Skocz do zawartości
  • 0

Pytanie o L-enhance


Bentoq

Pytanie

Witam,

 

Myślę o L-enhance od optolonga w oprawie 1.25", żeby wsadzić jako clip do Nikona APS-C. Chciałbym się upewnić czy dobrze rozumuję :)

L-enhance, nie L-extreme, bo prowadzę na SWSA i nawet z guidem obawiam się, że nie wyciągnę odpowiednio długich klatek.

 

Teoretycznie na l-enhance powinienem wydłużyć czas suba 10-ktotnie. Pod bortle 6, tak 2-4 min powinno być ok. Zależy od ogniskowej i światłosiły.

Z L-extreme wypadałoby prowadzić min. 5minut a najlepiej dowolnie długo i to mnie może ograniczać.

 

Czy dobrze myślę?

 

Cel to oczywiście mgławice emisyjne.

 

a może są jakieś inne filtry warte uwagi z podobnym pasmem i cenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
5 godzin temu, Bentoq napisał:

Czy dobrze myślę?

 

 

Na szczęście nie :)

 

Prawidłowy L-eX będzie Ci nieznacznie wolniej zbierał światło OIII i równie szybko Ha z mgławicy w porównaniu z L-eN i wcale NIE MUSISZ z nim dłużej naświetlać. Natomiast ponieważ L-eX zbiera dużo mniej światła od gwiazd i "light pollution" to MOŻESZ sobie pozwolić na palenie dłuższych klatek niż z użyciem L-eN. 

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za odpowiedzi.

40 minutes ago, orlen said:

A to zależy od obiektu, ameryka i po minucie wylezie

No tak, jasność obiektu też ma znaczenie.

 

A jak jest z szumem? Czy mniejsza ilość sygnału z L-eX nie skutkuje mniejszym SNR i stąd potrzeba dłuższych sub'ów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Bentoq napisał:

A jak jest z szumem? Czy mniejsza ilość sygnału z L-eX nie skutkuje mniejszym SNR i stąd potrzeba dłuższych sub'ów?

Wręcz przeciwnie - dzięki ograniczeniu ilości światła od LP masz mniejszy szum generowany przez LP, i dlatego szybciej daje się uwidocznić obiekt. Tu jest to ładnie opisane (dzięki @Jarek J. za podesłanie tego linku):

Astrophotography Basics: SNR | Nature Photography (jonrista.com)

PS: "Subów", nie "sub'ów", ponieważ słowo "sub", mimo, że pochodzące z angielskiego, kończy się na literę normalnie wymawianą. Apostrof dajemy tylko wtedy, gdy obce słowo kończy się literą niewymawianą, np. "iPhone" - "iPhone'a", bo wymawiamy "ajfon", końcowe "e" jest nieme. Dlatego też piszemy "Facebooka", "RedCata", "Taira", "iOptrona", "Maka" itp. - bo wszystkie te wyrazy kończą się literą wymawianą :)

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za artykuł, na pewno się zapoznam.

Dzięki również za poprawienie w kwestii subów, rzeczywiście z apostrofem dziwnie teraz wygląda, nie znałem tej zasady :)

 

czyli generalnie warto dołożyć i mieć L-eX, niż L-enhance pod kątem mgławic i strzelać tak długo jak się da.

 

Mam kolejne pytania:

1. Czy w którymś z tych filtrów występuje halo wokół jasnych gwiazd? Na porównaniu Nebula Photos (Link) w przypadku L-eX wystąpiło halo. Nie wiem czy to przypadek czy właściwość tego filtra (marki optolong).

2. Kiedy warto rozważyć L-enhance? Tylko w przypadku mglawic z dużą/większą ilością tlenu? l-enhance jest oczywiście tańszy, ale różnica nie jest duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
25 minut temu, Bentoq napisał:

Mam kolejne pytania:

1. Czy w którymś z tych filtrów występuje halo wokół jasnych gwiazd? Na porównaniu Nebula Photos (Link) w przypadku L-eX wystąpiło halo. Nie wiem czy to przypadek czy właściwość tego filtra (marki optolong).

2. Kiedy warto rozważyć L-enhance? Tylko w przypadku mglawic z dużą/większą ilością tlenu? l-enhance jest oczywiście tańszy, ale różnica nie jest duża.

 

W L-eN już nie pamiętam jak było pod względem halo. W L-eX jest halo, ale słabe - nie przeszkadzało mi nigdy. Możesz jeszcze rozważyć zakup Antlii Alp-T zamiast L-eX - lepszy, ale sporo droższy niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czyli albo będzie halo albo nie będzie :)

a jak z drugim pytaniem - jaki jest sens istnienia L-enhance skoro za niewiele więcej mamy L-extreme dającego lepsze odcięcie mgławicy?

