Skocz do zawartości
  • 0

Teleskop SKY-WATCHER (Synta) SK Dobson 8" Pyrex.Co zrobić?


Farciarz

Pytanie

Witam,

Niedawno kupiłem teleskop jak w tytule. Do zestawu z były dołączone okulary Super Plossl 10mm i 25mm multi coated 52.

 

Księżyc w 25mm jest doskonale widoczny i z tym nie mam problemu

Problem natomiast dotyczy obserwacji Jowisza. W przypadku 25mm widać w zasadzie białą kulę bez szczegółów. Natomiast w przypadku okularu 10mm widać jego pasy, zdecydowanie lepiej niż w przypadku okularu 25mm bo tam nie widać żadnych szczegółów ale i tak niezbyt zadawalająco jak na możliwości tego sprzętu.

 

Uczę się dopiero o kolimacji i temat ten zostawiam sobie na potem. Niestety jest kilka wersji jak to robić więc będę musiał sporo poczytać aby nie schrzanić być może dobrej kolimacji, którą ciężko początkowemu astroamatorowi ocenić.

 

To co wydaje mi się najsensowniejszym rozwiązaniem to zakup mniejszego okularu pod obserwacje Jowisza. I tutaj chciałem się Was poradzić. Wyczytałem, że całkiem dobrą opcją jest okular TMB 6mm 1,25'' 58st Planetary II. Co o tym sądzicie? Ewentualnie jakie inne okulary polecacie do obserwowania w ukł Słonecznym.

Pozdrawiam

 

Edytowane przez Farciarz
literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Godzinę temu, Farciarz napisał:

Ten okular doskonale radzi sobie z Saturnem widać nawet pasy na planecie lepiej niż na Jowiszu 

Może obrazy Jowisza i Marsa są za jasne. Nie pamiętam za bardzo jak to wyglądało w 8 calach ale pamiętam że w 12 calach Jowisz ostro dawał po oczach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
29 minut temu, Farciarz napisał:

Na to wygląda

A obserwowałem Jowisza albo Marsa tylko przez tą małą dziurkę na deklu. Sprawdź jakie będą efekty, sam jestem ciekaw. Z tego co wiem wiele osób korzysta z filtra polaryzacyjnego. Sam chciałem sobie taki kupić do obserwacji planet ,Słońca i Księżyca za pomocą dużego Newtona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, as1 napisał:

Ja na swojej miejscówce widzę ją nieuzbrojonym okiem i celuje w nią szukaczem ?. Wydawałoby się że to prosty obiekt ale na początku też się sporo na szukałem . Najlepiej zacząć od gwiazdy Mirach w środku gwiazdozbioru Andromedy.

Dziekuje uprzejmie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

image.png.c5186b277af9f66517e962ba7eeeadd7.png

 

Gwiazdozbiór Kasjopei ten w kształcie litery "W" wskaże Tobie kierunek ,w który szukać gwiazdozbiór Andromedy ( wierzchołki litery W wskazują kierunek ). Kiedy już będziesz w stanie namierzyć gwiazdozbiór Andromedy  ( co dla początkujących nie musi być oczywiste ) gwiazda Mirach i dwie kolejne gwiazdy nad nią wskażą M31 ( galaktykę Andromedy). 

Edytowane przez as1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, as1 napisał:

image.png.c5186b277af9f66517e962ba7eeeadd7.png

 

Gwiazdozbiór Kasjopei ten w kształcie litery "W" wskaże Tobie kierunek ,w który szukać gwiazdozbiór Andromedy ( wierzchołki litery W wskazują kierunek ). Kiedy już będziesz w stanie namierzyć gwiazdozbiór Andromedy  ( co dla początkujących nie musi być oczywiste ) gwiazda Mirach i dwie kolejne gwiazdy nad nią wskażą M31 ( galaktykę Andromedy). 

To to ja wiem tylko problem jest taki że nawet lornetka trudno mi namierzyć ww obiekty a co dopiero szukaczem. Mimo wszystko bardzo dziękuję za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Farciarz napisał:

To to ja wiem tylko problem jest taki że nawet lornetka trudno mi namierzyć ww obiekty a co dopiero szukaczem. Mimo wszystko bardzo dziękuję za odpowiedź

A skąd obserwujesz ? To jeden z najjaśniejszych obiektów na nocnym niebie więc nawet z miasta coś widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, Farciarz napisał:

Wioska dolny Śląsk doskonale warunki niemalże brak zanieczyszczenia itd

 

Znajdź Miracha, który jest najjaśniejszą gwiazda w okolicy i ma bardzo charakterystyczny pomarańczowawy kolor.

Potem jedź od niego lornetką w stronę M31, tak jak pokazuje Ci Twoja mapa.

Na ciemnym niebie nie ma szans, żebyś przegapił Andromedę jak będziesz miał ją w polu widzenia.

Jak ją raz zobaczysz, następnym razem będzie dużo łatwiej.

A jak nabierzesz wprawy, na Twoim niebie będziesz ją widział zerkaniem gołym okiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, Mareg napisał:

 

Znajdź Miracha, który jest najjaśniejszą gwiazda w okolicy i ma bardzo charakterystyczny pomarańczowawy kolor.

Potem jedź od niego lornetką w stronę M31, tak jak pokazuje Ci Twoja mapa.

Na ciemnym niebie nie ma szans, żebyś przegapił Andromedę jak będziesz miał ją w polu widzenia.

Jak ją raz zobaczysz, następnym razem będzie dużo łatwiej.

A jak nabierzesz wprawy, na Twoim niebie będziesz ją widział zerkaniem gołym okiem.

 

Spróbuje jeszcze trochę a jak się nie uda to najwyżej następnym razem. Jak telep jest wysoko ustawiony tj. tuba to trudno cokolwiek namierzyć. Jak się nie uda to trudno najwyżej następnym razem. Dziękuję bardzo wszystkim za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dobra będzie tego?nie udaje mi się tego znaleźć pomimo waszej jak najlepszej pomocy. Czekam teraz na księżyc. Może następnym razem będzie lepiej. Jak tuba jest niemalże pionowo ustawiona to ciężko jest mi patrzeć w szukacz a co dopiero znaleźć coś na nim. Galaktyki na chwilę obecną nie dla mnie zabawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Farciarz napisał:

Niestety nabrałem tego przekonania właśnie dzisiaj 

Przyznam szczerze że najlepiej wyszykuje mi się obiekty przy pomocy szukacza reddot. Nigdy mi nie pasowały szukacze optyczne, nawet jak miałem dużego Newtona na dobsonie to od razu zmieniłem szukacz kątowy na reddot. Łatwiej mi się poruszać w ten sposób po niebie. Tylko się nie zrażaj. Ja na Twoim miejscu trochę bym "pobłądził" w Kasjopei, zobacz ile tam tego jest. M 103 jest Łatwa d o złapania. Wszystko co w żółtych kółeczkach to piękne gromady otwarte.

image.png.c806e66707380d9c53c9cb3c78bb3ee1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, as1 napisał:

Przyznam szczerze że najlepiej wyszykuje mi się obiekty przy pomocy szukacza reddot. Nigdy mi nie pasowały szukacze optyczne, nawet jak miałem dużego Newtona na dobsonie to od razu zmieniłem szukacz kątowy na reddot. Łatwiej mi się poruszać w ten sposób po niebie. Tylko się nie zrażaj. Ja na Twoim miejscu trochę bym "pobłądził" w Kasjopei, zobacz ile tam tego jest. M 103 jest Łatwa d o złapania. Wszystko co w żółtych kółeczkach to piękne gromady otwarte.

image.png.c806e66707380d9c53c9cb3c78bb3ee1.png

Dzięki. Postaram się następnym razem bardziej przyłożyć do tych obserwacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To co mógłbym poradzić, to ustaw sobie w Stellarium lub innej apce której używasz podgląd pola widzenia Twojego szukacza.

To pozwoli Ci zorientować się co powinieneś w nim zobaczyć. Nie koncentruj się na pojedynczych gwiazdach (bo je trudno bez doświadczenia rozpoznać, przynajmniej mi :) ) a na charakterystycznych układach. Jeżeli na podglądzie widzisz że w polu szukacza powinny byc, dwie, trzy jaśniejsze gwiazdy, szukaj takiego układu i w ten sposób kieruj się w stronę szukanego obiektu :).

 

Zazwyczaj obiekt którego szukasz nie będzie widoczny w szukaczu, ale możesz go również zlokalizować poprzez odniesienie do jakiegoś charakterystycznego układu gwiazd.

 

Nie jest to rada od doświadczonego wizualowca, bo takim nie jestem. Ale takiej metody trzymam się pod moim kiepskim, miejskim niebem :).

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.