Skocz do zawartości

[Otivar Remote Observatory] IC1396A – SHO – Trąba Wesołego Hohonia


Herbert West

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki @qbanos. Spostrzeżenie trafne, pogodziłem się z minimalnym zgubieniem sygnału w światłach żeby zyskać na dynamice- chciałem, żeby te jasne krawędzie błyszczały. Co zresztą jest ich cechą charakterystyczną, nawet podkreślaną w pracach naukowych o IC1396A.

 

Natomiast byłem zdeterminowany, żeby nie stracić nic w cieniach, co bardzo źle wygląda przy tym obiekcie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@diver Dzięki. Największe przepalone ale nie mogło być inaczej przy długich ekspozycjach. Wkrótce zamienię na właściwe RGB.

 

Edit: gwiazdki z Ha i Oiii:

R= Ha

G= .8 * Oiii + .2 * Ha

B= Oiii

Edytowane przez Herbert West
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kogoś interesuje to podrzucam łącza do dwóch publikacji dotyczących tego obiektu, koncentrujących się na powstawaniu gwiazd w Trąbie:

 

https://www.arxiv-vanity.com/papers/1308.0114/

 

https://www.arxiv-vanity.com/papers/1812.07282/

 

Co ciekawe, jest tam wzmianka, która tłumaczy część wyglądu tego obiektu w SII, który jest, jak dla mnie, najciekawszy:

 

"Imaging in [S II] showed jets and outflows, often associated with the known optical and IR sources".

 

"Known optical and IR sources" to, w tym kontekście, młode gwiazdy i protogwiazdy obecne wewnątrz obiektu. Ciekawe jaka część blasku w SII to emisje związane z młodymi gwiazdami. Poza tym SII pokazuje tutaj rejony najbardziej intensywnej jonizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.12.2022 o 20:10, Herbert West napisał:

Dzięki @qbanos. Spostrzeżenie trafne, pogodziłem się z minimalnym zgubieniem sygnału w światłach żeby zyskać na dynamice- chciałem, żeby te jasne krawędzie błyszczały. Co zresztą jest ich cechą charakterystyczną, nawet podkreślaną w pracach naukowych o IC1396A.

 

Natomiast byłem zdeterminowany, żeby nie stracić nic w cieniach, co bardzo źle wygląda przy tym obiekcie.

Hej,

Kilka razy podchodziłem do oglądania tego zdjęcia... i ostatecznie o tych żółtych przepałach w centrum i pomarańczowych na trąbie "minimalne" bym nie powiedział. Owszem one obszarowo nie są duże ale są i bardzo jasne i mocno wysycone, tym samym tworzone przez nie granice skupiają wzrok i chcąc nie chcąc przepały się w oczy rzucają... niestety.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej @Pyzik. To akurat zostaje jak jest. Jest to wada techniczna i mogę ją usunąć jednym ruchem suwaka ale podoba mi się efekt estetyczny.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na OIII to nie wiem czy warto było go dodawać do Luminacji. Oddzielne kanały robią mega wrażenie ale złożona kompozycja... jakoś mi nie pasuje. Widać że wszystko się zlało ze sobą w dziwne kontrasty. Ja bym spróbował albo zrobić samo Ha + SII jako L albo samo Ha. Bo widać na ostatnim zdjęciu w B&W że detal na Ha jest dużo przyjemniejszy w odbiorze niż na Twoim L. 

Edytowane przez danon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.