Skocz do zawartości
  • 0

Czy Teleskop Bresser Messier AR-127/635 ma sens na poczatek?


tonieyxa

Pytanie

Witam,
Zaczynam swoja przygode z obserwacjami. Mam pare pytan na ktorych szukam odpowiedzi (z gory przepraszam jezeli niektore pytania sa oczywiste):

1. Czy Teleskop Bresser Messier AR-127/635 ma sens na start jezeli mieszkam w Warszawie na Urysnowie i mam swoj ogrodek wysuniety na poludnie. (Czy bede mogl obserwowac ciala niebieskie naszego ukladu slonecznego z dogodnym przyblizeniem?)

2. Jezeli wczesniej wymieniony teleskop nie ma sensu do mojej sytuacji to jaki bylby adekwatny (chcialbym wydac od 1500 do 2000zl) 
 

3. Ile cial niebieskich pozna naszym ukladem bede mogl zobaczyc (aktualnie oprocz ksiezyca widze tylko 3 gwiazdy nieznanej mi nazwy)

4. Lepiej ustawic teleskop na ogrodku czy na wyzszym pietrze (ok 6 m nad ogrodkiem)?

5. Czy wada wzroku (ok -4 w obu oczach) bedzie mi przeszkadzac w obserwacjach (powinienem zdejmowac okulary podczas uzywania teleskopu czy miec je zalozone)

6. Jak wychladzac teleskop (slyszalem ze wychlodzony teleskop lepiej dziala), i do jakiej temperatury go wychlodzic?

7. Czy istnieja jakies aplikacje ktore moga pomoc w obserwacjach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1
38 minut temu, tonieyxa napisał:

1. Czy Teleskop Bresser Messier AR-127/635 ma sens na start jezeli mieszkam w Warszawie na Urysnowie i mam swoj ogrodek wysuniety na poludnie. (Czy bede mogl obserwowac ciala niebieskie naszego ukladu slonecznego z dogodnym przyblizeniem?)

Południowy horyzont z przyległościami od wschodu i zachodu to dobra miejscówka do planet. Aale krótki achromat do planet to nie jest dobry pomysł. A z tym dogodnym przybliżeniem, to zależy co masz na myśli...

 

38 minut temu, tonieyxa napisał:

2. Jezeli wczesniej wymieniony teleskop nie ma sensu do mojej sytuacji to jaki bylby adekwatny (chcialbym wydac od 1500 do 2000zl) 

jeśli 2000zł jest nieprzekraczalne, to zostaje newton 6"-8". Jeśli możesz przekroczyć - MAK 127

 

38 minut temu, tonieyxa napisał:

3. Ile cial niebieskich pozna naszym ukladem bede mogl zobaczyc (aktualnie oprocz ksiezyca widze tylko 3 gwiazdy nieznanej mi nazwy)

z miasta widać wiele obiektów głębokiego nieba, W zasięgu są obiekty o jasności do ok. 11 magnitudo. Poczytaj o katalogu Messiera. To ile zobaczysz w okularze zależy od adaptacji wzroku do ciemności i wad wzroku. Z użyciem kamery w wyciągu granicą jest zaświetlenie nieba, pewnie gdzieś w okolicach 15-16 magnitudo.

 

38 minut temu, tonieyxa napisał:

4. Lepiej ustawic teleskop na ogrodku czy na wyzszym pietrze (ok 6 m nad ogrodkiem)?

zależy... na trawie będzie dokuczać kondensacja wilgoci, mogą przeszkadzać krzaki i chłód. Na balkonie rosy nie będzie, można wejść do domu się ogrzać, ale jeśli jest mały, to będzie niewygodnie. Do tego możesz mieć pogorszenie ostrości obrazu z balkonu (unoszące się ciepłe powietrze z niższych pięter).

