Skocz do zawartości

Promowane odpowiedzi

Ainar    525

Wow, po szybkim przejrzeniu znalazłem literówkę we wstępie a tak to... Katalog Wimmera, dajcie tylko pogodę i startuję z maratonem Wimmera. Normalnie jak menu w restauracji, opad szczeny. Szkice są Twoje? Jeśli tak to podwójnie chylę czoła przed tak genialnie wykonaną pracą.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
wimmer    3258
Wow, po szybkim przejrzeniu znalazłem literówkę we wstępie a tak to... Katalog Wimmera, dajcie tylko pogodę i startuję z maratonem Wimmera. Normalnie jak menu w restauracji, opad szczeny. Szkice są Twoje? Jeśli tak to podwójnie chylę czoła przed tak genialnie wykonaną pracą.

Dzięki za zwrócenie uwagi. Żeby było śmiesznie, wstęp pisałem na końcu :) I po kilku dniach robieniia tabeli, mózg mi już paruje a Open Office postanowił przestać podkreślać błędy ;)

Poprawiłem literówkę i podmieniłem plik. Można pobrać jeszcze raz bez błędu :)

A szkice to w zasadzie nie szkice a grafiki. Podstawą pod te grafiki była symulacja w Stellarium. Następnie zmieniałem graficznie każdy obiekt, żeby wyglądał tak, jak mniej więcej powinien.

Planowałem robić szkice każdego obiektu, ale uznałem, że zajęłoby mi to jakieś pół roku ;)

I dziękuję za dobre słowa!

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Muchozol    326

Świetne! Gratuluję.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Ainar    525

Cwane posunięcie z tym Stellarium ^^ mimo wszystko świetna karta dań.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
ekolog    2741

Śliczna!

Cieszy mnie, że przy Messier 57 jest trudność 3 bo to nie łatwy obiekt do znalezienia był dla mnie (porażka za pierwszym podejściem bez przygotowania).

Swego czasu, nie wiedząc kim jest Olo (Wimmer) wręczyłem mu moją nieudolną, skromną tabelkę "tego typu".

Wziął i grzecznie podziękował, bez śmiechu, a zasługiwałem ;)

Miałem tam, nieopacznie, wcale nie łatwą Messier 33, której tu nie ma (i wcale mnie to nie dziwi).

Pozdrawiam

p.s.

A Ty już pobrałeś Tabelę Wimmera? :)

sliczna.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
wimmer    3258
Śliczna!

Cieszy mnie, że przy Messier 57 jest trudność 3 bo to nie łatwy obiekt do znalezienia był dla mnie (porażka za pierwszym podejściem bez przygotowania).

Swego czasu, nie wiedząc kim jest Olo (Wimmer) wręczyłem mu moją nieudolną, skromną tabelkę "tego typu".

Wziął i grzecznie podziękował, bez śmiechu, a zasługiwałem ;)

Miałem tam, nieopacznie, wcale nie łatwą Messier 33, której tu nie ma (i wcale mnie to nie dziwi).

Pozdrawiam

p.s.

A Ty już pobrałeś Tabelę Wimmera? :)

Tak. Postanowiłem jednak dodać M57, mimo iż dla małego teleskopu to pewne wyzwanie. Po prostu każdego początkującego jakoś ciągnie do tego pierścionka :)

Dodałem również M104, która także jest dość wymagająca, ale od ostatniej tabeli dużo o niej myślałem :)

M33 nadal nie ma. Z dość trywialnego powodu. Mimo, iż sam nie jestem początkujący, to często mam problemy z jej obserwacją :D Jakoś jej nie ufam.

pzdr

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Vader    151

Asteryzmy piękna sprawa. Szkoda, że zazwyczaj są pomijane w opracowanich. Dzięki, chętnie skorzystam przy nastepnych obserwacjach.

