Skocz do zawartości

(cz.2) Pierwsze światło z SW 90/900 - Księżyc, Jowisz i Plejady


Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Scaiter napisał:

Dopiero przy 90 x zaczęły być widoczne pasy? U mnie w 80 mm soczewce pasy widać już od 40 x i to wyraźnie. Kup lepsze okulary by wycisnąć max możliwości tego sprzętu jak seeing dopisze :)

Czasami w 25 mm były widoczne :)

Ale mówię - warunki słabe, mocny wiatr...

Korzystałam z okularu z zestawu i myślę o wymianie na lepsze - ale wszystko drogie teraz... (Może macie jakieś konkretne modele do polecenia...?) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Milena Niemczyk napisał:

Zauważyłam 3 księżyce - Kallisto, Ganimedesa i Europę - Io był jeszcze na tle Jowisza. I wtedy, pod Jowiszem - przeleciało coś (17:48) [?] Prawdopodobnie słabszy sztuczny satelita, lecz tego obiektu nie było widać w bazie Stellarium. Tak czy siak, ten widok był bardzo ładny :D

 

 

Haha musieliśmy oglądać w tym samym momencie - też widziałem tego satelitę :)

 

Ja mam wersje Bressera 90/900 - z okularem 20mm widać ładnie dwa pasy na Jowiszu.

Z okularem 9mm oczywiście obraz jest większy ale czy lepszy? Wydaje mi się, że niekoniecznie.

Wolę ten z 20 czyli <> 45x.

 

M.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Miesilmannimea napisał:

Haha musieliśmy oglądać w tym samym momencie - też widziałem tego satelitę :)

 

O proszę! :) Fajnie przeleciał jakby 'pod' Jowiszem - ale w Stellarium nie było wtedy tam nic... Obserwowałeś o 17:48? Może ktoś wie jak sprawdzić jaki to satelita? 

17 minut temu, polaris napisał:

Alkione!!!

Poprawione :) Dalej nie mogę się nauczyć... ;) 

17 minut temu, polaris napisał:

Tak nie można. Trzeba sprawdzić która to.

Sprawdziłam - najbardziej prawdopodobne to NGC 1647 - widziałam te same gwiazdy co w symulacji :) 

Edytowane przez Milena Niemczyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minutes ago, Miesilmannimea said:

 

Haha musieliśmy oglądać w tym samym momencie - też widziałem tego satelitę :)

 

Ja mam wersje Bressera 90/900 - z okularem 20mm widać ładnie dwa pasy na Jowiszu.

Z okularem 9mm oczywiście obraz jest większy ale czy lepszy? Wydaje mi się, że niekoniecznie.

Wolę ten z 20 czyli <> 45x.

 

M.

Sprobuj z posrednim okularem np. 12 lub 15 mm. NPL Vixena wydaja sie byc fajne a nie sa drogie. Duzo zalezy tez od warunkow.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Milena Niemczyk napisał:

Korzystałam z okularu z zestawu i myślę o wymianie na lepsze - ale wszystko drogie teraz... (Może macie jakieś konkretne modele do polecenia...?) 

Jak zawsze - zacząłbym od zakupu dobrego diagonala 1,25" / 90o - czyli lustra. Obraz będzie co prawda obrócony stronami (prawa po lewej, ale góra na górze) i już tylko ta zmiana da spory zysk jakości przy większych powiększeniach.

Co do okularów:

- 25 sobie zostaw na razie

Sky-Watcher SWA to świetna seria okularów w swojej półce cenowej (jeśli nie najlepsza) i tutaj zakup okularów 15mm, 9mm i 6mm dałby znacznie lepszą jakość obrazu i komfort obserwacji

- no i ten Super Plossl OMegona 32mm, o którym Ci pisałem w temacie o komecie

 

https://deltaoptical.pl/okular-sky-watcher-swa-58-7-mm-1-25-quot?q=swa&from=listing

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Milena Niemczyk napisał:

I wtedy, pod Jowiszem - przeleciało coś (17:48) [?] Prawdopodobnie słabszy sztuczny satelita, lecz tego obiektu nie było widać w bazie Stellarium.

Odnośnie tego - chyba znalazłam 'winowajcę' :) @Miesilmannimea

O 17:48 pod Jowiszem przeleciał Starlink-2734 - oprócz tego satelity, nie było nic podobnego w okolicy, a nawet jasność się zgadza (ok. 4 mag) ;) 

2022-12-28.png.0e96724115fa594d54ab51560e6cef4a.png

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Milena Niemczyk napisał:

Dokładnie poobserwowałam asteryzm Warkocz Alkione i... trójkąt Alkione? Przy tej gwieździe, można zauważyć malutki trójkąt - to moja osobista nazwa tego asteryzmu.

 

Tak naprawdę Alkione to gwiazda wielokrotna, więc najprawdopodobniej zaobserwowałaś składniki B, C oraz D 

:icon_wink:

 

https://stargazerslounge.com/topic/199104-alcyone-eta-tauri/

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.