 

38 minut temu, tonieyxa napisał:

5. Czy wada wzroku (ok -4 w obu oczach) bedzie mi przeszkadzac w obserwacjach (powinienem zdejmowac okulary podczas uzywania teleskopu czy miec je zalozone)

będzie to uciążliwe i jest to dla ciebie informacja, żeby szczególnie zwracać uwagę na odległość źrenicy w okularze teleskopu, żeby móc używać okularów korekcyjnych. Alternatywą jest zakup kamerki astronomicznej i obserwacje z ekranu laptopa/tabletu, ale to już ma dodatkowe wymagania (napęd w teleskopie)

 

38 minut temu, tonieyxa napisał:

6. Jak wychladzac teleskop (slyszalem ze wychlodzony teleskop lepiej dziala), i do jakiej temperatury go wychlodzic?

wychładzasz zawsze do temperatury otoczenia, metoda dowolna. Ja teleskop trzymam non stop na balkonie (pod pokrowcem) więc nie muszę nic chłodzić. Aale wcześniej nie mając balkonu w chłodnych miesiącach chłodziłem teleskop w lodówce.

Wychłodzenie wygasza prądy powietrza wewnątrz tuby, w refraktorach jest to słabiej widoczne, bo światło przez tubę przechodzi raz. W newtonach na przykład światło przechodzi dwa razy i wrażliwość się zwiększa, a w katadioptrykach i zwierciadlakach w układzie Cassegraina przechodzi już trzy razy i degradacja ostrości jest znaczna.

 

38 minut temu, tonieyxa napisał:

7. Czy istnieja jakies aplikacje ktore moga pomoc w obserwacjach?

sky safari, stellarium, skeye, mobile observatory, sky view

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam refraktor SW 120 / 600 i MAK 127 / 1500, a także Netwona 200 / 1200. Jest dużo opinii że taki krótki refraktor się nie nadaje do planet, ale polemizowałbym.

Ten sam okular w krótkim refraktorze da co prawda mniejsze powiększenie niż w takim MAK 127 (2.5x mniejsze), ale stosując okular o krótszej ogniskowej uzyskasz podobny efekt.

Wady jakie widzę ja w krótkim refraktorze w porównaniu z MAKiem to:

1) Mimo wszystko refraktor jest sporo większy od MAKa, 2x dłuższy przy podobnej średnicy.

2) Pojawia się aberracja chromatyczna. Szczerze dla mnie nie jest ona dużym problemem. Można ją bardzo ograniczyć stosując dodatkowe przysłony.

3) Robienie zdjęć planet jest dużo wygodniejsze w MAKu, bo nie trzeba stosować dodatkowych soczewek Barlowa żeby uzyskać podobny rozmiar obiektu.

Jeżeli planujesz od czasu do czasu jeździć poza miasto i obserwować obiekty głębokiego nieba to refraktor jest dobrym wyborem. Jeżeli ma to być teleskop stricte blokowy na Ursynowie to brałbym jednak MAKa. Jest bardzo wygodny do przenoszenia i przechowywania, szczególnie w bloku. Natomiast Netwon 200 / 1200 jest bardzo fajnym teleskopem ale niestety przenoszenie / przewożenie zniechęca do korzystania.

Nowy MAK127 kupisz za jakieś 1600zł (sama tuba), używane da się już znaleźć za ~1000-1200 zł. To podobny budżet jak refraktor o zbliżonym rozmiarze.

No i kwestia montażu. W miarę tanio można zdobyć Sky Watcher AZ-GTI i mieć sterowanie teleskopem po WIFI (nowy poniżej 2000zł, używki trochę ponad 1000zł, tylko niestety nieczęsto pojawiają się na giełdzie). Uźdzwig do 5 kg.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Cytat

1. Czy Teleskop Bresser Messier AR-127/635 ma sens na start 

 

Tak. Tak się składa, że to był mój pierwszy teleskop i bardzo miło go wspominam. Wokół planet czy Księżyca będzie żółta i fioletowa obwódka (aberracja) , ale ja chyba nie byłem na nią zbytnio uczulony, a miałem wtedy porównanie a teleskopem APO kolegi.  Mi brakowało mikrofocusera czyli dokładnego ustawiania ostrości, ale nie jest on konieczny.
 

