Skocz do zawartości

Pomoc w czyszczeniu matrycy


esiulek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Potrzebuję pomocy z wyczyszczeniem matrycy w kamerze ASI 294 MC, jest to kamera po naprawie (opis w wątku o spalonych kamerach), po powrocie zrobiłem fotkę w dzień i wyglądało ok, jako że mam inne kamery nie używałem jej więcej, leżała i się kurzyła, w końcu jednak podłączyłem do teleskopu i zrobiłem kilkuminutową ekspozycję, zdjęcia wyszły słabo, po odkręceniu dekla okazało się że matryca pod szybką ochronną jest mocno zasyfiona, teraz pytanie jak wyjąć szybkę ochronną ? Jest przyklejona i trzeba ją podgrzać ? Czy może podważać na siłę-tego wolę uniknąć. Na zdjęciu szybka o którą biega.

A może ktoś zajmuje się takim serwisem, chętnie skorzystam.

Pozdrawiam

IMG_20221027_083330.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znam życie ta szybka jest wklejona epoksydem i nie chcesz jej zdejmować.

Zejdzie tylko po podgrzaniu, ew. po stłuczeniu. Jednak szansa na zgruzowanie chipu jest przeogromna. Chodzi o uszkodzenie tych malutkich drucików między płytką a sensorem.

Jak to ktoś kiedyś ładnie napisał: jedyne co nie jest w stanie ich uszkodzić to patrzenie na nie.

 

Natomiast jeśli znajdzie się magik, który robi to na poczekaniu to ja mam wolne imx071 i chętnie skorzystam z usług :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, MateuszW napisał:

Na pewno brud jest pod spodem? Ta szybka to wg mnie integralna część matrycy, nie jest montowana przez zwo. Dziwne byłoby dostanie się tam brudu, no ale wszystko jest możliwe. 

Na zdjęciu nie widać, pod lupą ewidentnie siedzi tam syf, tak wygląda obecnie jedna klatka

294 probka.jpg

Edytowane przez esiulek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, ta szybka jest integralną częścią chipu i jest wklejana przy jego produkcji, a to znaczy, że jest hermetycznie zamknięta. Ja bym jednak zaczął od dobrego wyczyszczenia zewnętrznej jej części izopropanolem. Można ją zdjąć, jak to zrobiłem w powyższym linku, ale tak, trzeba podgrzać ten klej do około 200 stopniu Celsjusza i na pewno nie zamontujesz już jej spowrotem... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie widziałem tak zasyfionej matrycy :) Jeśli na 100% zewnętrzna strona szybki jest czysta, to ja bym jednak zaczął od napisania do serwisu, który ją naprawiał - nie pamiętam już czy Ci to robili na gwarancji, czy odpłatnie, ale tak czy inaczej, powinni lepiej zadbać o czystość, kamera stała się nieużywalna. Opisz im problem, pokaż zdjęcie, może nie będzie problemów i się tym zajmą. Dopiero w innej struacji bym kombinował z własnym czyszczeniem, bo jw to nie jest proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie zastanawia Was prostopadłość tych drobinek kurzu? Wydaje się jakby układały się w większości idealnie w pionie lub poziomie względem matrycy. Może to nie kurz a jakieś rysy?

PS. @sidiouss czytałem dziś Twój wątek z przerabianiem matrycy na mono z przed dwóch lat - kozak jesteś - szacun :D.

Edytowane przez WojtasSP320
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, WojtasSP320 napisał:

A nie zastanawia Was prostopadłość tych drobinek kurzu? Wydaje się jakby układały się w większości idealnie w pionie lub poziomie względem matrycy. Może to nie kurz a jakieś rysy?

 

Popieram, trochę dziwne te drobiny.

Poniżej moje zdjęcie z kamery z drobinkami kurzu NA GÓRNEJ powierzchni szybki ochronnej matrycy-są potrójne bo zdjęcia robione pod potrójnym żyrandolem-proponuje zrób tak samo z najkrótszym czasem naświetlania (0.001s).

Wykonaj też fotkę pod odbijające się światło na szybce, będzie widać co jest na powierzchni.

3AC0ACCA-B597-403B-AC00-AB1BD5D08346.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.