Skocz do zawartości

zabytkowy Zeiss Tessar 360/4,5


ZbyT

Rekomendowane odpowiedzi

sprzedam obiektyw wielkoformatowy Zeiss Tessar 360/4,5. Dawno temu bardzo popularne były w astrofotografii mniejsze obiektywy tej serii np. 300/4,5. Dzisiaj już praktycznie całkiem zapomniane i rzadko pojawiające się na portalach aukcyjnych


mój egzemplarz leży u mnie już wiele lat, a i wcześniej też był mało używany.  Planowałem zrobić z niego refraktor (całkiem słusznej apertury około 90 mm) ale skoro do tej pory tego nie zrobiłem to już chyba nigdy nie zrobię

 

obiektyw jest w bardzo dobrym jak na swój wiek stanie, delikatne ryski na obudowie, a szczególnie na krawędziach, nieco paprochów w środku. Nadal jest zamocowany w oryginalnej "desce", która służyła do szybkiej wymiany obiektywów w aparacie. Taki rodzaj bagnetu współczesnych aparatów. W komplecie przedni dekiel

 

przysłona sucha, chodzi znakomicie. Ma kilkanaście listków więc tworzy niemal idealne koło

 

obiektyw dla kolekcjonera lub miłośnika ATM-u, który zrobi z niego instrument obserwacyjny. Ponieważ taki obiektyw to biały kruk wśród obiektywów i rzadko pojawia się w sprzedaży trudno mi go wycenić. Niedawno widziałem taki na eBay za 370 ojro ale to chyba przesada. Swój wystawiam więc za 1000 zł

 

w razie czego mam solidny wyciąg 3", który wystawię wkrótce osobno. Po lekkiej adaptacji nada się do teleskopu zrobionego z tego obiektywu

 

zdjęcia

 

20221220_201431.jpg.a10590a3ff787ac1f2ce45fdefb5cbc9.jpg

 

20221220_201543.thumb.jpg.0009a4b6338fc0682e0d2c694e9ada53.jpg

 

20221220_201633.jpg.45097b5247be0105f0317987e9a68157.jpg

 

20221220_201730.jpg.8cd5093f2ba1d293ca40f9665684af3c.jpg

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK ale to po Świętach. Mam go w domu, a jestem na wyjeździe

 

pozdrawiam

 

EDIT

 

ta płyta drewniana z metalowymi okuciami ma z jednej strony ścięty brzeg. To pewnie ma jakieś znaczenie

Edytowane przez ZbyT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wymiary płyty mocującej to 160x164 mm (164 mm między metalowymi okuciami)

 

nie jestem znawcą starych (ani nowych) obiektywów ale zrobiłem mały reserch w internetach i wyszło, że Zeiss produkował obiektywy o tej nazwie w okresie 1940-1950 oraz 1980-1985. W tym drugim miały napis DDR na końcu, warstwy MC oraz inne mocowanie. Wychodzi na to, że ten mój pochodzi z wcześniejszego okresu czyli liczy sobie przynajmniej 72 wiosny. Na portalach aukcyjnych takich nie widziałem. Rzadko ale bywały tylko te młodsze

 

czy ktoś ma wiedzę na temat ewentualnych prawnych ograniczeń w sprzedaży takich staroci? Nie chciałbym nieświadomie zostać przestępcą

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, ZbyT napisał:

wymiary płyty mocującej to 160x164 mm (164 mm między metalowymi okuciami)

 

nie jestem znawcą starych (ani nowych) obiektywów ale zrobiłem mały reserch w internetach i wyszło, że Zeiss produkował obiektywy o tej nazwie w okresie 1940-1950 oraz 1980-1985. W tym drugim miały napis DDR na końcu, warstwy MC oraz inne mocowanie. Wychodzi na to, że ten mój pochodzi z wcześniejszego okresu czyli liczy sobie przynajmniej 72 wiosny. Na portalach aukcyjnych takich nie widziałem. Rzadko ale bywały tylko te młodsze

 

czy ktoś ma wiedzę na temat ewentualnych prawnych ograniczeń w sprzedaży takich staroci? Nie chciałbym nieświadomie zostać przestępcą

 

pozdrawiam

Spokojnie możesz sprzedawać,

Ograniczenia czasowe dotyczą handlu bronią. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.