Skocz do zawartości

Prosiaczek IC 1848 - testy BlurXTerminatora


Krzysiek Gaudy

Rekomendowane odpowiedzi

Przy tych ogniskowych rezultaty w detalu mgławic są uderzająco podobne do zwyczajnej dekonwolucji, tyle że BX robi to szybciej i samodzielnie. Przy dłuższych ogniskowych BX ma mniej problemów i jest lepszy.

 

"Naprawa" gwiazdek to odrębna kwestia i ona działa na plus we wszystkich moich teleskopach, od 135 do 2800mm.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie popracowałem ponownie nad własnym IC 1848 i BeX nie zrobił na mgławicy nic czego nie dała tradycyjna dekonwolucja którą użyłem w oryginalnej wersji, ogniskowa 432mm.  Byłem zawiedziony ale też i zadowolony że nie muszę obrabiać zdjęcia od nowa.

 

Odnoszę wrażenie że wiele osób robiący before/after na interecie nie używało dekonwolucji wcześniej z wielu względów i teraz są bardzo podekscytowni gdyż porównują "brak dekonowlucji" vs BX co naturalnie daje często zauważalną różnicę.  Oczywiście jednym z głównych atutów BX jest to że wymaga wciśnięcia przycisku i działa, to niebagatelna zaleta.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Detal jest ok, nie martw się.

 

Jest to dobre narzędzie, moim zdaniem. Działa jak dobrze robiona dekonwolucja, z tym że o niebo lepiej radzi sobie z szumem i rejonami z małym SNR.

Korekcja defektów gwiazd jest na prawdę niezła, choć możliwa do pewnego stopnia zwykłą dekonwolucją.

 

Ale to, co robi lepiej niż cokolwiek innego to dekonwolucja gwiazd. Robiłem dekonwolucję gwiazd i w przypadku mgławic i gromad ale zawsze zostawało wzbudzające wątpliwość halo na większych gwiazdach. BX robi to idealnie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, licho52 napisał:

Właśnie popracowałem ponownie nad własnym IC 1848 i BeX nie zrobił na mgławicy nic czego nie dała tradycyjna dekonwolucja którą użyłem w oryginalnej wersji, ogniskowa 432mm.  Byłem zawiedziony ale też i zadowolony że nie muszę obrabiać zdjęcia od nowa.

 

Odnoszę wrażenie że wiele osób robiący before/after na interecie nie używało dekonwolucji wcześniej z wielu względów i teraz są bardzo podekscytowni gdyż porównują "brak dekonowlucji" vs BX co naturalnie daje często zauważalną różnicę.  Oczywiście jednym z głównych atutów BX jest to że wymaga wciśnięcia przycisku i działa, to niebagatelna zaleta.

Powiem Ci że coś w tym jest. Sam niedawno nauczyłem sie obsługi procesu dekonwulacji i byłem tym podekscytowany fest. Ale  jak zacząłem testować BlurX to po prostu mi kopara opadła, obstawiam że nie potrafię jeszcze za bardzo zapanować nad dekonewulacja stąd ten efekt "WOW". No i ta łatwość użycia, baja.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, yakson napisał:

Powiem Ci że coś w tym jest. Sam niedawno nauczyłem sie obsługi procesu dekonwulacji i byłem tym podekscytowany fest. Ale  jak zacząłem testować BlurX to po prostu mi kopara opadła, obstawiam że nie potrafię jeszcze za bardzo zapanować nad dekonewulacja stąd ten efekt "WOW". No i ta łatwość użycia, baja.

 

To prawda, sam jestem zwolennikiem BX i kupię go tak jak kupiłem resztę narzędzi Cromana.  W przypadku dłuższych ogniskowych i korekty gwiazd wartość narzędzia jest jeszcze większa.  Zaznaczałem tylko fakt że przy szerszych kadrach różnice będą mniejsze, a dodatkowo internet teraz jest zalany porównianiami before/after z punktem odniesienia "0 dekonwolucji" zamiast "tradycyjna dekonwolucja" co sugeruje że demonstrowana wartość dodana BX jest nieco przesadzona. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może inaczej. Nigdy dekonwolucji nie stosowałem na swoich zdjęciach - próbowałem wielokrotnie, różne tutoriale, straciłem kilkanaście dobrych godzin na ten proces i w pewnie sporo prądu -> i nigdy nie uzyskałem efektu który pozwoliłby mi stwierdzić, że warto tracić na to aż tyle czasu. 
Pewnie jest więc tak, jak @licho52 pisze, pełna zgoda. Dla mnie - klikam 3-5 sekund i różnica jest gigantyczna:

compare_galaxy.thumb.jpg.6e738663c93691bd77725365539ea4ce.jpg

To jest z TS 76EDPH, lekko ponad 300mm ogniskowej, print screen powiększenia galaktyki razy pierdyliard - nie wiem ile razy; 500x w stosunksu do skali 1:1 co najmniej, aby pokazać efekt. Ustawienia BlurXTerminator w okolicach 0,5 - dużo poniżej "domyślnych", można pojechać "bardziej". 

Nigdy tego zdjęcia nie publikowałem, bo gwiazdki miałem pojechane. Poprawka gwiazd:

359357948_Zrzutekranu2022-12-17o23_03_44.thumb.png.536d1f67ae9477d352d57841122d7698.png

Galaktyka i jej szczegół - da się pewnie innymi sposobami. Poprawka gwiazd - nie znam/nie znalazłem nic, co dawałoby taki efekt "od tak", po kliknięciu i 1-2 sek oczekiwania. 
No cóż - pewnie kupię ;)

Edytowane przez Krzysiek Gaudy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.