Skocz do zawartości

Panoramka z Perseusza czyli PIX SPCC czyni cuda ;)


diver

Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, Tuvoc napisał:

Mam nadzieję, że Sławku się nie obrazisz.

 

Jasne że się nie obrażę. Dzięki za tutoriala - do tego akurat nie dotarłem. :)

 

14 godzin temu, Gość na chwilę napisał:

A możesz Sławek w paru punktach opisać działanie na SPCC - jak uruchomić i na co zwrócić uwagę? No tak po prostu żeby nie wyważać otwartych drzwi? :)

 

Ponieważ kolega Mirek dał tu link do prawdziwego tutoriala, nie będę się jakoś rozpisywał. Najważniejsze sprawy, które musiałem rozwikłać.

 

1. Bazę danych Gaia DR3/SP trzeba mieć u siebie na dysku, podczas obróbki nie jest pobierana online.

Wyczytałem gdzieś, żeby lepiej nie umieszczać jej w katalogu programu, lecz gdzieś na boku. Tak też zrobiłem.

Po zalogowaniu się na stronę PIX-a (trzeba mieć opłaconą licencję, tym samym login i hasło) pobrałem minimalną bazę danych.

 

1431544401_GaiaDR3SPdatabasedownload.png.c7615cbb9b0bcc3573619c487f01b7f5.png

 

Potem w konfiguracji Process -> Astrometry -> Gaia wskazałem położenie pobranego pliku bazy.

 

897291245_GaiaDR3SPdatabasefile.png.f3718baad164a609567f72b59bd190dc.png

 

2. SPCC działa wyłącznie na materiale linearnym. Więc najpierw SPCC, a potem stretch, histo etc.

 

Tyle najważniejszych "oczywistych" rzeczy które nie były dla mnie oczywiste. Poniżej jeszcze link do obszernego materiału.

https://pixinsight.com/doc/docs/SPCC/SPCC.html

 

Obróbkę prezentowanego materiału zrobiłem na ustawieniach domyślnych.

 

 

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Miesilmannimea napisał:

Możesz stacka udostępnić?

 

W drodze wyjątku w tym trybie: http://ref.pl/astro/ML.zip Udostępniam po warunkiem, że zaprezentujesz tutaj swoją pracę porównawczą. :)

 

15 godzin temu, Miesilmannimea napisał:

Jaka dokładnie ogniskowa optyki?

 

To TS76EDPH z reduktorem. Więc 342 mm.

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@diver to mistrz gromad otwartych, ale mimo to patrząc na fotkę czuję duży niedosyt. Po prostu ten rodzaj obiektów w wizualu wypada zdecydowanie lepiej niż nawet na najlepszych fotkach. Wizualnie gwiazdy to skrzące się diamenciki, a na fotce mniejsze lub większe placki, zwłaszcza w niewielkim apo.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, dobrychemik napisał:

@diver to mistrz gromad otwartych

 

Oskar, to miły komplement, ale chyba odrobinę przesadny. ;)

 

29 minut temu, dobrychemik napisał:

ale mimo to patrząc na fotkę czuję duży niedosyt. Po prostu ten rodzaj obiektów w wizualu wypada zdecydowanie lepiej niż nawet na najlepszych fotkach. Wizualnie gwiazdy to skrzące się diamenciki, a na fotce mniejsze lub większe placki,

 

Pełna zgoda. Nawet z Hubble'a wychodzą placki.

 

29 minut temu, dobrychemik napisał:

zwłaszcza w niewielkim apo.

 

A zwłaszcza z niewielkiego apo.

Niemniej nie zrezygnuję z ich fotografowania. :)

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Miesilmannimea napisał:

Odrobinę się wzruszyłem ;) Niestety błąd CRC - nie dekompresuje się...

 

Skoro się wzruszyłeś, to podmieniłem to archiwum, spróbuj jeszcze raz. ;) Faktycznie coś poszło nie tak. Aktualny plik po pobraniu dekompresuje mi się bez błędu.

Nie żartuję z tym feedbackiem, naprawdę interesuje mnie jaki efekt i z SiriLa i metody, którymi efekt uzyskasz.

 

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Miesilmannimea napisał:

Niestety plik jest prześwietlony - część gwiazd jest wypalona.

 

To pewnie wynik stosowania gain 180. Natywny gain dla tej kamery to 120 i taki od pewnego czasu stosuję.  Ponadto histo wyciągnąłeś mocniej niż ja i zrobiłeś większą saturację kolorów. No i nie zdjąłeś zielonego. Niemniej Twoja kalibracja wydaje mi się sensowna.

 

4 godziny temu, count.neverest napisał:

Nie ma różnicy między fotometryczną metodą a nowym algorytmem.

 

Co masz dokładnie na myśli pisząc "fotometryczna metoda"?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, count.neverest napisał:

Ta, która jest w Sirilu

 

Ok. Cuda w SPCC w tytule mojego posta oznaczyłem smilem. ;) Oczywiste jest, że posługując się różnymi narzędziami możemy osiągnąć sensowne odwzorowanie kolorów gwiazd (bo głównie o to tutaj chodzi). Czasem większym, czasem mniejszym nakładem pracy. Mój "zachwyt" nad SPCC bierze się stąd, że szybko i prosto uzyskuję bardzo sensowny obrazek, który stanowi punkt wyjściowy do dalszej obróbki. Nadal testuję SPCC na innych historycznych materiałach i myślę, że to narzędzie zagości w mojej "narzędziowni" na stałe.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.