Skocz do zawartości

Atlas Nieba z 1963r. :)


Milena Niemczyk

Rekomendowane odpowiedzi

Czy możesz poszukać i porównać ze stanem obecnym co sie zmieniło od czasu wydania tego albumu na niebie? Pierwsze co mi przychodzi do głowy to położenie gwiazdy Barnarda. Czy jesteś w stanie ją odszukać w tym albumie?

Edytowane przez WojtasSP320
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, WojtasSP320 napisał:

Pierwsze co mi przychodzi do głowy to położenie gwiazdy Barnarda. Czy jesteś w stanie ją odszukać w tym albumie?

Proszę bardzo - okolice gdzie powinna być. Jednak nie umiem odpowiedzieć która to Gwiazda Barnarda, i czy w ogóle została tutaj opisana. Jak ktoś wie to proszę o odpowiedź :)

Jak macie jeszcze jakieś propozycje, co mogłabym porównać z stanem obecnym, zapraszam ;)

IMG_20221015_174627.thumb.jpg.453e7fc63274888d10a9f7f9c5dcc866.jpg

 

 

Edytowane przez Milena Niemczyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, WojtasSP320 napisał:

Czy możesz poszukać i porównać ze stanem obecnym co sie zmieniło od czasu wydania tego albumu na niebie? Pierwsze co mi przychodzi do głowy to położenie gwiazdy Barnarda. Czy jesteś w stanie ją odszukać w tym albumie?

Wydaje mi się że ten atlas pokazuje gwiazdy do max 7 mag.

Edytowane przez as1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, as1 napisał:

Wydaje mi się że ten atlas pokazuje gwiazdy do max 7 mag.

Nawet do 6 mag. Szkoda, bo Barnard mógłby być ciekawy ?

Może macie jakieś inne propozycje?

IMG_20221015_180639.thumb.jpg.5ccc17154254b840b4860ae1221cca70.jpg

Edytowane przez Milena Niemczyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, WojtasSP320 napisał:

A może coś, co się administracyjnie zmieniło? jakieś granice gwiazdozbiorów, itp.?

Coś mam. Niby małego ale jest. Nazwa gwiazdozbioru Pieca jest zapisana ,,Piec Chemiczny'' a nie jak jest obecnie po prostu ,, Piec''

Nazwa została zmieniona na obecną przez Międzynarodową Unię Astronomiczną w 1928 roku.

No i jeszcze ,,Tarcza'' jest tu wpisana ,,Tarcza Sobieskiego''IMG_20221015_183339.thumb.jpg.c4ce6798a8fb51c3b653bd96d8593e23.jpg

IMG_20221015_182117.thumb.jpg.e0a2e7fa8e43c9d273841448a81f626a.jpg

Edytowane przez Milena Niemczyk
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minutes ago, WojtasSP320 said:

A może coś, co się administracyjnie zmieniło? jakieś granice gwiazdozbiorów, itp.?

Formalnie zdefiniowane granice gwiazdozbiorów to jakiś początek 20 wieku. To zresztą była kurtuazja w kierunku historii astronomii. Dziś by się w to nikt już pewnie nie bawił.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Gość na chwilę napisał:

Tak wyglądała przed.

2.thumb.jpg.3d5e60da0c3cadf76d70790a427b723f.jpg

Bardzo fajne :D

 

 

Tak sobie oglądałam tą mapę Księżyca, i myślę sobie ,,Co on taki nie księżycowy?'', wystarczyło odwrócić i już wygląda normalnie :buahaha:

Odnalazłam krater Plato i Kopernik :D

IMG_20221015_193206.thumb.jpg.86639605112ecab1ee8c77922e390718.jpgIMG_20221015_193225.thumb.jpg.40da73b2a2a66c286247e439fd24a9f2.jpg

 

Co do starych rzeczy astro...

Mam jeszcze książkę ,,Komety - ciała tajemnicze'' autorstwa Stanisława R. Brzostkiewicza z 1985r. :D Jak patrzę na fotografie tych komet, to po prostu nie dowierzam, ile zmieniło się w przeciągu 37 lat...