Cytat

... aktualnie oprocz ksiezyca widze tylko 3 gwiazdy nieznanej mi nazwy

 

Właściwie to nie ogląda się stricte gwiazd tylko gromady gwiazd (otwarte, kuliste), mgławice, galaktyki. Tzn. nie, że jest jakiś zakaz, ale są ciekawsze obiekty ;-) 
Poczytaj o tabeli Wimmera lub wersja elektroniczna. I nie oglądaj "gwiazd" podczas pełni Księżyca, choć u Ciebie łuna z miasta i tak zrobi swoje. Planety to co innego, nie są tak czułe na jasne niebo

 

Cytat

Czy wada wzroku (ok -4 w obu oczach) bedzie mi przeszkadzac


Jeśli masz "zwykłą" wadę to to samo co robią szkła okularów zrobi wyciąg czyli wyregulujesz ostrość. W przypadku cylindrów i innych wad to już pewnie okulary będziesz musiał nosić. A tak naprawdę to najlepiej jak sam sprawdzisz.

 

Cytat

slyszalem ze wychlodzony teleskop lepiej dziala

 

dobrze słyszałeś co nie znaczy, że nie wychłodzony nie działa. Wystaw na zewnątrz i używaj :)

 

Edytowane przez zdzichu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hej.

Jako były użytkownik mniejszego brata teleskopu z tematu napiszę kilka słów. Przez ponad rok posiadałem teleskop Bresser AR 102/600. Zresztą małą recenzje poczyniłem na tym forum. Od tamtego czasu parę rzeczy zmieniło się w moim podejściu do achromatów. Miałem ich kilka. Co do aberracji chromatycznej też byłem i nadal jestem nie tak bardzo na nią wrażliwy. Z aberracja chromatyczna wiąże się druga rzecz a mianowicie aberracja sferyczna, która nie pozwoli nam ustawić idealnej ostrości. W przypadku teleskopu, który posiadałem ( AR 102/600 ) maksymalne powiększenie bez rozmazanej plamy w okularze  to około x 120 z obiektywem przysłoniętym do 60 mm . Czyli Jowisza obserwowałem tak naprawdę teleskopem 60/600. Nawet mikrofokuser nie pomoże ( mój teleskop był w taki wyposażony ) ponieważ w dużych powiększeniach ( większych niż x 80 ) tej ostrości idealnie ustawić się nie da. Zobaczyłem to kiedy nabyłem teleskop z OLX za 400 zł ( SW 70/900 ) gdzie ustawienie ostrości przy powiększeniu x 140 nie stanowiło problemu. Ar 102/600 był za to doskonały jako teleskop na wypady pod ciemne niebo. W zakresie powiększeń x 20 - x 50 pokazał mi wszystkie obiekty katalogu Messiera i wiele jaśniejszych NGC. Nawet zakupu 12 calowego Newtona nie był tak udany jak Bressera AR 102/600. Można się bawić w jakieś filtry i przysłony ale to nie dla mnie. Teraz mam nieco lepszy achromat z lepszym szkłem o podobnych parametrach (102/714). W małych powiększeniach nie pokaże nic więcej niż AR 102/600 ale różnica robi się na planetach i Księżycu w dużych powiększeniach ( dużych jak na takie maluchy ). Wiem że z czasem będę szedł w tą stronę ( achromatów ) i następny będzie jakiś APO. Na początek zawsze doradzam żeby za dużo nie wydać. Ja zaczynałem od SW 90/900 na Az3 ,który doradził mi śp. Pan Janusz z Astrokrak ( to było kilka dobrych lat temu i nie miałem pojęcia z kim rozmawiam ). Temat nie jest prosty ale warto poznać różne strony medalu.

Pozdrawiam 

Adrian

 

Edytowane przez as1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czołem, czołem,

podłączę się do tematu, ponieważ widzę opis kolejnego słabo skolimowanego Bressera 102/600, a być może ktoś zastanawia się nad jego zakupem lub innego z rodziny. Teleskop reklamowany jest jako "wysokiej klasy, świetnie skorygowany", ale w dwóch posiadanych egzemplarzach musiałem przysłaniać obiektyw do optymalnych dla mnie 6cm, żeby na Jowiszu cokolwiek majaczyło. Wniosek: jasny achromat musi mieć możliwość kolimacji obiektywu, a to generuje koszty produkcji, możliwości pogorszenia optyki przez nieodpowiednią regulację itp, co oznacza, że są to instrumenty dla zaawansowanych użytkowników. 

Bresser 127/635 posiada możliwość pochylania celi obiektywu i myślę, że łatwo z tego skorzystać o ile gwarancja pozwala - warto zapytać w sklepie. Nie wiem czy ma możliwość centrowania soczewek, ale tego na początek lepiej nie robić. Ja swojego Bressera 102/600 skolimowałem (a może raczej wyjustowałem) centrując niezależnie obie soczewki. Fabryczne śruby pozwalają wycentrować przednią, a po kilkugodzinnym majsterkowaniu poprawiłem również ujemną. Ja wiem, że takich rzeczy nie powinno się robić z nowo zakupionym sprzętem, ale skoro jedynym rozwiązaniem był zwrot pieniędzy musiałem coś postanowić. Co osiągnąłem? Zrezygnowałem z przysłony obiektywu, aberracje są na tyle małe, że majaczy WCP (niestety czarna), ostro widać cienie księżyców Jowisza, czasem pokaże się przerwa Cassiniego, a na co dzień przynajmniej łatwo odróżnić z której strony ogłada się pierścień, wyraźnie rozdzielają się Epsilony. Wszystko z Vixenem SLV 4mm i BCO 6mm. Zacząłem zastanawiać się nad zakupem Vixena SLV 2.5mm (pow. 240x) na taką świetną pogodą jak tydzień czy dwa temu, choć jeszcze niedawno 4mm używałem głównie do oglądania białych kropek na dachu naprzeciwko. DS-y widać, ale to tylko 10cm soczewki pod zaświetlonym niebem, więc bez szału.

Krótko mówiąc: nie polecam tych jasnych achromatów początkującym użytkownikom. Wymagają kolimacji (fabryczna tolerancja błędów jest naprawdę niska, cóż cena..., ciekawe czy SW robi lepsze) i najlepiej doświadczenia ze sprzętem optycznym. Wiele osób pisze o Maku pod zaświetlone niebo i to jest chyba najlepsza droga, może długi achromat jak miejsce pozwoli albo duże APO (ale to inna bajka).

Życzę dziś bezchmurnego (podobno) nieba,

Donat

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 7.10.2022 o 00:06, tonieyxa napisał:

Witam,
Zaczynam swoja przygode z obserwacjami. Mam pare pytan na ktorych szukam odpowiedzi (z gory przepraszam jezeli niektore pytania sa oczywiste):

1. Czy Teleskop Bresser Messier AR-127/635 ma sens na start jezeli mieszkam w Warszawie na Urysnowie i mam swoj ogrodek wysuniety na poludnie. (Czy bede mogl obserwowac ciala niebieskie naszego ukladu slonecznego z dogodnym przyblizeniem?)

2. Jezeli wczesniej wymieniony teleskop nie ma sensu do mojej sytuacji to jaki bylby adekwatny (chcialbym wydac od 1500 do 2000zl) 
 

3. Ile cial niebieskich pozna naszym ukladem bede mogl zobaczyc (aktualnie oprocz ksiezyca widze tylko 3 gwiazdy nieznanej mi nazwy)

4. Lepiej ustawic teleskop na ogrodku czy na wyzszym pietrze (ok 6 m nad ogrodkiem)?

5. Czy wada wzroku (ok -4 w obu oczach) bedzie mi przeszkadzac w obserwacjach (powinienem zdejmowac okulary podczas uzywania teleskopu czy miec je zalozone)

6. Jak wychladzac teleskop (slyszalem ze wychlodzony teleskop lepiej dziala), i do jakiej temperatury go wychlodzic?

7. Czy istnieja jakies aplikacje ktore moga pomoc w obserwacjach?

(1) ogródek na południe to optymalna opcja. Ale Messier 127/635 to NIE jest teleskop do dużych powiększeń. To teleskop na małe powiększenia (do około 100x) na mgłwice, galaktyki i ogólnie obiekty tzw Głębokiego Nieba (Deep Sky Objects)

(2) do planet, Slońca (z filtrem) oraz Księżyca duuuuuzo lepszy byłby Maksutov, minimum 127mm średnicy

(3) duuuuużo...... Największe ograniczenie będzie stanowić adaptacja oka do widzenia w ciemności, jeśli obserwujesz z Warszawy. Jeśli pojedziesz pod ciemne niebo, masz szansę zobaczyć dużo więcej niż dużo

(4) lepiej w ogródku, chyba, że balkon wyższego piętra jest stabilny i daje równie dobry widok oddokoła

(5) jeśli masz wadę sferyczną, nie ma ona znaczenia; skompensujesz ją wyciągiem okularowym teleskopu. Jeśli masz astygmatyzm - sugeruję obserwować w okularach usuwających astygmatyzm i zachować czujność przy wyborze okularów do teleskopu - muszą mieć DUŻE ODSUNIIĘCIE ŹRENICY WYJŚCIOWEJ (cokolwiek to oznacza). Najlepiej, aby to odsunięcie było rzędu 20 mm

(6) jest tego baaaaardzo dużo, zacząłbym od Stellarium www.stellarium.org

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
23 minuty temu, dj_ napisał:

Teleskop reklamowany jest jako "wysokiej klasy, świetnie skorygowany"

podkreślmy to dobitnie: żaden z teleskopów Bressera nie jest wysokiej klasy ani świetnie skorygowany. To są najtańsze refraktory. Korekcja i jakość to jest w ogóle inny pokój niż Bresser.

 

25 minut temu, dj_ napisał:

Wiele osób pisze o Maku pod zaświetlone niebo i to jest chyba najlepsza droga

MAK nie ma magicznych właściwości, nie redukuje LP, pracuje tak samo w tych samych warunkach, z tym samym powiększeniem, jak inne teleskopy, z dokładnością do zniekształceń wynikłych z konstrukcji. Długa ogniskowa powoduje złudzenie ciemnego tła, ale to jest złudzenie. DSy widać w MAKu tak samo, jak w newtonie, w tym samym powiększeniu i równej aperturze. MAKi mają swoje zalety, ale nie polegają one na lepszej pracy w mieście. Pod zaświetlone niebo teleskop kupuje się dokładnie tak samo, jak pod ciemne niebo, tylko trzeba obniżyć oczekiwania lub zwiększyć budżet inwestując w filtry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 7.10.2022 o 10:26, ryhu napisał:

Mam refraktor SW 120 / 600 i MAK 127 / 1500, a także Netwona 200 / 1200. Jest dużo opinii że taki krótki refraktor się nie nadaje do planet, ale polemizowałbym.

Ten sam okular w krótkim refraktorze da co prawda mniejsze powiększenie niż w takim MAK 127 (2.5x mniejsze), ale stosując okular o krótszej ogniskowej uzyskasz podobny efekt.

Polemika zupełnie błędna i "ślepouliczkowa". Zapewne chciałeś napisać: "uzyskasz to samo powiększenie, ale zupełnie inną jakość obrazu / detal / kontrast /  rozdzielczość." Porównaj aberrację chromatyczną zwykłego dubletu (SW 120/600) i Maka 125/1500 przy tym samym powiększeniu, np 150x. Natychmiast okaże się, że achromat f/5 ZUPEŁNIE się nie nadaje do planet, a Maksutov DOSKONALE nadaje się do planet.

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.