tak:

  • złapanie z grubsza ostrości
  • ustawienie się na polarną (od 3 sesji za pomocą SharpCapa zamiast tylko lunetki - mega usprawnienie)
  • podpięcie pilota pod HEQ5, wklepanie wszystkich danych zgodnie z prawdą (czas, współrzędne, DST, itd.)
  • 2-stars alignment
  • odpięcie pilota i podpięcie do komputera przez kabel EQMOD
  • zrobienie plate solve'a w APT i zsynchronizowanie współrzędnych z plate solve'a z montażem

 

Chciałbym zrezygnować z podpinania pilota, tylko od razu ustawić montaż w pozycji zaparkowanej i zrobić plate solve, ale ostatnim razem jak próbowałem to zrobić to próba synchronizacji kończyła się  komunikatem:
 

Cytat

Cannot sync to coordinates, exception occurred


Z tego co wyczytałem w internecie może tak się zdarzyć, jeśli różnica pomiędzy tym co ma aktualnie ustawiony montaż, a nowymi współrzędnymi z plate solve'a jest większa niż 15 stopni.

Dlatego też ustawiłem się na polarną (widząc ją mniej więcej w polu) i zresetowałem montaż (wyłącz/włącz) tak, żeby miał ustawione RA 0, DEC 90 (co potwierdził EQMod) ale nadal dostawałem ten sam komunikat o błędzie.

Spróbowałem więc podpiąć pilota, zrobić 1-star alignment (kończąc na gwieździe Caph) i powtórzyć cały proces ale znów rezultat był ten sam.

 

Dopiero gdy zrobiłem 2-stars alignment (Capella i Caph) montaż przyjął dane z plate solve'a.

Czy ktoś z Was się spotkał z tym problemem? Jak to u Was wygląda? I czy da się to zrobić bez podpięcia pilota?

 

-------------

Sprzęt:
HEQ5 z pilotem SynScan + kabel EQMod USB
Newton 150/750 (jeśli to miałoby jakiekolwiek znaczenie)

Soft:
SharpCap (do ustawiania na polarną)
Astronomy Photo Tools v4.00 (do obsługi całej reszty sesji w tym do plate solvingu (ustawione wszystkie 3 możliwe plate solvery))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Większość, jak nie wszystkie problemy z synchronizacją wynikają z tego, że po sesji nie zaparkuje się montażu i przy starcie nowej nie zaczyn się z pozycji startowej. Sync ma pewien zakres, w którym może się odbyć i jak jesteśmy zbyt daleko od oczekiwanej wartości lub ręcznie ustawiamy na obiekt, to wtedy wszystko się sypie.

Poprawna procedura to właśnie PARK po zakończeniu sesji, start z HOME POSITION na początku nowej sesji, dojazd do jakiegoś obiektu bez rozsprzęglania montażu (guzikami lub GoTo), Plate Solve i Sync. Jeśli trzymałem się ego, to nigdy nie było problemu z synchronizacją na HEQ5.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Iluvatar napisał:

Większość, jak nie wszystkie problemy z synchronizacją wynikają z tego, że po sesji nie zaparkuje się montażu i przy starcie nowej nie zaczyn się z pozycji startowej. Sync ma pewien zakres, w którym może się odbyć i jak jesteśmy zbyt daleko od oczekiwanej wartości lub ręcznie ustawiamy na obiekt, to wtedy wszystko się sypie.

Poprawna procedura to właśnie PARK po zakończeniu sesji, start z HOME POSITION na początku nowej sesji, dojazd do jakiegoś obiektu bez rozsprzęglania montażu (guzikami lub GoTo), Plate Solve i Sync. Jeśli trzymałem się ego, to nigdy nie było problemu z synchronizacją na HEQ5.

Zgadza się.

Ale różnie się zdarza (np. braknie zasilania). Dlatego Home Position dobrze jest mieć (a nawet trzeba) ustawioną jako zerową. Wtedy po ponownym podłączeniu montażu parkujemy na tej właśnie pozycji, a potem rozprzęgamy i ustawiamy ręcznie na zero.  