Bo wszak, jak mniemam, taki jest cel tych filtrów. Więcej tlenu z L-enhance?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Bentoq napisał:

Czyli albo będzie halo albo nie będzie :)

a jak z drugim pytaniem - jaki jest sens istnienia L-enhance skoro za niewiele więcej mamy L-extreme dającego lepsze odcięcie mgławicy?

Bo wszak, jak mniemam, taki jest cel tych filtrów. Więcej tlenu z L-enhance?

lenhance zachowuje sie lepiej z jasna optyką, poza tym optolong moim subiektywnym zdaniem stopniowo zdobywał know how jak tworzyć filtry dual band, lenhance byl ich pierwszym filtrem tego typu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

 

Chyba zdecyduję się na L-enhance w rozmiarze 1.25" ze względu na używanie jaśniejszej optyki.

W przyszłości pewnie będę szukał czegoś na 2", zobaczymy jaka wtedy będzie koncepcja :) czy Antilla czy coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
53 minuty temu, Bentoq napisał:

Albo jeszcze jedno pytanie :D

Jak to jest z księżycem? L-extreme pewnie sobie dobrze radzi, a L-enhance?

 

 

Ale się uparłeś na ten filtr. W sumie czemu nie - to świetne szkiełko do wizuala, taki super UHC. Natomiast do astrofoto warto już poszukać czegoś nowocześniejszego o węższych pasmach transmisji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
42 minutes ago, dobrychemik said:

 

Ale się uparłeś na ten filtr. W sumie czemu nie - to świetne szkiełko do wizuala, taki super UHC. Natomiast do astrofoto warto już poszukać czegoś nowocześniejszego o węższych pasmach transmisji.

:)

Czyli Antlia alp-t, czy coś jeszcze jest wartego uwagi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 hour ago, dobrychemik said:

 

Może Askar 3nm+3nm? Jedyny problem, że jego cena na pewno przekroczy 2000 zł :D

 

A nawet nie widziałem, że Askar robi też filtry. Generalnie szukam czegoś 1.25" w przystępnej cenie na teraz. Poważniejsze filtry na 2" to kupię, jak będę miał sprzęt zdolny do ogarnięcia tego.

A coś takiego: https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=6812&language=en&lunety=Askar 1 25 Duo Band filtr dwupasmowy ? Taki L-enhance ze stajni Askara (kusiło mnie by napisać Askar'a :D)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Bentoq napisał:

 

A nawet nie widziałem, że Askar robi też filtry. Generalnie szukam czegoś 1.25" w przystępnej cenie na teraz. Poważniejsze filtry na 2" to kupię, jak będę miał sprzęt zdolny do ogarnięcia tego.

A coś takiego: https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=6812&language=en&lunety=Askar 1 25 Duo Band filtr dwupasmowy ? Taki L-enhance ze stajni Askara (kusiło mnie by napisać Askar'a :D)

 

Akurat ten Askar ma szersze pasma niż L-eN, więc to jest krok wstecz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja stosuję L-enhance zarówno z Samyangiem 135mm (1.25" w clipie do Nikona), jaki i 2" z ED80 i jestem bardzo zadowolony. Jedyną wadą jak dla mnie jest mocne wypaczenie koloru gwiazd, ale odpowiednio mieszając kanały można przywrócić ich odpowiedni kolor :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minutes ago, sidiouss said:

Ja stosuję L-enhance zarówno z Samyangiem 135mm (1.25" w clipie do Nikona), jaki i 2" z ED80 i jestem bardzo zadowolony. Jedyną wadą jak dla mnie jest mocne wypaczenie koloru gwiazd, ale odpowiednio mieszając kanały można przywrócić ich odpowiedni kolor :)

Dzięki za info i zdjęcia, wygląda dobrze :)

A taki offtop, możesz coś więcej powiedzieć o tym mieszaniu kanałów? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, Bentoq napisał:

Dzięki za info i zdjęcia, wygląda dobrze :)

A taki offtop, możesz coś więcej powiedzieć o tym mieszaniu kanałów? :D

Gwiazdy oddzielone w starnecie po prostu obrabiane oddzielnie - kolor selektywny, balans bieli, zabawa z kanałami, nie ma jednego przepisu :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A duo band od ZWO? Używa ktoś? Jest chyba najtańszy ze wszystkich :)

https://astronomy-imaging-camera.com/product/zwo-duo-band-filter

 

Podobne pasmo jak przy OPT czy Askarze.

 

EDIT:
Chociaż w sumie patrząc na wykres, to chyba też krok wstecz.

ZWO-Duo-Band-filter-2.png

Raz, że w okolicach 90%, konkurencja ma lepiej, a dwa, że na oko też trochę szersze pasmo.

Edytowane przez Bentoq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.