IMG_20221015_195736.thumb.jpg.4daa4734c417c8b6909fff9f66b0e3e3.jpgIMG_20221015_195754.thumb.jpg.cee7b6e13a91c458143c4d3d3db63082.jpgIMG_20221015_195726.thumb.jpg.b77e4d38d7cd301499fe4f3a88dbb50c.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie najlepszy wątek w tym miesiącu, dzięki @Milena Niemczyk

 

Mam sentyment do tych publikacji, za mojej młodości nie było netu tylko kilka książek i siermiężny soft typu skymap na MS-DOS, a poza spotkaniami kółka zainteresowań w obserwatorium to tylko lunetka Turist-3 z balkonu.  A to i tak dużo więcej niż lata 60.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łezka mi się w oku zakręciła. Z tym atlasem wiążą się moje wspomnienia z końca lat 80-tych. Ponieważ atlasu tego nie można było nigdzie kupić, a bardzo chciałem taki mieć, postanowiłem go - uwaga będzie grubo! - RĘCZNIE PRZERYSOWAĆ!!:new_shocked:

Cóż było robić: mama-architekt udostępniła mi kalkę kreślarską, rapitografy o różnych grubościach i ognia! Każdą gwiazdę, obiekt DS, ekliptykę i siatkę współrzędnych przerysowałem ręcznie!

W efekcie, po kilku(nastu?) godzinach mniszej, mozolnej pracy, stałem się właścicielem zapewne jedynego w Polsce ręcznie skopiowanego atlasu Mazura! Obie mapy: okołobiegunowe północe w odwzorowaniu stożkowym i równikowe w odwzorowaniu walcowym, przez wiele lat wisiały u mnie w pokoju. Zaleta była taka, że codziennie miałem przed oczami nasze niebo, które konsekwentnie zapisane zostało również w moim mózgu. Po 30 latach, mapa "wgrana' w mózg jest tylko aktualizowana.....

Potem miałem dostęp do doskonałego atlasu Antonina Becvara (epoka 1950.0), przefatalnego atlasu Dobrzyckiego, który do dziś napawa mnie wstrętem a aktualnie na papierze mam Sky Atlas Willa Tiriona, zakupiony u Janusza Płeszki.

 

Ale najczęściej korzystam ze Stellarium oraz Mazura zapisanego w głowie.....

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Marcin_G napisał:

postanowiłem go - uwaga będzie grubo! - RĘCZNIE PRZERYSOWAĆ!!:new_shocked:

Ale historia!!! No tego się nie spodziewałam :D Nostalgia musiała być wielka :)

Serio przerysowałeś wszytskie mapy? (Wraz z Księżycem?) 

Masz może jakieś fotki? ;)

 

 

19 minut temu, Milena Niemczyk napisał:

Bardzo dziękuje! :D Mam nadzieję że jeszcze dużo takich ode mnie będzie ;)

Jakbyś nie miał czego czytać @licho52to zapraszam tutaj ;) 

https://astropolis.pl/topic/86688-lemoniada-2022-relacja-z-dnia-pierwszego-8102022/#comment-986832

:D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, ko20 napisał:

Formalnie zdefiniowane granice gwiazdozbiorów to jakiś początek 20 wieku. To zresztą była kurtuazja w kierunku historii astronomii. Dziś by się w to nikt już pewnie nie bawił.

 

Wręcz przeciwnie. Prędzej czy później musiało do tego dojść, jeśli nie na początku XX wieku to dziś ;) Umiejscowienie danego obiektu czy zjawiska w danym gwiazdozbiorze znajdziemy wszędzie, od artykułów na Onecie, do najpoważniejszych naukowych publikacji (tutaj wraz z dokładnymi współrzędnymi). Jest to po prostu intuicyjne.

Dlatego tak ważne było uporządkowanie tego chaosu z poprzednich wieków, kiedy każdy autor map nieba, malował sobie gwiazdozbiory i ich granice wedle własnego uznania ;) 

 

Mała lekturka ode mnie -  https://astrofan.pl/granice-gwiazdozbiorow/

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Milena Niemczyk napisał:

Ale historia!!! No tego się nie spodziewałam :D Nostalgia musiała być wielka :)

Serio przerysowałeś wszytskie mapy? (Wraz z Księżycem?) 

Masz może jakieś fotki? ;)

Serio.

Niebo równikowe

Niebo okołobiegunowe północne

Ksieżyc.

Widok tych map wprawiał w zdumienie wszystkich kumpli wchodzących do mojego pokoju. U nich na ścianach wisiały plakaty Metallica, Deep Purple lub jakieś samochody. A u mnie czarne kropki na białym tle......

 

Fotek niestety nie mam.... :(

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Marcin_G napisał:

Serio.

Niebo równikowe

Niebo okołobiegunowe północne

Ksieżyc.

Niesamowite!!! :D Fajne astro wspomnienia ;) 

3 minuty temu, Marcin_G napisał:

Widok tych map wprawiał w zdumienie wszystkich kumpli wchodzących do mojego pokoju.

Też bym była:rofl:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.