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Iluvatar napisał:

Większość, jak nie wszystkie problemy z synchronizacją wynikają z tego, że po sesji nie zaparkuje się montażu i przy starcie nowej nie zaczyn się z pozycji startowej.

 

1 minutę temu, warpal napisał:

Ale różnie się zdarza (np. braknie zasilania). Dlatego Home Position dobrze jest mieć (a nawet trzeba) ustawioną jako zerową. Wtedy po ponownym podłączeniu montażu parkujemy na tej właśnie pozycji, a potem rozprzęgamy i ustawiamy ręcznie na zero.  

I to może być mój problem, cały czas myślałem, że po wyłączeniu i włączeniu zasilania montaż się resetuje, czyli gdzie by nie patrzył startuje z ustawieniami 00:00:00 +90:00:00, ale z tego co piszecie, to montaż ma jakiś eeprom w którym sobie zapisuje ostatnią pozycję i ją wczytuje na starcie. Dobrze zrozumiałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kurde ja chyba tego nigdy nie skumam ale to dlatego że mieszacie wciąż z tym HP...

Dla mnie każdej ustawienie teleskopu na montażu gdzieś tam w pobliże GP przed sesją to HP.

Wszystko co najważniejsze, rozgrywa się przecież po ustawieniu na GP. 

Wtedy daję polecenie, teleskopowi aby podążał za M31, jeśli troszeczkę się zagapi, to platesolve załatwia sprawę.

Nie rozumiem po co angażować w to HP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie mogę. HP, to u mnie okolice bieguna.

Dokładnie ciut na lewo od GP.

Ale chyba rozumiem o czym piszesz:)

Teraz się trochę pogubiłem, bo nie pamiętam,czy potwierdzam że po ustawieniu na GP, to jest właśnie moje HP. Chyba nie.

Może faktycznie robię coś źle.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
33 minuty temu, Iluvatar napisał:

Nie wiem, jak w innych montażach, ale dla HEQ5 domyślną pozycją bazową jest 90° DEC i przeciwwaga skierowana w dół, a ta pozycja nie koreluje się z GP.

Gdzie to jest zdefiniowane? Przecież przy przeciwwagach w dół naturalne jest ustawienie na biegun.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Robson_g napisał:

Nie mogę. HP, to u mnie okolice bieguna.

Dokładnie ciut na lewo od GP.

Wychodzi z tego, że nie do końca. Z tego co koledzy piszą powyżej wynika, że jeśli ostatniej nocy robiłeś M42 i na tym zakończyłeś a dziś zwolnisz sprzęgła i ustawisz się w HP czyli tak jak piszesz - w okolice polarnej a następnie dasz montażowi polecenie "poleć na M42" to nie ustawi ci się na mgławicy oriona (5h36m -5°26') tylko nigdzie sie nie ruszy bo startujesz programowo z pozycji oriona z ustawionym teleskopem ręcznie na GP/HP. Więc dla niego on jest właśnie w orionie i tylko sobie poprawi plate solvem ale ten nie pozwoli zsynchronizować bo róznica będzie za duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

1. podłącz EQMOD
2. sprawdź współrzędne lokalizacji
3. kliknij PARK
4. w razie potrzeby ręcznie zmień pozycję teleskopu
5. umieść gwiazdę polarną w ostrym nasadce

6. kliknij UNPARK
7. zrób zdjęcie w APT, Solve, Sync
8. zrób GOTO na pobliskiej gwieździe, na przykład w Ursa Major, zrób zdjęcie w APT, Solve, Sync
9. zrób GOTO na przedmiot, którego potrzebujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
36 minut temu, apolkowski napisał:

Wydaje mi się, że one służą jako odniesienie do tych zielonych pierścieni ze skalą do ustawiania klasycznego na Polarną.

Tak.

Jednak ja miałem ustawione pierścienie w ten sposób, że po wypoziomowaniu osi miałem ustawione 0 i 90 st. Tym i strzałkami ustawiałem montaż do pozycji zero/home.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.