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
lukkaz    39

super, sprobuje to "sprzedac" mojemu bratankowi, ktory dostanie SkyLuxa na gwiazdke, a i sam skorzystam z przyjemnoscia !

dzieki za opracowania i szacunek za trud i czas :respect:

Edytowane przez lukkaz

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Solowy    49

Kapitalna robota! Chylę czoła i sam na pewno niejednokrotnie skorzystam podczas moich lornetkowych obserwacji :icon_smile:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Paweł Trybus    884

Bardzo mi się podoba, gratuluję!

Olek, a przyszło Ci na myśl opublikować ten kawał świetnej roboty w formie broszurki? Mógłbyś pogadać z dystrybutorami sprzętu astro, może zgodziliby się uczynić z "Tabeli Wimmera" miły bonusik dla kupujących teleskop lub lornetkę? Dodają instrukcję obsługi, niewiele warte okulary - niech dodają i ten mini-poradnik. Wyjdzie z pożytkiem i dla miłośników astronomii i dla Twojej kieszeni.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Paether    11281

Żeby nie było zbyt słodko...obsuwę miałeś :P

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
piotr_a    641

Wimmer.

Fajna sprawa.

Powiem szczerze, nie znalazłem do tej pory opracowania tak bardzo przystępnego.

W mojej przygodzie z astronomią zacząłem właściwie od razu od astrofoto bo wizual był dla mnie za trudny :D

Nie wiedziałem czego szukać, jak to ma wyglądać, etc.

W Twoim opracowaniu jest wszystko co potrzebne aby cieszyć się z obserwacji.

Dzięki ci za Twoją pracę.

Drobna uwaga i prośba o uzupełnienie.

W tabeli jest pole TYP obiektu

Przydałaby się legenda - ME+ R, MP, etc. na początku tabeli.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
wimmer    3258
Bardzo mi się podoba, gratuluję!

Olek, a przyszło Ci na myśl opublikować ten kawał świetnej roboty w formie broszurki? Mógłbyś pogadać z dystrybutorami sprzętu astro, może zgodziliby się uczynić z "Tabeli Wimmera" miły bonusik dla kupujących teleskop lub lornetkę? Dodają instrukcję obsługi, niewiele warte okulary - niech dodają i ten mini-poradnik. Wyjdzie z pożytkiem i dla miłośników astronomii i dla Twojej kieszeni.

Dziękuję.

Tak, myślałem o tym. Nawet ostatnio jeden znajomy mówił mi to samo.

Mam bardzo mieszane uczucia. Chciałbym tą tabelę po prostu przekazać wszystkim za darmo, tak jakbym dzielił się opinią czy informacjami wśród grona miłośników na jakimś zlocie. Nie wymagać za to żadnej zapłaty.

A z drugiej strony, gdyby dodawano tabelę w postaci broszury do sprzedawanych teleskopów w którymś z polskich sklepów astro, to naszła by mnie taka myśl: skoro zarabiacie na sprzedawanych teleskopach, to dlaczego ja nie miałbym zarobić kilka groszy, gdy dodacie moją tabelę do teleskopu? To znów gryzie się z pierwszym odczuciem, że po prostu chciałbym się podzielić.

Dlatego odpowiem: nie wiem :)

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
wimmer    3258
Wimmer.

Fajna sprawa.

Powiem szczerze, nie znalazłem do tej pory opracowania tak bardzo przystępnego.

W mojej przygodzie z astronomią zacząłem właściwie od razu od astrofoto bo wizual był dla mnie za trudny :D

Nie wiedziałem czego szukać, jak to ma wyglądać, etc.

W Twoim opracowaniu jest wszystko co potrzebne aby cieszyć się z obserwacji.

Dzięki ci za Twoją pracę.

Drobna uwaga i prośba o uzupełnienie.

W tabeli jest pole TYP obiektu

Przydałaby się legenda - ME+ R, MP, etc. na początku tabeli.

O matko!!!!!

Zapomniałem o legendzie :o

Już dodaje. Dzięki za zwrócenie uwagi!

*edyta*

Poprawione i podmienione. Jeszcze raz dzięki!

Edytowane przez wimmer

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
wimmer    3258

Hahaha. Widziałem to. Maras mi ostatnio wysyłał to na fejsie :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta