Skocz do zawartości

M31 Wielka porażka w Andromedzie w 3 aktach (R, G i B)


WojtasSP320

Rekomendowane odpowiedzi

Męczę to M31 i męczę i zmęczyć nie mogę... a każdy przecież Andzię musi w swoim portfolio mieć :)

Ze względu na posiadany sprzęt zdecydowałem się na mozaikę 2x2 w 3 kanałach: R, G i B.

Ilość materiału nie rozpieszcza, ale jak na pierwszą mozaikę uznałem, że wystarczy (po 1h na panel na kolor [niebieskiego odrobinę mniej ze względu na kończącą się noc]).
Strzelane w 3 październikowe noce: jednej nocy kanał R - panel 1, 2, 3, 4 i flaty, drugiej nocy kanał G - panel 1, 2, 3, 4 i flaty i trzeciej nocy kanał B - panel 1, 2, 3, 4 i flaty.

 

Dobra materiał jest, teraz obróbka...

...no własnie, jak to poskładać?

Metodą prób i błędów doszedłem do konkluzji, że najpierw trzeba utworzyć mastery kalibracyjne, potem skalibrować klatki i zestackować każdy panel i kanał osobno (w wyniku czego dostaję 12 klatek R_UpLeft, R_UpRight, R_DownLeft, R_DownRight, G_UpLeft, G_UpRight, G_DownLeft, G_DownRight, B_UpLeft, B_UpRight, B_DownLeft, B_DownRight).

Kalibrację i stack robiłem w APP (potem próbowałem to wszystko łączyć razem, ale nie uzyskałem dobrych rezultatów, więc przerzuciłem się na Pixa).

Po  kalibracji i stacku klatki wyglądają ok (według mnie).

W następnym kroku w Pixie robiłem skrypt ImageSolver a następnie proces MosaicByCoordinates i na koniec GradientMergeMosaic w wyniku czego dostałem 3 duże mozaiki, które nie wyglądają źle, ale już widać różnice w jasności w poszczególnych panelach na mozaice.

Potem, żeby w ogóle możliwe było złączenie całości w RGB musiałem (tak myślę) zrobić proces StarAlignment z opcją "Register/Union mosaic" najpierw kanał R jako wzorzec z kanałem G, potem wynik z tego z kanałem B co dało mi ostateczne wymiary całego zdjęcia. 
Następnie zrobiłem StarAlignment kanałów po kolei R, G i B ze wzorcem z opcją "Register/Match images" co ustawiło mi wszystkie kanały i wyrównało rozmiary zdjęć.

Na koniec proces ChannelCombination, w wyniku czego dostaję taki oto plik (tutaj w tle leci utwór, który znajdziecie na YT po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy "trumpet fail"):

m31_fail.jpg.5eea261a521eb2dce6d6fda2c85afe0a.jpg

Moje pytanie, co robię źle i czego tu brakuje, żeby wyglądało to akceptowalnie (korekcję kolorów, wyciąganie, itp rzeczy chciałem robić w kolejnym kroku, po złożeniu, ale chyba nie da się tego dobrze skorygować, jeśli każda z części zdjęcia powinna być korygowana inaczej, co?).

Od razu dodam, że w pixie czuję się takie mocne 1/10, więc będę wdzięczny, jeśli ktoś mi wskaże jakiego procesu tu brakuje, co robię w złej kolejności, albo gdzie jeszcze indziej leży błąd.

Na razie nie chciałbym wrzucać tu surowych klatek czy wynikowego fitsa tylko uporać się z tym sam, ale pewnie jak przez jakiś czas nie dałbym rady a znajdzie się jakiś dobry człowiek, co pomoże to wrzucę i surówki.


PS. Nie próbujcie rejestrować 380 zdjęć do mozaiki w APP bo na AMD Ryzen 9 5950X i 32GB ramu trwa to jakieś 48 godzin, a efekt jest beznadziejny :D

Edit: Dodałem w dziale tutoriale, bo może wyniknie z tego jakaś ciekawa dyskusja i może będzie to nauka na błędach dla potomnych, a jak nie to proszę o przeniesienie do stosownego działu.

Edytowane przez WojtasSP320
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to napisał kolega @Grzędziel w innym wątku (https://astropolis.pl/topic/69684-gorszy-sort-czyli-strzały-próbne-testowe-i-niedokończone/page/23/): ":jest niezwykle proste i praktyczne rozwiązanie -kup nowy teleskop z większym FOV". I większość problemów zniknie. ;)

Sorry za ten cytowany sarkazm, ale jest w tym sporo racji.

 

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, diver napisał:

kup nowy teleskop z większym FOV

To na pewno byłoby najlepsze i najprostsze rozwiązanie, ale powiedzmy, że zależy mi na dużej skali, i co wtedy? Jak to mawia mój kolega: "Ludzie w kosmos latają a ja mam problem ze złożeniem czterech (12) zdjęć..."
No właśnie, są tu śmiałkowie, którzy składali pół nieboskłonu do kilkugigapikselowej panoramy, a tu raptem cztery zdjęcia... Jeśli chodzi o postprocessing w pixie to tu leżę i tu mam nadzieje jest pies pogrzebany i liczę, że da się to jednak jakoś poprawić.


@JKbooo ostatnio składał ten obiekt z 4 klatek i bardzo ładnie wyszło (może coś podpowie?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem to złożyć najpierw w APP w różnych konfiguracjach:

- wszystko na raz,

- najpierw mozaika w jednym kolorze a potem złożenie 3 kanałów

- najpierw złożenie 3 kolorów na panel a potem mozaika z 4 RGB

 

ale nic nie dawało dobrych rezultatów, więc postanowiłem pogrzebać w pixie (i rezultaty są lepsze ale jeszcze nie zadowalające)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, WojtasSP320 napisał:

Próbowałem to złożyć najpierw w APP w różnych konfiguracjach:

- wszystko na raz,

- najpierw mozaika w jednym kolorze a potem złożenie 3 kanałów

- najpierw złożenie 3 kolorów na panel a potem mozaika z 4 RGB

 

ale nic nie dawało dobrych rezultatów, więc postanowiłem pogrzebać w pixie (i rezultaty są lepsze ale jeszcze nie zadowalające)

W APP należy najpierw zestakować osobno panele. Później tworzysz mozaikę. Odsyłam do tutka na stronie APP.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem z jakiego tutka korzystałeś i czy w ogóle bo widzę że sam dochodziłeś do różnych wniosków ale w mozaikach to wydaje się największym wyzwaniem i to trzeba zrobić dobrze żeby odnieść sukces:

https://www.chaoticnebula.com/pixinsight-dna-linear-fit/

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, WojtasSP320 napisał:

...powiedzmy, że zależy mi na dużej skali, i co wtedy?

Wywołany do tablicy pozwolę sobie przytoczyć swój punkt widzenia na wszelkie astrofotograficzne problemy.

Ponieważ w życiu problemów mamy aż nadto w hobby staram się je minimalizować i poszukuję najprostszych rozwiązań. Tak więc na Twoim miejscu, mając teleskop z dużą skalą i mniejszym FOV wybierał bym obiekty "pasujące" do posiadanego setupu. Jest ich bardzo wiele.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed robieniem mozaiki nie sadziłem że to będzie taki problem... :( posposkladalem w życiu parę panoram (nawet takich gigapixelowych) i nie było większych problemów. Do tego każdy lub prawie każdy program astro ma funkcję skladania mozaiki... zostałem oszukany! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, WojtasSP320 napisał:


@JKbooo ostatnio składał ten obiekt z 4 klatek i bardzo ładnie wyszło (może coś podpowie?)

 

Hmmm... Może zastosowanie subframe selectora w preprocessingu by pomogło? Ja miałem mnóstwo materiału, więc mogłem wybrzydzać. Najpierw subframe selector gdzie brałem pod uwagę FWHM, Eccentricity i ilość gwiazd (to ostatnie chyba najważniejsze przy mozaice, ważne żeby niebo było ciemne na każdym panelu), a potem jeszcze blinkiem przejrzałem wszystkie klatki i sprawdzałem czy nie przekradły się jakieś klatki z przechodzącymi chmurami (przekradły się). Sporo klatek odrzuciłem i ograniczyłem ilość klatek na panel do panelu z najmniejszą ilością klatek (co było prawdopodobnie nierozsądne bo materiał finalnie i tak nie był równy, przez co prawa strona zdjęcia ma większy szum niż lewa).

 

W postprocessingu zastosowałem skrypt photometric mosaic i leciałem zgodnie z tym poradnikiem: 

 

 

Skrypt ten oszczędził mi sporo czasu i nerwów, których doświadczałem przy poprzedniej mozaice tego obiektu, więc polecam. Jak już przebrnąłem przez preprocessing tylu klatek na 3 panelach na moim starym trupie (i5 4670k ?), to reszta była wręcz przyjemna.

 

Twój proces sklejania mozaiki wygląda mi na ten proponowany w poradniku lightvortex. Korzystam z tej stronki regularnie, ale akurat proponowane tam rozwiązania do sklejania mozaiki to IMO droga przez mękę. Na poprzedniej mozaice też miałem takie gradienty i artefakty na jasnych punktach i to wszystko poprawiałem ręcznie. Gradienty wynikające z różnic między panelami korygowałem w photoshopie wrzucając każdy panel oddzielnie jako wartwy i porównując je.

 

Tym razem wystarczyło ładnie wyrównać tło przy pomocy DBE (wielokrotnie dla każdego panelu), potem photometric callibration, chyba linear fit też użyłem w którymś momencie, odszumianie noisexterminatorem i pora na csa, tzn. skrypt z tutoriala. ? Mogłem jeszcze coś pominąć, ale już sobie nie przypomnę.

 

Edit. Sorka, photometric color callibration i noisexterminator użyłem po złożeniu w mozaikę.

Edytowane przez JKbooo
  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie starczyło mi czasu na przetestowanie skryptu dnaLinearFit i poskładanie tego na nowo (wszystko na default) i chyba jest dużo lepiej (oczywiście nie znaczy to, że jest dobrze :)):
Jak na razie mam jakiś punkt zaczepienia, muszę to chyba poskładać jeszcze raz na nowo, może wyrzucić co gorsze klatki i dopalić odrobinę materiału (tak, żeby  było równo po godzinie najlepszych klatek) i obejrzeć tutorial od @JKbooo.
Jeszcze raz dzięki.

Ps. Ten fioletowo/rózowy zafarb z prawej na dole jest chyba od artefaktu, który powstał po złym GradientMergeMosaic na brzegu materiału - do wyprostowania.

_M31_RGB-crop-csc-St.jpg

Edytowane przez WojtasSP320
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, WojtasSP320 napisał:

Jak na razie starczyło mi czasu na przetestowanie skryptu dnaLinearFit i poskładanie tego na nowo (wszystko na default) i chyba jest dużo lepiej

 

Mozaika zaczyna wyglądać nieźle, więc "wielka porażka" z tytułu wątku zaczyna przeobrażać się w sukces. :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.